KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği
GÖĞÜS HASTALIKLARI
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği vekili Uz. Dr. Ayşegül Karalezli.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz çok genç bir klinik. Hastanemizin hizmete açılışıyla birlikte kurularak çalışmalarına başladı. Kısa bir süre sonra iki senesini tamamlamış olacak.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Klinik şefimiz Doç. Dr. Canan Hasanoğlu başkanlığında 2 uzman ve 2 başasistan olarak başlamıştık. Ancak uzmanlardan birisi tayin olduğu için şu an 3 uzman olarak görev yapıyoruz. Yani akademik kadromuz 1 doçent ve 3 uzman olmak üzere toplam 4 kişiden oluşuyor. Ayrıca bir asistanımız da uzman oldu. Mecburi hizmet kurasına katılacak. Onu yolcu edeceğiz. Geriye 5 asistanımız kalıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hemşire sayımız aslında çok yeterli değil. Gerçi gün içerisinde fazla bir sıkıntı yaşanmıyor ama nöbetlerde biraz zorlanıyorlar. Ayrıca 3 kişi gündüzde çalışan ve 1 kişi de gecede çalışan olmak üzere 4 yardımcı personelimiz daha var.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 15 yatağımız var. Bununla birlikte yoğun bakımda da kullanabildiğimiz 2 yatağımız var. Ayrıca ihtiyaç duyulduğunda diğer servislerdeki yataklardan uygun olanları da kullanabiliyoruz. Doluluk oranımız ise yaz ve kış ayları olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Yataklarımız hiç boş kalmıyor devamlı bir sirkülasyon yaşıyoruz. Doluluk oranımız yazın yüzde 100 iken, kışın yüzde 120’lere kadar çıkabiliyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde bir asistan nöbetlerimiz var, bir de icapçı nöbetlerimiz var. Uzman arkadaşlarla haftalık icap nöbetine giriyoruz, geri kalan asistanlar da günlük nöbetlerini tutuyorlar. Aynı zamanda acilde de nöbet tutuyorlar. Ayda 7-8 nöbetleri oluyor. Tabii bu nöbetleri aylık bir çizelge halinde düzenliyoruz. Böylece arkadaşlarımız bu çizelgeleri takip ederek aksatmadan bu nöbetlerini tutabiliyorlar.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman, döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Tabii bu performansımıza bağlı, dahili branşlar bu konuda biraz daha şanssız diyebilirim. Ortalama olarak bir uzman 1.5 milyar lira döner sermaye alıyor. Asistan arkadaşlar ise 800-900 milyon lira civarında alıyorlar.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Göğüs hastalıkları hastanesine asistanlarımızı göndereceğiz. Bunun dışında 6 ay dahiliye, 3 ay intaniye, 3 ay radyoloji rotasyonlarımız var. Göğüs cerrahisi de yapılması gerekiyor. Arkadaşların görmesi açısından resmi bir şeyi olmasa da çok faydalı oluyor aslında ama bizim burada bu şansımız yok.

Bir de dışarıdan bize rotasyon için gelenler var. Dahiliye asistanları da bize 3 ay rotasyon görmeye geliyor. Şimdiye kadar 3 rotasyonerimiz oldu. Üçü de Numune Hastanesi’nden geldi.

Eğitim programınız nedir?
Her sene başında eğitim programımızı hazırlıyoruz. Hocalar da dahil olmak üzere belirli konular var. Bu konuları aramızda bölüşüyoruz. Literatür saatlerimiz var, yeni çıkan yayınları takip etme açısından internet çok önemli. Bizim hastanemizde her tarafta internet ağı var. Bu açıdan çok şanslıyız. Öğrenmek istediğimiz bir şeyi hemen elimizin altında bulabiliyoruz. Bunun yanı sıra her gün hasta başı vizitlerimiz var. Hastane genelinde arkadaşlardan, diğer branşlardan öneri isteyeceğimiz vakaları tartıştığımız konseylerimiz var. Ayrıca olgu sunumları ve kongrelere giden arkadaşlarımızın orada edindikleri bilgi ve deneyimleri aktardığı eğitim toplantıları da yapıyoruz.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bizim için en önemli olanları, video bronkoskopi, koter, plevra biyopsi, difüzyon testi, solunum fonksiyon cihazı, cilt testi… Kısaca söylemek gerekirse şuan branşımız için gerekli olan her türlü araç ve gerece sahip bulunuyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Çok yeni bir kliniğiz dedik ama bizim branşımızın bilimsel yayını oldukça fazladır. Son uluslararası kongrede 4 sunumumuz vardı. Bir tanesi oral sunum, bir tanesi tartışmalı poster, iki tanesi de poster şeklindeydi. Mutlaka her dergiye yılda en az 6 yayın göndeririz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongrelere katıldığımız süre eskiden yıllık izinlerimizden düşülüyordu. Artık yıllık izinlerimizden düşülmüyor. Maddi açıdan bakınca eskiden çok daha fazla problem olurdu. Ama şimdi, kongreler bilimsel katkı yaptığı için hastane yönetimi ve ilgililerden bazı destekler alıyoruz. Böylece hepsine hepimiz olmasa da en azından bazılarımız rahatlıkla gidebiliyoruz. Gidenler o kongreye katılmayan arkadaşlara oradaki çalışmaları aktarabiliyor.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Mutlaka diğerleri de öyledir ama bizim klinik başta çok insancıl bir klinik. Ben böyle düşünüyorum. İnsanlara yaklaşım çok önemli. Karşınızdakinin hasta olduğunu, onun ve yakınlarının duygularını çok iyi anlamanız gerekiyor ki onlara iyi davranabilsinler. O yüzden önce insanlık, sonra çalışkanlık geliyor. Çünkü bir insan hayatı söz konusu. Biz çok çalışıp bir şeyler bilebilelim ki onlara yardım edebilelim. Bizim kliniği seçecek asistanların tüm bunları bilerek gelmeleri gerekiyor.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer