KLİNİKLER
Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği
KALP VE DAMAR CERR.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Cevat Aykut


Kliniğinizin çalışanlarını tanıtır mısınız?
Başkanı olduğum Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği’nde Doç. Dr. Gökhan İpek ve Doç. Dr. Esat Akıncı şef, Uzm. Dr. Mehmet Balkanay da şef yardımcısı olarak görev yapıyor. Başasistanlar ise Doç. Dr. Bahadır Dağlar, Uzm. Dr. Mustafa Güler, Uzm. Dr. Kaan Kırali ve Uzm. Dr. Suat Nail Ömeroğlu ile çalışıyoruz.

Kliniğin kapasitesi nedir ?Klinikte altmış, yoğun bakım ünitesinde kırk yatak bulunuyor. Ameliyathane sayımız da yedi.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?Nöbetler benim denetimimde olmak üzere başasistanlar tarafından düzenleniyor. Yasal olarak bir ayda sekizden fazla nöbet tutulamaz, prim sistemi ona göre ayarlanıyor. Yalnız biz ilk yetişen asistanlara, ilk girdiği zaman KVC’de etkin yetişebilmesi için ilk sene genellikle haftada üç nöbet veriyoruz. Bazen kanuni sayının üzerine çıkıyoruz. Bizim iç yönergemiz ilk sene asistanlarının daha sık nöbeti, uzmanları da şef nöbetine koyarak mümkün olduğu kadar daha az nöbet, ancak bunu pek uygulayamıyoruz. Çünkü acile açık bir cerrahi olduğu için ben de bazen haftada iki defa gece gelip burada ameliyat yapıyorum. Yani bizim saate, mesai şemasına, böyle protokollere uyan bir şemamız yok. Biz bazen kalp nakli yaparız, üç gün hastanın başında bekleriz.

Bölümlere göre rotasyon süreleri nedir?Genel cerrahi ve göğüs cerrahisinde rotasyon süresi altı ay, kardiyoloji ve göğüs hastalıklarında iki aydır. Anestezi rotasyonu ise bir ay. Ben aynı zamanda göğüs cerrahisi uzmanı olduğum için asistanları kliniğimizde kendim eğitiyorum. O çocuklar böylece dışarı gitmiyor. Ama tabii akciğer ameliyatı, göğüs cerrahisi ameliyatı sayısı herhangi bir göğüs cerrahisi merkezi kadar değil ama biz prensiplerini okutuyoruz. Torasik aort anevrizması dolayısıyla, diğer ameliyatlar dolayısıyla da toraks çok açıldığı için o cerrahiyle ilgili eğitimi de görmüş oluyorlar. Yasal olarak, yönetmelikte bu olduğu için bunları gönderiyoruz. Ama, biz arkadaşlarımıza iç dinamik olarak, kalp akciğer makinesinin kullanımından tutun, onunla ilgili bütün teknik ayrıntıları bilgi için rotasyondan geçiriyoruz. Kardiyolojinin sub gruplarıyla ilgili eğitimleri görebilmeleri için oralarda gözlemci olarak tutuyoruz. Bizden çıktığı zaman müstakil olarak bir merkezde kalp akciğer ameliyatıyla ilgili bütün ayrıntıları bilen, açık kalp cerrahisini mükemmel yapabilen bir insan yetiştirmeye çalışıyoruz.

Kliniğinize gelen asistanlardan beklentileriniz nelerdir?Asistanlardan beklediğimiz sorumluluk sahibi, görevine bağlı, çalışkan ve disiplinli olmalarıdır. Ayrıca, hasta haklarına saygılı olmalı ve sahip çıkmalıdırlar.

Asistan - öğretim üyesi ilişkileri nasıl?
İlişkilerimizde karşılıklı anlayış ve hoşgörü ortamında bilgilendirmeyi ön planda tutuyoruz.

Yayın açısından durumunuz nedir?Ulusal ve uluslar arası dergilerde Türkiye’de en çok yayın çıkaran üç kuruluştan biriyiz. 1985’ten itibaren uluslar arası kongre bildirisi 184, ulusal kongre bildirisi 283. Ulusal Türkçe makale sayısı kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahiden 200’e yakın Türkiye’de, uluslar arası İngilizce makale de 70’e yakın, uluslar arası makale sayısı 100’e yakın. Biz hastane olarak kalp cerrahisiyle kardiyoloji alanında en çok yayın yapan, bildiri sunan hastanelerden bir tanesiyiz.

Personel ve hasta durumunuz nedir?
Kliniğimizde az sayıda hemşire ve personel görev yapıyor. Hasta sirkülasyonu ise çok yoğun düzeydedir. Hemşire yönünden maalesef çok sıkıntıdayız. Kadrolu hemşire sayımız 300 olması gerekirken bunu 100’de tutuyoruz. Kırk tane de sözleşmeli hemşire var. Ancak yoğun bakıma, ameliyathaneye, çok acil olan yerlerde bu sözleşmeli hemşirelerle açığı kapatmaya çalışıyoruz. Kliniğimiz Türkiye’de en çok kalp nakli, aort diseksiyonu ve beathing heart tekniği ile koroner by - pass operasyonu uygulayan üç sağlık kuruluşundan biridir.

Eğitim programları nasıl?
Eğitim programını teorik ve pratik olarak uyguluyoruz. Her asistana ihtisas bitiminde mutlaka koroner arter by - pass greft (CABG) ve kapak replasmanı operasyonu uygulamalı olarak yaptırılmaktadır. Uzmanlık eğitimi alan bir asistan tayin olduğu herhangi bir sağlık kuruluşunda kalp - damar cerrahisi ile ilgili bütün işlemleri yapabilecek kapasiteye erişmiş düzeye geliyor.

Asistanların döner sermayeden aldıkları pay nedir ?
Yasal haklarının öngördüğü en üst düzeyde payı alıyorlar.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer