KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği
ÇOCUK CERRAHİSİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. H. Tuğrul Tiryaki

Mete Generaloğlu/Ankara

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Dışkapı Çocuk Hastanesi bilindiği gibi eski SSK Çocuk Hastanesi idi. Kliniğimizin tarihi de hastanemizle birlikte çok eskiye dayanıyor. 1978 yılında ilk kez o zamanki adıyla SSK Çocuk Hastanesi içerisinde, Çocuk Cerrahisi Kliniği olarak kurulmuştu. Ancak eğitim kliniği değildi. Eğitim kliniği kimliğine 2008 yılının sonunda kavuştuk. 2008 yılında Sağlık Bakanlığına devredildikten sonra da müstakil bir çocuk cerrahisi kliniği olarak çalışmalara devam ettik. 2008 yılı Aralık ayından itibaren de eğitim kliniği olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Asistanlarımız yeni. Asistanlarımız en son Eylül TUS sınavı ile beraber başladı. Daha doğrusu 2009 yılı başı, Ocak ayı itibariyle atamaları yapıldı. Üç asistan arkadaşımız göreve başladı. Dolayısıyla henüz üç, üç buçuk aylık bir asistan eğitimi geçmişimiz var.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Şu anda klinik şefi olarak ben varım. Ayrıca 5 uzman arkadaşımız var. Toplam 6 arkadaş hem hizmeti hem de asistan eğitimini yürütmeye çalışıyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Biri sorumlu hemşiremiz olmak üzere 13 hemşiremiz var. Bunun yanı sıra hizmetli olarak da üç arkadaşımız var. Ayrıca şirket elemanı olarak hastanemizin görevlendirdiği arkadaşlarımız bulunuyor.

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız için, asistanlarımıza Çocuk Cerrahisi Derneğinin de kendi internet sitesinde yayınlanan ve standartlaştırmaya çalıştığımız bir eğitim programını öngördük. Asistan arkadaşlarımıza, asistan karnelerini hazırladık. Hangi kıdemde ne yapacakları, kendilerine ne tür bir işlem yaptırılacağı konusunda, rotasyonlarına kadar daha ilk günden planlayarak karnelerini kendilerine teslim ettik. Bunları düzenli olarak doldurmalarını istiyoruz.

Bunun dışında, haftada bir günü seminer saati ve diğer günde de makale saati olmak üzere eğitim toplantılarımızı yapıyoruz. Ayrıca çocuk hastanesindeki diğer branşlarla beraber ortak toplantı günlerimiz oluyor. Biz bunları konsey günleri diye ayırıyoruz. Pek çok hastayı multidisipliner takip etmemiz gerektiği için özellikle pediatrik nefroloji, pediatrik endokrinoloji, pediatrik radyoloji, onkoloji ve patoloji bölümleriyle aylık toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılarda hastaları tartışıyoruz. Ayrıca perşembe günleri büyük vizit günümüz. Burada da bütün hastalar hem uzman arkadaşlarımız hem de asistanlarımız tarafından tekrar gözden geçiriliyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Beş tane kuvözümüz, 25 yatağımız olmak üzere toplam 30 yatağımız var. Yüzde 75-80 civarında doluluk oranıyla çalışıyoruz. Tabii ki bu mevsimsel olarak değişiklik gösterebiliyor. Bizim bazı planlı ameliyatlarımız, ağırlıklı olarak çocukların okullarının kapandığı dönemlerde gerçekleşiyor. Bu da hasta yatış oranını etkiliyor. Çocukların okullarından geri kalmamaları için böyle bir planlama yapıyoruz. Aslında herkesin tatile çıktığı dönemde biz daha çok çalışıyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız 10 bin civarında. Onun dışında bizim servis imkânlarımız içerisinde, özellikle ürodinami laboratuvarımız, anorektal manometre laboratuvarımız, gastrointestinal sistem motilite laboratuvarımız var. Burada çocukların hepsine bu hizmetleri de veriyoruz. Ayrıca, gastrointestinal sistem motilite laboratuvarımız içerisinde sadece kendi hastanemiz değil, Ankara’daki diğer hastanelerden tetkik için gönderilen çocukları da yatırarak, 24 saat pH metre ölçümlerini yapıp değerlendiriyoruz.

Bunun dışında hastanemize çocuk yanıkları vakaları da kabul edilmekte. Çocuk yanıklarının bakım ve tedavisi cerrahi servisi içerisinde verilmekte. Bizim diğer çocuk kliniklerinden önemli bir farkımız var. O da ameliyathanemizin sadece kendimize ait olması. Üç tane genel, bir tane lokal olmak üzere 4 tane ameliyathanemiz bulunmakta. Yanık hastalarımızın hepsinin, mutlaka ameliyathanede genel anestezi altında uyutularak, pansumanları yada tedavileri yapılır. Bu şekilde çocuğun daha fazla canının yanmaması, daha fazla korkmaması için özen gösteriyoruz. Bu tür işlemler asla yataklarında yapılmamaktadır. Ameliyathanemizdeki odalardan bir tanesi sadece laparoskopik cerrahiye ayrılmıştır. Çocuk hastalarda kapalı cerrahi işlemini en sık uygulayan kliniklerden bir tanesiyiz. Artık pek çok ameliyatta açık ameliyat sisteminden vazgeçmiş durumdayız. Servisimiz bu açıdan şanslı bir servistir. Onun dışında sistoskopik, gastroskopik, kolonoskopik sistemlerimiz de mevcut. Çocuklar için burada gerekli tüm donanım mevcut. Bütün hepsini değerlendirmemiz, tedavi etmemiz mümkün oluyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Arkadaşlarımız üç günde bir nöbet tutuyorlar. Bu da ayda 10, yılda da 120 kadar nöbet ediyor. Tabiri caizse hayatlarının büyük bir bölümü nöbette geçiyor. Ama bu cerrahi eğitiminin çok büyük bir parçası. Hem servise hem hastalara hakim olmaları hem de cerrahi çalışma disiplinine alışmaları, onu kazanmaları için nöbet şart.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kendimize ait yaptığımız bir plan ve müfredatımız var, ona uymaya çalışıyoruz. Ama bunun ötesinde cerrahi eğitimi bir usta-çırak ilişkisi olduğu için, normal müfredatın içerisine ilaveten herkesin kıdemine ve çalışma ayına göre yapması gerekenleri, ameliyat sayılarına kadar yazılı olarak planlayarak ekledik. O plana da uymaya çalışarak, eğitimi standardize etmeye ve asistanlarımızı eğitmeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Şu an için bize dışarıdan rotasyona gelen asistan yok. Rotasyonlar biliyorsunuz Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği çerçevesinde yapılıyor. Yönetmeliğe göre asistanlarımızın genel cerrahi, patoloji ve anestezi rotasyonları yapmaları gerekiyor. Ancak, bizim asistanlarımız daha çok yeni başladıkları için, eğitimleri belli bir aşamaya gelmeden rotasyona gitmediler. Bununla birlikte binamızın yan tarafında bulunan erişkin hastanemiz var. Erişkin hastanemizin anestezi, patoloji ve genel cerrahinin eğitim klinikleri var. Asistanlarımız rotasyonlarını oralarda tamamlayacaklar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde 4 tane yurt dışı, yaklaşık 8 tane de yurt içi yayınımız oldu.. Bu konuda gerek ben gerekse arkadaşlarımız oldukça duyarlıyız. Asistan arkadaşlarımızın yılda en az bir yurt içi kongreye katılarak tebliğ sunmasını istiyoruz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Türkiye’deki ya da yurt dışındaki kongrelerin hemen hemen hepsine mutlaka yayınla katılıyoruz. Çocuk cerrahisi ile ilgili pek çok derneklerde de üyeliklerimiz var. Onların rutin bildirimleri mutlaka gelir. Kongre ve toplantılarının duyuruları gelir. Biz de gerek yurt içi, gerekse yurt dışı kongrelere düzenli olarak katılmaya gayret gösteririz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çocukları ve cerrahiyi seviyorlarsa, eğitim alabilecekleri en gelişmiş kliniklerden bir tanesi, Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Cerrahisi Kliniği. Gerek alt yapısı, gerek sahip olduğu teknoloji ve gerekse de hasta sirkülasyonu açısından, asistan eğitimi için ideal bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle çocuğu ve cerrahiyi seven arkadaşlar varsa aramızda görmekten mutlu oluruz.

Teşekkürler.

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi: Doç. Dr. H. Tuğrul Tiryaki
Hekimler
Opr. Dr. Halil Faruk Atayurt
Opr. Dr. Ervin Mambet
Opr. Dr. Fatih Akbıyık
Opr. Dr. Emrah Şenel
Opr. Dr. Ziya Livanelioğlu

Asistanlar
Dr. Sabri Demir
Dr. Can İhsan Öztorun
Dr. Hasan Demirkan

Hemşireler
Tevhide Balkesen
Mutlu Koçak
Şakir Ceylan
Hasan B. Yargın
Fatma Akdeniz
Aysel Tor
Pınar Karaca

Neslihan Böyük
Melek Bozgüney
Mehtap Avcı
Hacer Bulut
Fatma Dede
Sevgi Dursun
Satı Demircan

Sekreter
Mustafa Nil
Musa Beşkaya
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer