KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
08 Ocak 2020, Çarşamba

Kliniklerimiz

 

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Başkanı/Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü

Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı, 1996 yılında kurulmuştur. Kurucu başkanı (Prof. Dr. Sadettin Hülagü) olduğum Bilim Dalımız, kısa sürede, o dönem yardımcı doçent olan Dr. Altay Çelebi ve Dr. Ömer Şentürk’ün katılımıyla büyümüştür. Derince’de prefabrik ünitelerde hizmet verilen dönemin ardından, Kocaeli merkezli büyük deprem sonrası Umuttepe’de oluşturulan kampüs içinde kurulan Tıp Fakültesi Üniversite Hastanesinde 20 Haziran 2005 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlamıştır.

Bilim Dalınızda kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1998 yılından beri gastroenteroloji yan dal eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz; üçü profesör, ikisi yardımcı doçent olmak üzere toplam beş kişiden oluşmaktadır. Kurucu bölüm başkanı olarak aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü görevini de yürütmekteyim.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yeterli sayıda yardımcı sağlık personelimiz mevcuttur.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı kapsamında, Çekirdek Eğitim Programı (ÇEP) dâhilinde dersler verilmektedir. Avrupa’da geçerli ve tanınmış gastroenteroloji eğitim müfredatı [Avrupa Gastroenteroloji Kurulu “European Gastroenterology Board (UGE)”] uygulandığı için, 2012 yılından beri çalışma merkezi (training center) olarak tanınmış olan ünitemizde üç yıllık gastroenteroloji eğitim programı uygulanmaktadır. Bu programa göre, eğitim için gelen arkadaşların her sene yapacağı işlemler, rotasyonlar, alacağı ve anlatacağı dersler, katılması gereken seminer ve toplantılar önceden belirlenmiş programa göre oluşturulmuş şablon dâhilinde belirtilmiş bulunmaktadır. 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yirmi beş yatağımız var ve doluluk oranı yüzde 90’ın üzerindedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Haftanın üç günü karaciğer, iki günü barsak hastalıkları polikliniği, üç günü reflü polikliniği ve haftanın beş günü ise genel gastroenteroloji polikliniği yapılmaktadır. Yıllık poliklinik sayısı (spesifik gastroenteroloji poliklinikleri için) 15 bin hasta/yıl düzeyindedir. Genel gastroenteroloji polikliniği, dâhiliye asistanları tarafından bilim dalımıza danışılarak yürütülürken, spesifik poliklinikler öğretim görevlisi eşliğinde gastroenteroloji yan dal asistanları tarafından yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Gastroenteroloji yan dal asistanları aktif nöbet tutmamaktadır. Acil hastalar, nöbetçi dâhiliye asistanları tarafından değerlendirilmekte ve icap nöbeti tutan gastroenteroloji asistanlarına danışılmaktadır. Acil endoskopik inceleme ve/veya girişim gerektiğinde ise yan dal asistanları hastaneye gelerek işleyişe katılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Avrupa’da geçerli gastroenteroloji eğitim müfredatı (UGE standartlarına göre) ve iç hastalıkları ÇEP’ye uygun şekilde eğitim verilmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanların, karaciğer nakli hastalarına yönelik tedavi ve yaklaşım için nakil merkezinde aldıkları rotasyonlar dışında aktif üniversite dışı rotasyonu bulunmamaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Yurt içi ve yurt dışı yayınlar, yurt içi ve yurt dışı kongrelerde sunulan sözlü ve poster çalışmaları son bir yıl içinde ülkemizde yaşanan sürece bağlı olarak görece azalmış olsa da yeniden artan bir ivmeyle eski ritmini yakalama eğilimindedir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere katılım, poster veya sözlü sunum yapılması özellikle teşvik edilmektedir. İkinci yıl asistanları yurt dışı kongrelere de katılabilmektedir.

Tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Bilim Dalımızda, hâlihazırda gastroenteroloji pratiğinde dünyada uygulanmakta olan bütün endoskopik işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemler için gereken bütün endoskopik cihazlar mevcut olup; ultrason elastografi, kolanjiyoskopi, çift balon endoskopi, yüksek çözünürlüklü manometri ve pH metre uygulamaları, endoskopik ultrason, anjiyografik C kollu skopi eşliğinde endoskopik retrograd kolanjiyo pankreatografi ve endoskopik submukozal diseksiyon (ESD) yapılmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Onları sabırsızlıkla bekliyoruz. Uluslararası standartlara uygun eğitimin yanında, endoskopik olarak yapılabilecek bütün uygulamaları görme, gözetim altında yapma ve uygulama şansı bulabileceklerini vurgulamak istiyoruz.

Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı

Bilim Dalımız, Türkiye’de UGE’ye uygunluk sertifikasını, Çapa Tıp Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinin ardından alan üçüncü merkezdir ve hâlihazırda bu sertifikayı almış olan beş merkez vardır. Ayrıca çift balon endoskopi-enteroskopi, kolanjiyoskopi ve ESD uygulamalarının yapılabildiği ender merkezlerden biridir; öğrenmeye, eğitime ve üretmeye devam etmektedir ve edecektir.

Teşekkürler

Klinik Künyesi  

Kuruluş Tarihi: 1996

Klinikte görevli hekimler

Prof. Dr. Sadettin Hülagü

Prof. Dr. Ömer Şentürk

Prof. Dr. Altay Çelebi

Yrd. Doç. Dr. Göktuğ Şirin

Yrd. Doç. Dr. Ali Erkan Duman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer