KLİNİKLER
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı
TIP TARİHİ VE ETİĞİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nermin Ersoy.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurulan ilk anabilim dallarından biri olan Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Temel Bilimler Bölümü altında Nisan 1995 yılında kurulmuştur. Planlanmakta olan tıp fakültesi eğitim programı içinde Tıp Tarihi ve Tıp Etiği Eğitim Programı “Tıp Etiğine Giriş, Tıp Etiği-Biyoetik ve Klinik Etik” olarak yer almıştır. Aynı yıl anabilim dalımız tarafından Araştırma Etik Kurulu Yönergesi hazırlanmış ve Araştırma Etik Kurulu üyeleri için kurs düzenlemiştir. Anabilim dalımız tek bir öğretim üyesine sahip iken 1999 yılında bir 1 yardımcı doçent ve 1 uzmanlık öğrencisinin katılmasıyla öğretim elemanı sayısı 3’e çıkmıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 1 profesör, 1 yardımcı doçent ve 1 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Ne yazık ki yok. Gerek lisans, lisans-üstü eğitim ve öğretimin sürdürülmesinde gerekse Hastane ve Araştırma Etik Kurulları’nın hizmetlerinin sürdürülmesinde raportörlük görevini üstlenmiş bulunan anabilim dalımızın öğretim üyeleri, tüm sekreterlik işlemlerini dahi bizzat kendileri yapmaktadır.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Maalesef döner sermayeden pay almıyorlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rotasyon uygulaması yapılmamaktadır. TUS ile uzmanlık öğrencisi alma hakkımızın kaldırılması nedeniyle bu uygulamanın da işlerliği bulunmamaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Üniversitemizde tıp tarihi ve etik eğitimi, lisans ve lisansüstü olarak sürdürülmektedir. Ayrıca, Hastane Etik Kurulu, Araştırma Etik Kurulu ve Mezuniyet Sonrası Eğitim Kurulu etkinlikleri kapsamında fakülte öğretim üyelerinin etik eğitimleri, kurs ve konferanslar aracılığıyla sağlanmaktadır.

Tıp Fakültesi Eğitim Programlarında:
I. Dönem
1. Ders Kurulu – Tıp Tarihi, 2. Ders Kurulu - Tıp Etiğine Giriş
III. Dönem
8. Ders Kurulu – Tıp Etiği (Biyoetik)
IV. Dönem
Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İç Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalları staj programı içinde 2’şer saat Klinik Etik dersleri verilmektedir.

Akademisyen yetiştirmek amaçlı eğitimimiz;
1) Asistan Eğitimi
2) Yüksek Lisans
3) Doktora Eğitimi.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Ne yazık ki lisans, lisansüstü, asistan ya da mezuniyet sonrası etik eğitimler için fiziki koşullarımız ve araç-gereçlerimiz oldukça yetersizdir.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızın “Tıp Tarihi” ve “Tıp Etiği” olmak üzere iki bilim dalına sahip olması çalışma alanımızı zenginleştirmekle birlikte; araştırmaların sosyal çalışma olarak değerlendirilmesi, araştırma projelerimizin araştırma fonlarından destek bulmasını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, kendi ekonomik olanaklarımızı zorlayarak sürdürebildiğimiz ve tamamlayabildiğimiz çok önemli çalışmalarımız bulunmaktadır. Anabilim dalı öğretim elemanlarının, tıp tarihinin ve biyoetiğin çeşitli konularında yayınlanmış 90’ı aşkın yayını bulunmaktadır.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Özellikle, günümüzde gereği daha çok anlaşılmaya başlanan tıp etiği uzmanı olmak isteyen ya da akademisyen olmak isteyen adayların, bu bilimin önemine inanmaları gerekmektedir. Yabancı dile iyi hakim olmalarının önemli katkısı olacağı gibi eğitimin uzun süreceğini bilerek gelmeleri yararlı olacaktır.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer