KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı
NÖROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu


Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1995 yılı ekim ayında kuruldu. Üç öğretim üyesi ve iki araştırma görevlisi ile çalışmaya başlanıldı. 1999 yılındaki büyük depremde tüm eğitim binalarımız ve hastanemiz yıkıldı. 1999’dan 2005’e kadar olan süreyi prefabrik yapılarda tamamladık. 2005’den itibaren Umuttepe Kampüsü’ndeki yeni fakülte ve hastane binamızda görev yapıyoruz. On bir yıldır asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 3 profesör ve 2 yardımcı doçent öğretim üyesinden oluşmaktadır. Kliniğimizde halen 7 araştırma görevlisi eğitim almaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Nörofizyoloji laboratuvarımızda 3 teknisyen, 1 tıbbi sekreter, servisimizde 6 hemşire, 1 sekreter çalışmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimiz 24 yataklıdır, doluluk oranı yüzde 90- yüzde100 arasındadır. Yıllık polikliniğimizde bakılan hasta sayısı 7800-8000 arasında değişmektedir, çekilen EEG: 3000, EMG: 2500, uyarılmış potansiyeller: 1700 adet dolayındadır. Ayrıca epilepsi, başağrısı, multipl skleroz, demans ve hareket bozuklukları polikliniğinde haftada bir veya iki gün doğrudan öğretim üyeleri özgün poliklinik hizmeti yapmaktadırlar.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemelerini, kıdemli asistan denetiminde asistanlar kendi aralarında yapmaktadırlar. İlk yıl asistanının nöbet sayısı aylık 6 ile 10 arasında değişmektedir.

Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlilerinin sunduğu seminerler: İki ayda 1 Tüm ildeki nörolog, radyolog ve nöroşirürjenlerin katıldığı olgu sunumu toplantıları: Ayda 1
Öğretim görevlilerinin anlattığı dersler: Ayda 1-2
Radyoloji-Nöroloji ortak toplantıları: Haftada 1
Sabah vizitleri sonrası ilgili öğretim üyesi ile yapılan bir saat süreli olgu tartışmaları: Her gün.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullanılan, her dönemdeki asistanının ulaşması gereken bilgi ve pratik beceri düzeyini de belirleyen çekirdek bir eğitim müfredatımız mevcuttur. Birinci yıl asistanlarımız servis ve polikliniklerde görev yapmaktadır. İkinci yıl ve üçüncü yılın ilk dönemindeki asistanlar diğer bölümlerdeki rotasyonlarını (sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri ve çocuk nörolojisi) yapmaktadırlar. Üçüncü yıldan itibaren 3 ay EEG, 3 ay EMG ve 1 ay uyarılmış potansiyellerde çalışmaktadırlar. Asistan sayısına göre klinik içi bu rotasyonlar tekrarlanabilmektedir.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Birimimizde her yıl akademik kurulumuzun onayından geçen asistan karnesi uygulaması yapılmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rotasyon uygulamalarımız asistanlığın ikinci yılı sonunda iç hastalıkları (3 ay) ve psikiyatri (9 ay) ve üçüncü yılı başında çocuk nörolojisi (4 ay) şeklinde yapılmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitimimiz esnasında kullanılan 2 EEG, 1 EMG ve 1 uyarılmış potansiyeller aleti polikliniğimizde mevcuttur. Ayrıca 1 barkovizyon aleti, 1 toplantı salonu ve 1 derslik eğitim sürecinde kullanılmak üzere hizmetimizdedir.

Son bir yıl içindeki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2005 yılında kliniğimiz adına, yurt dışında yayımlanan bilimsel dergilerde 12, yurt içinde yayımlanan bilimsel dergilerde 3 makale, yurt dışı kongrelerde 2 ve yurt içi kongrelerde 3 bildiri sunulmuştur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Her yıl gerek uluslararası, gerekse ulusal kongrelere asistan ve öğretim üyesi düzeyinde katılımlar olmaktadır. Bu kongrelerin önemli bir kısmında giden katılımcılarımız poster veya sözel sunumlar yapılmaktadır.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Son 5 yıl içinde yalnızca 1 asistanımız ailevi nedenlerle istifa etmiştir.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan, döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlarımız döner sermayeden aylık 480 YTL pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Aramıza yeni katılacak asistanlarımız için; yeni hastane binamız, deneyimli ve özverili öğretim üyelerimiz, gelişmiş teknik donanımımız ve çok düzenli olduğuna inandığımız öğretim programımız ve klinik pratiğe yönelik uygulamalarımızla iyi bir eğitim süreci geçirmelerini dileriz.

Teşekkürler. 25/12/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer