KLİNİKLER
S. B. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Abdurrahman Yurt-arslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Cerrahi Klinik Şefi Op. Dr Abdullah Çetin


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Onkoloji Hastanesi 1962 yılında Kurtuluş’taki Ahmet Andiçen Hastanesi’nde faaliyete başlamıştır. Daha sonra Etimesgut’a taşınan hastane, 1989 yılından bu yana da Demetevler’deki bugünkü binasında hizmet vermektedir. Hastanemizin kurucu klinikleri Genel Cerrahi ve Radyasyon Onkolojisi klinikleridir. Genel Cerrahi klinikleri başlangıçta Cerrahi Onkoloji Kliniği adıyla Dr. Korkut Akoğuz ve Dr. Abdülmuttalip Ünal tarafından kurulmuş. Kliniğimiz eğitim yetkisini 1978 yılında almış ve ilk klinik şefi Dr. Korkut Akoğuz olmuştur. Dr. Korkut Akoğuz’un yaş haddinden emekli olmasından sonra 1991 yılında ben 1. Genel Cerrahi Kliniği’nin ikinci şefi oldum ve halen klinik şefi olarak görev yapıyorum.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Ankara Onkoloji Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği’nde 1991 yılından beri asistan eğitimi verilmektedir. Bugüne kadar 16 asistan uzman unvanını almıştır ve halen 6 asistan eğitime devam ediyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 klinik şefi, 2 klinik şef yardımcısı, 3 başasistan ve 1 uzman olmak üzere 7 kişidir. Klinik şef yardımcılarımız, Op. Dr. Abdullah Demir, Op. Dr. Suat Kutun, başasistanlarımız, Op. Dr. Bahadır Çetin, Op. Dr. Oğuz Tarcan, Op. Dr. Sabahattin Aslan ve uzmanımız da Op. Dr. Haluk Ulucanlar’dır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 8 hemşire görev yapmaktadır. Yardımcı personel olarak temizlik ve yemek şirketlerinin elemanları çalışıyor.
Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Faal 27 hasta yatağımız var ve doluluk oranımız yüzde 90 ile yüzde 100 arasında değişiyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık poliklinik sayımız 12 bin civarındadır. Poliklinik hastalarımızın çoğunluğu kanser tanısı ile tarafımızca opere edilip, kontrolde tutulan hastalardır.
Yıllık ameliyat sayımız 700 civarındadır. Bunların yüzde 70-80’ni kanser ameliyatlarıdır. Kliniğimizde sıklıkla yapılan kanser ameliyatları, meme kanseri, tiroid kanseri, mide kanseri, kolon kanseri, özafagus kanseri, cilt kanseri ameliyatlarıdır. Genel cerrahi ile ilgili her türlü ameliyat (laparoskopik girişimler dahil olmak üzere) kliniğimizde yapılmaktadır. Hastanemizin özelliğinden dolayı kliniğimizde çok sayıda biyopsi yapılmaktadır. Yıllık biyopsi sayısı bin civarındadır.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Asistanların eğitim süreleri boyunca yaptıkları ameliyat sayıları Avrupa Birliği standartlarının üzerindedir. Özellikle kanser ameliyatlarını çok sayıda yapıyorlar.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemelerini Genel Cerrahi Koordinatör Şefi olduğumdan ben yapıyorum. Birinci sene asistanları ayda ortalama 5-6 nöbet tutuyor.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programlarımız teorik ve pratik olarak 2 kısımdır. Teorik eğitimler haftalık seminerler, vaka tartışması, literatür saati şeklinde yapılmaktadır. Pratik eğitimler klinik, poliklinik ve ameliyathanede akademik kadro tarafından yapılıyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kliniğimizde pratik eğitime teorik eğitimden daha fazla önem verilmektedir. Bu da hasta başı eğitimi şeklindedir. Çünkü bir seminer ve literatür çalışması bir süre sonra unutulabilmekte ancak hasta başında yapılan teorik ve pratik eğitim uygulamaları asla unutulmamaktadır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Standart asistan karneleri uygulanmıyor. Ancak kliğimizde asistan eğitiminin başladığı 1991 yılından beri özel karne uygulaması yapılmaktadır. Bu karnede asistanın kimlik bilgileri, rotasyon bilgileri, eğitim ve yayınları ile ilgili bilgiler bulunuyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanın ilk ve son senesi klinikte geçirmek üzere ara senelerde rotasyonlar yapılmaktadır. Anestezi, patoloji ve ortopedi rotasyonları hastanemizdeki kliniklerde, kadın doğum, üroloji, göğüs cerrahisi rotasyonları diğer hastanelerde yapılıyor.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Genel cerrahi asistanının eğitimi ile ilgili her türlü araç ve gerece sahibiz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son 1 yıl içerisinde 6 yurt içi, 12 yurt dışı yayınımız vardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal cerrahi ve ulusal onkoloji kongrelerine en geniş kadro ile katılıyoruz. Diğer kongrelere katılım daha dar kadro ile olmaktadır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Kliniğimizde uzmanlar ayda ortalama 3 bin YTL, asistanlar bin YTL performans ücreti alıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Genel cerrahi tıbbın ana dallarından biridir. Yoğun çalışma ve özel yaşamdan özveri gerektirir. Maddi manada olmasa da insani ve manevi manada da tatmin eden bir tıp koludur. İdealist ve fedakar hekimler için ideal bir ihtisas dalıdır.
Teşekkürler. 05.06.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Ş. Eker (Uzman )
18.10.2014 10:10:43
Sayın Bahadır Hocam,
Sizi bir arkadaşımın arkadaşının önerisi üzerine bulduğum halde ilk görüşmemizde hiçbir öneri olmasaydı da göğüs kanseri ameliyatım için sizi seçeceğimi anladim. Hastaya tane tane ve ayrıntılı yaptığınız açıklama, dostça tavır ve güler yüzünüz sayesinde sizde karar kılıp devamında daha önceden randevu aldığım doktorlara gitmeye gerek bile görmedim. Öyle ki ertesi hafta hiç düşünmeden sizin öncülüğünüzde ameliyatımı gerçekleştirdim, aynen yabancı kaynaklarda okuduğum tekniklerle ne gerekiyorsa onu yaptınız. Bazen insanın içgüdüleri ile karar vermesi en doğru sonucu veriyormuş. Zaten bu hastalıkta en önemli şey doktorunuza güvenmektir derlerdi. Onkoloji Hastanesi gibi kalabalık bir hastanede (gerçi bu da sizin el becerinize katkı sağlamış sanırım) bu kadar maharetli bir doktorun bulunduğunu düşünemezdik. Özel sektörde ameliyat olmuş hastalardan hiçbir farkım olmadı, ikinci gün kalkıp dördüncü gün ailemi yemeğe çağırabilecek kadar kolay atlattım ameliyatı. Yara izim de memedeki bozukuluk da ancak bir özel hastanede sağlanabilecek kadar minimum düzeyde. Siz benim de ailemin de en büyük şansı oldunuz. Her kötüden bir iyi çıkar derler, bu kadar kötü bir hastalığın nesi iyi olabilir diye düşündüğümde sizin gibi iyi bir doktoru tanımış olmak diye düşünüyorum. Sonuçta kanser nüksedebilen bir hastalık ve sizin gibi iyi doktorların olduğunu bilince bu olasılık bile korkutmuyor artık beni. En derin minnet ve saygılarımızla...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer