KLİNİKLER
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı.

* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız üniversitemizin kuruluşu ile birlikte yani 1983 yılında kuruldu. Kurucu Dekan Prof. Dr. Ali Ertuğrul çocuk kardiyolojisi uzmanıydı. ılk öğretim üyesi olarak alınan rahmetli Prof. Dr. Müjdat Başaran, Prof. Dr. Ali Ertuğrul’un emekliliğinden sonra anabilim dalımızın başkanlığını 12 yıl sürdürdü. Onu 2000 yılında kaybettik. Son 2 yıldır da anabilim dalı başkanı benim.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
6 profesör, 6 doçent, 4 yardımcı doçent ve 12 de asistan var.


* Yardımcı personel durumunuz nasıl, yeterli mi?
Hemşire sıkıntımız var. Şöyle ki, 3 vardiya şeklinde ancak döndürüyoruz. Yani biri hastalanırsa öbürleri fazladan nöbet tutmak zorunda kalıyor. Acilde gündüz çalışan tek hemşiremiz hem servisteki 8 hastaya bakıyor hem de acildeki hastalara yardım ediyor. 30 yataklı servisimiz var. Burada gündüz 2 hemşire çalışır. Saat 16:00-24:00 arası 2 hemşire, gece 24.00-08.00 arasında da 1 hemşire görev yapar. Kronik hastalığı olan 2 hemşiremiz var. 5 yardımcı hizmetlimizden 4’ünde de çok ciddi kronik hastalık bulunuyor. Halbuki servisimiz çok dinamiktir. Tedavi sırasında ilacı biraz eksik verseniz dahiliye hastası 5 gün yaşar ama çocukta 2 saatte değişiklik olur.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Çocuk servisinde 30 yatağımız var. Bir de yenidoğan ünitemiz bulunuyor. Doluluk oranımız yüzde 70- 80 civarındadır.


* Nöbet düzenlemeleriniz nasıl oluyor?
ılk yıl asistan 2 veya 3 günde bir nöbete kalır. Daha sonraki yıllarda bu azalır, ayda 5 hatta 3’e düşer. Öğretim üyelerinden biri her ay servis sorumlusu olur. Acilden ve yeni doğandan sorumlu öğretim üyelerimiz var. Bu sorumluluk gün boyudur. Acilde gece 2 çocuk doktoru nöbete kalır, bunlardan biri servise diğeri polikliniğe bakar. Bir de kıdemli doktor vardır.


* Rotasyon uygulamanız hakkında da bilgi verir misiniz?
Klinik mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, biokimya, kadın- doğum rotasyonlarımız var. Üç bilim dallarımızda da rotasyonlar oluyor tabii. Birinci sene servis çalışması oluyor. ıkinci sene 6 ay kıdemli asistan servis çalışması, 6 ay da bilim dalları poliklinikleri oluyor. Üçüncü sene yine bilim dallarında rotasyon yapıyorlar ve tez bölümlerine gidiyorlar. 6 ay tez departmanında kalıyorlar. Dördüncü sene çocuk polikliniği ve acil polikliniğinde sorumlu doktor olarak çalışıyorlar. Üç bilim dallarımızda da çocuk enfeksiyon, çocuk hematoloji ve onkoloji, nefroloji, endokrinoloji, göğüs hastalıkları, alerji, immünoloji, yeni doğan, kardiyoloji, genetik ve nöroloji rotasyonlarımız var.


* Teknik donanımınız, tıbbi araç-gereç nasıl, yeterli mi?
Vermemiz gereken temel tıbbi hizmeti verebilecek teknik donanıma sahibiz. Size sıkıntımızı bir örnekle açıklamak istiyorum. Çocuk göğüs hastalıklarında bronkoskopi cihazı var. Ben 1989 yılında bunun yurtdışında eğitimini alıp Türkiye’ye döndüm ve ancak 5 yıl sonra cihazı alabildik. Hem de yarısını cebimden yarısını da hasta ailelerinden bağış toplayarak. Bu işi Türkiye’de yapan ilk kliniğiz. Bir laboratuvar kurulduğunda değişik boyutlarda 5 cihaz ve bir de video cihazı olur. Biz de bir cihaz var.


* Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Yılda yurtdışı ortalama 20, yurtiçi 40-50 yayınımız oluyor.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Her kongreye 2-3 asistan yolluyoruz. Bunun için yardımcı olacak bir kuruluş da buluyoruz. Hocaların çoğu zaten katılıyor. Avrupa Solunum Derneği Yönetim Kurulu’nun 4 yıldır ilk Türk ve ilk kadın üyesiyim Katılımımız oldukça yüksek oluyor.


* Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Biz üç gruba eğitim veriyoruz. Dördüncü sınıf, altıncı sınıf ve asistanlara. Yurtdışı ve yurtiçi tıp fakültelerindeki eğitim programlarını aldık. Verilmesi gereken programları çıkardık. Başka fakültelerde yapılmayan bir eğitim şeklini uyguluyoruz. Küçük eğitim grupları oluşturduk. 40 öğrencimiz var. 8’er kişilik gruplara ayırdık. Bunlar haftada 2 defa, bir öğretim üyesiyle 1 saatliğine bir odaya girip bir hasta üzerinde teşhisten çözüme kadar tartışıyorlar, beyin fırtınası oluyor. Ayrıca öğrencilere gruplar halinde vaka veriyoruz. 2,5 ay o vakayı çalışıyorlar. Tüm hocaların katıldığı toplantıda sunum yapıyorlar. Onlara önceden görsel araçlar ve sunum teknikleri de gösteriliyor. Sonra onlara not veriyoruz. Altıncı sınıfları doktor gibi kabul edip servis ve polikliniklerde çalıştırıyoruz. Tabii bizim gözetimimizde. Makale okuyup sunuyorlar. Asistan eğitiminde ise karneleri var. 4 sene boyunca her gün nerede olacakları ellerine verdiğimiz programda belli. Yılda bir defada asistanları mülakata alıyoruz. Neler öğrenmişler, eksiklerimiz var mı diye tespit ediyoruz.


* Anabilim dalınızı tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Öncelikleri bir kenara bırakıp bu işe sahip çıkacak, fedakarlık edecek, hafta sonu, tatil düşünmeyecek, çocuğu hasta iken hastanedeki hasta çocuğu tedaviye gelebilecek, hobilerini emekliliğine kadar iptal edecek ve sorumluluk sahibi asistanlara kapımız açık.


Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Hülya kayayigen (Ev hanımı )
23.10.2016 23:32:56
Saygı değerli Atilla hocam 1992 yılında epilepside ilk beyin ameliyatını yapmıştınız o günden beri size minnet borcum vardır ve dualarım her gün sizinle beraberdir beni hayata geri döndürdüğü bu dünyanın sizin gibi insanlara her daim ihtiyacı vardır Allah sizden razı olsun saygılarımla
People
8
2) Hemşire (Hemşire)
06.01.2014 16:52:13
Röportajı gerçekleştiren kişiye teşekkür ediyorum. Sadece bir yeri eleştiriyorum. "Yardımcı personel durumunuz nasıl, yeterli mi?" sorusunu. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı'nın 06/12/20113 tarihli yazısı ile Hemşireliğin profesyonel bir meslek olduğu belirtilerek Yardımcı Sağlık Personelinin kaldırılması istenmiştir. Bilginize...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer