KLİNİKLER
Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Osman Doğru

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
5 Kasım 2008 tarihinde Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniğinde Klinik Şefi olarak göreve başladım. Kliniğimizin ilk klinik şefi olmam hasebiyle kurucusuyum. Bu tarihten sonra yaptığımız çalışmalarla 1. Genel Cerrahi Kliniği halkımızın hizmetine devam etmektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz henüz çok yeni, 1,5 yıldır asistan eğitimi veriyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz bir klinik şefi, 4 uzman hekim ve 3 asistandan oluşmaktadır..

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde biri sorumlu olmak üzere toplam 7 hemşire, 1 klinik sekreteri ve 6 hizmetli vardır.

Eğitim programınız nedir?
Her sabah 07.00-07.30 arasında Türk Cerrahi Yeterlilik Kurulunun hazırlamış olduğu Cerrahi Çekirdek Eğitim Programı dikkate alınarak genel cerrahinin ana konularını ve bunlara ait güncel yenilemeleri içeren klinik içi seminer programlarımız vardır. Bu programdaki konular klinik şefi, uzmanlar ve klinik asistanları tarafından sunulmaktadır. Her perşembe 16.00-17.00 arasında tüm hastanemiz hekimlerinin katıldığı ve konularının hastanemiz Eğitim Planlama Komisyonu tarafından tespit edildiği, çoğu zaman hastane dışından konularında uzman kişilerin çağırıldığı hastane konferanslarımız yapılmakta ve asistanlarımız da buna iştirak etmektedir. Yine her cuma sabah 8.15-9.00 arasında genel cerrahların, endokrin uzmanlarının, gastroenterologların, onkologların, radyoloji ve patoloji uzmanlarının katıldığı endokrin, hepatobiliyer ve onkoloji konseyimiz mevcuttur. Her cuma öğleden sonra saat 14.00-15.00 arasında hastanemizde bulunan her iki genel cerrahi kliniğinin iştirak ettiği, haftalık ameliyat vakalarının sunulup olguların tartışıldığı, müteakiben bir seminer veya literatürün sunulduğu genel cerrahi toplantımız vardır. Yine her cuma 16.00-17.00 arasında da meme konseyimiz vardır. Hasta başı eğitimini ise her sabah 08.00-09.00 arasında ve 16.00-17.00 arasında yaptığımız vizitlerde uyguluyoruz. Ayrıca, her salı günü klinik şefi bir asistanla poliklinikte uygulamalı eğitim yapmaktadır. Yine kliniğimize bağlı olan Yanık Ünitesinde asistanlarımız uygulamalı eğitim almaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Normal yatak sayımız 28’dir ve her iki genel cerrahi kliniğinin ortak kullandığı 6 adet de birinci basamak yoğun bakım yatağımız vardır. Ortalama yüzde 76 doluluk oranıyla çalışıyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık 19 bin poliklinik hastamız olmaktadır ve yılda yaklaşık 2 bin ameliyat yapmaktayız. Ayrıca, endoskopi ünitesinde de yılda bin 800 civarında gastroskopi ve kolonoskopi yapmaktayız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlar uzman hekimlerle birlikte nöbet tutmaktadır. İki genel cerrahi kliniği olduğumuz için aylık acilde 15 nöbetimiz var. Yeni başlayan asistanlarımız 12-13 nöbet tutmaktadır. Kıdemleri arttıkça nöbet sayılarını azaltmayı planlıyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim müfredatımız var. Yıllık programımızı her sabah yaptığımız seminerlerde uyguluyoruz. Bu programda genel cerrahinin temel konularıyla birlikte literatürdeki yenilikleri de işlemeye gayret ediyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımızı diğer cerrahi kliniğimize yıllık rotasyona gönderiyoruz. Tez konusunu asistan başladığı klinikten almakta ve bu konuda sorumlu da başladığı kliniğin şefi olmaktadır. Asistanlarımızın yapmak zorunda oldukları rotasyonlarını mevcut ise hastanemizde yaptırıyoruz. Hastanemizde mevcut olmayan branşlarda ise Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden yardım alıyoruz. Rotasyonlar kıdemlerine göre bir plan dâhilinde yaptırılmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Takdir edileceği üzere çok yeni bir klinik durumundayız. Son bir yıl içerisinde biri yurt dışı olmak üzere iki makale (klinik çalışma), iki adet de derleme yazımız yayınlandı. Şu anda etik kurul onayı almış üç prospektif randomize klinik çalışmamız devam etmektedir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılmamızda idari konuda büyük bir sorun yaşamıyoruz. Ancak her istenilen kongreye istenilen sayıda kişi ile katılma imkânımız olmuyor. Katılım ücretlerinin oldukça pahalı olması ve bunun her zaman karşılanamaması sorun oluşturmaktadır. Bunları aşarak katılmaya gayret ediyoruz diyebiliriz. Bazen kongre masraflarının bazı unsurları tarafımızdan karşılanmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hastanemiz yeni bir eğitim hastanesi olmasına rağmen her gün giderek ivme kazanan, yeniliklere açık, bilimsel çalışma prensiplerini kendine rehber edinmiş bir gayretin içerisindedir. Sağlıkta iyi şeyler yapmak istiyoruz. İyi yetişmek isteyen genç meslektaşlarımızı bekliyoruz. Onlarla beraber daha da ileriye gideceğimize inanıyoruz.

Klinikte görev yapan Akademisyen,
hekim ve asistanlar

Klinik Şefi:
Prof. Dr. Osman Doğru

Uzmanlar:
Op. Dr. A. Bülent Canlı
Op. Dr. Kemal Arslan
Op. Dr. S. Ali Deniz
Op. Dr. Bülent Erenoğlu

Asistanlar:
As. Dr. Serden Ay
As. Dr. Ersin Turan
As. Dr. Arif Atay


25/05/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer