KLİNİKLER
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı
GÖĞÜS CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim dalı, 1991 yılında benim tarafımdan kuruldu. Anabilim dalının kurulmasından bir süre sonra, İngiltere\'de Dr. Peter Goldstraw\'un yanında çalışmak üzere, bir yıl süreyle Londra’daki Royal Brompton Hospital’a gittim. İlk kurulduğunda genel cerrahi servisinden 1 adet yatak kullanma hakkı olan departman, 5 yıl boyunca bu imkanlarla çalıştı. Bu 5 yıl boyunca haftada yarım gün ameliyat ve yarım gün poliklinik imkanı bulunmaktaydı.
1996 yılının mart ayında Göğüs Cerrahisi ve Kalp Damar Cerrahisi’nin ortak kullanımına 11 yataklı bir servis tahsis edildi. Bölümümüz şu an, haftada 2 tam gün tamamen göğüs cerrahisine ait olmak üzere bir ameliyathane ve her gün diğer anabilim dallarının da kullanma hakkı olan ikinci bir ameliyathane imkanlarına sahiptir. Bölümümüzde akciğer kanserlerine multidisipliner bir yaklaşım uygulanmakta olup hastaların tedavisi göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları, torasik onkoloji ve toraks radyolojisi uzmanlarının ortak kararı ile planlanmaktadır. Günümüzde torasik kanserlerin birçoğunda uygulanan multimodal tedavi bölümümüzde de sıklıkla uygulanmaktadır. Bölümümüz öğretim üyelerinin hepsi yurt dışındaki seçkin merkezlerde klinik eğitim almışlardır ve bu tecrübelerini, kliniklerini özellikli ve zor ameliyatları başarıyla yapabilen bir duruma getirmekte kullanmaktadırlar.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Anabilim dalımızda 1994 yılından beri 12 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 4 kişiden oluşmaktadır: 1 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi uzman doktor. Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 6 hemşire ve 6 personel görev yapmaktadır.

Kaç yatağınız var?
Kliniğimizde 2 yoğun bakım ve 11 servis yatağı mevcuttur.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık poliklinik sayımız ortalama 700, yıllık ameliyat sayımız ise ortalama 350’dir.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Bir asistan eğitimi buyunca ortalama 50 büyük ameliyat, 150 küçük ameliyat yapmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
O dönemdeki asistan sayısına bağlı olarak, en kıdemli asistan 2-6 nöbet, en kıdemsiz asistan 10-14 nöbet tutmakta, yıllar içinde nöbet sayıları azalmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalımızda haftada bir gün eğitim günü olarak belirlenmiştir. O günde asistanlar 5 anabilim dalının ortak düzenlediği radyoloji toplantısı/cerrahi konseye katılmakta, takiben makale saatinde güncel makaleler tartışılmakta ve daha sonra Patoloji Anabilim Dalı’yla vak’a toplantısı yapılmaktadır. İki haftada bir makale saatinin yerini seminer programı almakta ve asistanlar önceden belirlenmiş konularda hazırladıkları seminerleri sunmaktadırlar. Ayda bir kez anabilim dalımız bünyesinde düzenlenen panellere hastaneden ve hastane dışından konuşmacılar davet edilmektedir. Yine ayda bir kez asistanlar Türk Göğüs Cerrahisi Derneği İstanbul Şubesi’nin düzenlediği toplantılara katılmaktadırlar.
Asistanlar eğitimlerinin ilk 2 yılında 1 ay süreyle, son 2 yılında ise 3 ay süreyle yurtdışındaki bir merkezde bilgi ve becerilerini arttırmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullandığımız bir temel eğitim programımız mevcuttur.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Anabilim dalımızda standart asistan karnesi uygulaması yapılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar önce 1 ay süreyle anestezi ve reanimasyon rotasyonu, sonra 6 ay süreyle genel cerrahi rotasyonu, takiben 3 ay süreyle göğüs hastalıkları rotasyonu ve daha sonra da 6 ay süreyle kalp damar cerrahisi rotasyonu yapmaktadırlar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda; barkovizyon, tepegöz, slayt makinası bulunan toplantı salonu, süreli yayınların ve branş ile ilgili tüm kitapların bulunduğu kütüphane mevcuttur. Asistanlar merkezi sistemle internete bağlı bilgisayarlarla çalışmaktadır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 4 yurt dışı, 12 yurt içi yayınımız mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Asistanlarımız her yıl 1 yurtdışı, 1 yurtiçi kongreye katılabilmektedir.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Son beş yıl içinde biri başladıktan 10 ay sonra, diğeri başladıktan 10 gün sonra olmak üzere iki bayan asistan istifa etmiştir.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistan ve uzmanlar döner sermayeden 450 YTL pay almaktadırlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anabilim dalımızda akademik düzeyde göğüs cerrahisi eğitimi vermekteyiz. O yüzden akademik kariyer yapıp öğretim üyesi olmayı planlayan genç arkadaşları aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

Teşekkürler. 18/12/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer