KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. FTR Kliniği
FTR
14 Nisan 2021, Çarşamba
Sağlık Bakanlığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Birinci FTR Klinik Şefi Dr. Müfit Akyüz.


* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz ve Kliniğimiz 1968 yılında hizmete açılmıştır. İlk klinik şefimiz aynı zamanda uzun süre de başhekimlik yapan, hastanemize, kliniğimize ve rehabilitasyon kavramına önemli katkı ve büyük hizmetleri bulunan Dr. Kemal Altıoklar’dır. Daha sonra Dr. Melih Okçu ve Dr. Metin Yücel klinik şeflikleri yaptılar. 1999 yılında kliniklerin yeniden yapılanması sonucu 1’inci Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Şefliği görevini ben üstlendim. Ve bu güne kadar da arkadaşlarımızla elbirliği içerisinde bu görevi sürdüyoruz. Bundan böyle de aynı şekilde sürdüreceğimizden eminiz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 1 klinik şefi, 1 klinik şef yardımcısı, 3 uzman doktor ve 8 asistandan oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimiz bünyesinde yardımcı personel olarak 5 hemşire, 5 fizyoterapist, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 sağlık memuru ile katta vardiyalı olarak hizmet veren 4 hizmetli arkadaşımız görev yapıyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde hastalarımızın hizmetinde kullanılan 30 adet genel hasta yatağı bulunuyor. Ayrıca hastanemiz çocuk servisinde de diğer kliniklerinde olduğu gibi 10 adet yatağımız daha var. Toplam 40 yatakla hastalarımıza hizmet veriyoruz.

Doluluk oranımız konusuna gelince. Bu oran oldukça yüksektir. Hastalarımız kalacakları oda özellikleri ve refakatçi durumlarına göre sıralı oldukları için, taburcu olan hastamızın yerine hemen sıradaki hastayı davet ederek yatırıyoruz. Bu da yüzde yüzlük bir doluluk anlamına geliyor. Bu çalışma sistemimizin aksamaması için asistan, hemşire ve sosyal hizmet uzmanı arkadaşlarımız koordineli bir şekilde çalışmaktadırlar.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemiz bünyesinde 5 kliniğimiz bulunmaktadır. Her gece 1 uzman, 2 asistan ile yeterli sayıda yardımcı personel arkadaşımız nöbet tutmaktadır. Nöbet düzenlemelerimiz aylık bir çizelgeyle belirlenerek tüm personele duyurulur. Hazırlanan nöbet çizelgesine göre de arkadaşlarımız nöbetlerini aksatmadan görevlerini sürdürürler.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Kliniğimizde asistan arkadaşlarımız 3 ay nöroloji, 3 ay dahiliye, 3 ay da ortopedi olmak üzere dış rotasyona, ayrıca hastane içerisinde de 1-2 aylık periyotlarla ürodinami, EMG, izokinetik egzersiz, kardiyopulmoner, el rehabilitasyonu, ostreopoz ve doppler ünitelerinde rotasyonlarını yapmaktadırlar.


* Eğitim programınız nedir?
Kliniğimiz eğitim programını yılık olarak planlamaktayız. Eylül-Mayıs aylarında bu planlama tamamlanarak yıl boyunca uygulanır. Her bir hafta içerisinde 1 gün seminer, 1 gün makale saati ve 1 gün de eğitim viziti uygulamamız vardır. Ayrıca tüm rehabilitasyon ekibimizle hasta konseyleri de yapmaktayız.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl?
Branşımız için gerekli olan tıbbi teknolojimiz üst düzeydedir. Bir çok rehabilitasyon kliniğinde bulunmayan Ürodinami Ünitesi, EMG Ünitesi, İzokinetik Ünitesi, Kardiyopulmoner Ünitesi, Kemik Mineral Donsitometresi, Doppler Ultrasonoğrafi cihazı, tüm gelişmiş elektroterapi cihazlarıyla birlikte gerekli tüm donanım bünyemizde bulunmaktadır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Klinik olarak ulusal kongreler başta olmak üzere imkanlar ölçüsünde tüm kongreleri takip etmeye çalışıyoruz. Yıllık olarak çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı yayınımız olmakta. Ayrıca kongrelerde çeşitli sunu ve bildirimlerimiz olmaktadır.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Hekim kimlik ve sorumluluğunun bilincinde olan, kendisine, işine, çevresine saygılı arkadaşlarla birlikte çalışabiliriz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) ahmet (işletmeci)
19.12.2017 14:36:49
bunun doktorlukla alakasi yok para tuzagı 500 tl muayne parası alıyo sonrası yok hastaneye yatırıyo anladıgı hiç bişey yok adam iyi bir yol bulmuş muaynehane hop hastane 500 tl para yazık yazık gercekten yazık devletımızın el atması lazım birileri buna dur demesı lazım
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer