KLİNİKLER
Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
FTR
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Ardıç

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Pamukkale Üniversitesi’nin 1992 yılında kurulmasının ardından 1994 yılında tıp fakültesi bünyesinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı kurulmuştur ve 1 yıl süreyle anabilim dalı başkanlığını Dr. Füsun Toraman yapmıştır. 1995 yılından beri anabilim dalı başkanlığı görevini yürütmekteyim. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 1994-2003 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hizmet vermiştir. 2003 yılından itibaren üniversitenin Kınıklı Kampüsü’nde 3 katlı müstakil bir binada “Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi” bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Kliniğimizde; Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi, Romatolojik Rehabilitasyon Ünitesi, El Rehabilitasyonu Ünitesi, Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesi, Kardiyo-pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi, Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesi, Obesite-Fitness Ünitesi ve Ortez-Protez Üniteleri yer almaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1997 yılından bugüne dek 5 araştırma görevlisi eğitimlerini tamamlayarak fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmuştur.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 1 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi ve 1 uzman yer almaktadır. Araştırma görevlisi sayısı ise 9’dur.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda yardımcı sağlık personeli olarak 5 hemşire, 8 fizyoterapist, 1 fizik tedavi teknisyeni, 1 ortez-protez teknisyeni, 1 iş-uğraşı terapisti ayrıca fizyoterapi yüksek-okulundan görevlendirme ile FTR hekimleri kontrolünde çalışan 14 fizyoterapist görev yapmaktadır. Ayrıca 1 idare amiri, 6 memur, 1 teknisyen, 7 hasta bakıcı, 2 yemekhane görevlisi ve 1 adet güvenlik görevlisi görev yapmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Servisimizde yüzde 100 doluluk oranı ile 15 yatağımız mevcuttur. Genellikle yatan hastalarımızın yüzde 90’ını nörolojik, ortopedik ve pediatrik rehabilitasyon hastaları oluşturmaktadır. Bunun dışında tıp fakültesinin diğer tüm kliniklerinde yatan hastaların konsültasyon yoluyla gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri, kliniğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız nedir?
2005 yılı poliklinik sayımız 7356’dır. Fizik tedavi ünitelerimizde günde ortalama 60-70 hasta fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması görmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet çizelgelerini başasistan düzenlemektedir. Asistanlığın bitiminden 1 yıl önce haftasonu nöbetlerinden, 6 ay önce de tüm nöbetlerden çıkılması dışında tüm kıdemlerde nöbetler eşit paylaştırılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlilerine yönelik olarak Ekim-Haziran döneminde perşembe sabahları 1 saat seminer ve salı sabahları 1 saat makale toplantısı yapılmaktadır. Ayrıca toplam 15 saat öğretim üyeleri de seminer vermektedir. Günlük vizit yapılarak hasta başı eğitim verilmektedir. Araştırma görevlilerine 2 ayda bir sınav yapılmaktadır. Üniversitemizde tıp fakültesi öğrencileri aktif eğitim sistemi ile eğitim görmektedir. Kliniğimizde öğrenciler V. dönemde Lökomotor sistem taskı içinde 2 kez 1’er haftalık staj yapmakta, ayrıca tüm sınıflara ilgili konularda ders ve mesleksel beceri uygulamaları verilmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yeterlik Yürütme Kurulu’nun üzerinde çalıştığı “FTR Çekirdek Müfredat” programını izlemeye çalışıyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlık Dalları Eğitim ve Müfredat Komisyonu tarafından hazırlanan asistan karnesine nihai şeklin verilmesinden sonra tam olarak uygulamaya geçeceğiz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Kurum içinde üçer ay sürelerle dahiliye, ortopedi ve nöroloji anabilim dallarına, ayrıca 3 ay süreyle de kapsamlı bir rehabilitasyon merkezine rotasyona gönderiyoruz.

Eğitimde kullandığınız araç- gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Seminer- konsey salonumuzda tepegöz, slayt makinesi, diz-üstü bilgisayar, data projektör, TV, video gibi zengin eğitim araç gereçlerimiz mevcuttur.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son 1 yılda 1 adet basılmış, 3 adet de basımda olan yurt dışı yayınımız vardır. İki yurt içi yayın, 7 adet ulusal toplantılarda sunulmuş, 3 adet de uluslarası toplantılarda sunulmuş poster, bildiri çalışmalarımız vardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Tüm öğretim üyeleri ve elemanları olarak kongreleri düzenli takip ediyoruz. Özellikle araştırma görevlilerinin araştırmalara katılımı ve kongrelerde sunmaları özendirilmektedir.

Son beş yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Sadece 1 kişi ailevi nedenlerden ötürü 1 hafta çalışıp istifa ederek şehirden ayrılmıştır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Uzmanlar ve asistanlar maaşlarının net yüzde 50-55’i kadar döner sermayeden pay almaktadırlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz mesaj var mı?
Aktif, dinamik ve genç bir kadroya sahibiz. İletişim becerileri gelişmiş, işbirliğine açık, kendini sürekli geliştirme çabasında olan ve rehabilitasyon tıbbına ilgi duyan hekimleri aramızda görmek isteriz. Teşekkürler. 12.06.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer