KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
21 Mart 2011, Pazartesi

Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Prof. Dr. İrfan Esenkaya

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2005 yılında Sağlık Bakanlığına devrinden önceki ismi “SSK Göztepe Eğitim Hastanesi” olup, 1972 yılında kurulmuştur.

Mevcut haliyle, Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iki ortopedi ve travmatoloji kliniği (şefliği) bulunmaktadır. Bunlardan benim şu an klinik şefliğini yapmış olduğum 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği 1982 yılında kurulmuştur.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği 1982 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Kliniğin ilk asistanı olan Op. Dr. Can Demirçay, halen aynı klinikte uzman kadrosuyla görev yapmaktadır.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde bir klinik şefi (prof. dr.), bir şef muavini (op. dr.), bir başasistan ve bir doç. olmak üzere dört uzman ile üçü uzmanlık imtihanına girme aşamasında olan toplam yedi asistan bulunmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Servisimizde bir sorumlu hemşire, altı hemşire, bir veri giriş elemanı, bir pansumancı, iki hasta bakıcı ve iki temizlik görevlisi çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Çalıştığımız birim bir eğitim kliniği olduğu için sağlık hizmeti vermenin yanı sıra eğitim ve araştırma konularına da ağırlık vermekteyiz. Her cuma 1. ve 2. Ortopedi ve Travmatoloji Klinikleri olarak beraberce güncel konuların işlendiği makale ve seminer saatimiz vardır. Her sabah düzenli olarak şef düzeyinde, asistan ve uzmanların da katılımıyla toplu olarak  yapılan yatak başı hasta vizitlerine ek olarak 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ile  günaşırı dönüşümlü olarak yapılan ameliyat ile poliklinik çalışmalarında ve konseylerde asistanlara hem teorik hem de pratik eğitim verilmektedir.

Tüm klinik çalışanları olarak, sağlık hizmeti yanında eğitim ve araştırma çalışmalarına da gereken önemin verilmesi gerektiğine inandığımız için yayın yapma konusunda birbirimizi teşvik ediyoruz. Zira, Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri sadece asistan yetiştirilen yerler olmayıp, buralarda görev yapan uzmanların da akademik olarak ilerleme kaydedebilecekleri yerlerdir. Uzman arkadaşlarımızı doçentlik konusunda teşvik ediyoruz. Son dönemde bir uzmanımız doçent oldu (Doç. Dr. Oğuz Ş. Poyanlı). Bir diğer uzmanımız doçentlik için başvuruda bulundu. Bir diğeri için de  gelecek dönem başvuracak şekilde plan yapıldı.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği olarak toplam 23 yatağımız var. Kliniğimize hastanemizin bulunduğu Kadıköy başta olmak üzere, çevre yerleşim alanlarından da hasta akışı olmaktadır. Yataklarımız ve ameliyat listemiz hiç boş kalmamaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Merdivenköy’deki erişkin ve hastanemiz içindeki çocuk ortopedi ve travmatoloji polikliniklerine ek olarak Kadıköy ve Çamlıca semt polikliniklerinde de poliklinik hizmeti vermekteyiz. 2010 yılı için toplam poliklinik sayımız 47 bin 53’tür.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ile ay içinde dönüşümlü olarak nöbet tutmaktayız; 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği olarak ortalama ayda 15-16 nöbet tutmaktayız. Nöbetlere bir uzman ve iki asistan kalmakta, asistanlar mevcut asistan sayısına ve kıdemlerine  göre nöbet tutmaktadır. Yeni başlayan asistan nöbet listesine (kendi kliniğimizin nöbetleri esnasında) bir atlayarak girmektedir. Bu da ayda 7-8 nöbete denk gelmektedir. Bu uygulama en az dört ay sürmektedir.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD)’nin çekirdek eğitim müfredatını (asistan karnesiyle beraber) uygulamaya gayret ediyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyon konusu kendi asistanlık dönemlerimizden beri büyük bir sorun. Rotasyonun gerekli olduğuna inanıyorum. Ancak günaşırı ameliyatımız olduğundan ve her ameliyat günü erişkin ameliyathanesinde iki, ilave olarak çocuk ameliyathanesinde de haftada bir masa açtığımızda (her ameliyat masasına bir uzman, iki asistan şeklinde dağılım yaptığımızda ve serviste bir asistan bıraktığımızda) asistan sayısı kendi kliniğimiz için dahi yetersiz kalabilmektedir. Keza günaşırı yaptığımız poliklinik çalışmalarımızda aynı anda erişkin, çocuk, acil poliklinikleri ile semt polikliniklerinde uzman eşliğinde  poliklinik hizmeti vermekteyiz. Ameliyat günlerimizde dahi, tarafımızca tedavisi yapılan ve polikliniğe başvuran hastalarımız  mağdur olmasın diye (diğer kliniğin poliklinik günü olmasına karşın) polikliniğe ilave olarak bir asistan veya uzman arkadaşımızı görevlendirmekteyiz. Açıkladığım gerekçelerle hem hastane hem de klinik olarak iş yükümüzün ağırlığına bağlı olarak ve asistan sayımızdaki yetersizlik nedeniyle rotasyona tam süreli asistan göndermekte zorlanıyoruz. Rotasyona gidilecek kliniğin vizitlerine katılacak şekilde rotasyon düzenlemesi yapıyoruz. Yeni uygulamada rotasyona gidilecek kliniklerin sayısı arttırıldı, süreleri kısaltıldı. Kliniklere yeterli sayıda asistan kadrosu açılması ile (kendi kliniğim için bu sayıyı sekiz olarak düşünüyorum) dilerim bu uygulama bir çözüm olur.

Yakında asistanlarımızın üçü uzman olunca kalan dört asistanla rotasyon uygulamasında daha da zorlanacağımızı düşünüyorum.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2010 yılı içerisinde, PubMed’e giren 13 yayınımıza ek olarak yurt içi dergilerde basılan veya kongrelerde sunulan 6 çalışmamız var.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Oturum başkanı olarak veya  konferans vermek gayesiyle ya da panelist olarak kongrelere ve eğitim çalışmalarına davet ediliyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan bizlere görevli-izinli olarak katılabileceğimiz kongre sayısını artıracak şekilde düzenleme yapıldığında ve kongre katılımıyla ilgili maddi destek sağlandığında daha çok bilimsel aktiviteye katılma fırsatı bulabileceğimizi düşünüyorum.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çağdaş teknolojilerden yararlanarak kaliteli, güvenilir ve başarılı hizmet verebilmeyi hedefleyen, Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinin kliniği  olarak, gerek sağlık hizmetlerinde gerekse eğitim çalışmalarında iyi bir düzeyde olduğumuza inanıyorum.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:

Prof. Dr. İrfan Esenkaya

 

Klinik Şef Muavini:

Op. Dr. Erol Turhan

 

Başasistan:

Op. Dr. Koray Ünay

 

Uzmanlar:

Doç. Dr. Oğuz Ş. Poyanlı

Op. Dr. Bahattin Ünsaç

Op. Dr. Can Demirçay

Op. Dr. Kaya Hüsnü Akan

 

Asistanlar:

Dr. Mehmet Akif Akçal

Dr. Nadir Aydemir

Dr. Levent Berkem

Dr. Yavuz Yıldız

Dr. İsmail Türkmen

Dr. Fatih Türkmensoy

Dr. Bahattin Kemah

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) yusuf ÇİÇEK (REKLAM ve TASARIM)
17.04.2014 01:50:16
Tüm sağlık personeli başta beni ameliyat eden Uzm. Dr. Can DEMİRÇAY ve ekibi olmak üzere tek tek teşekkür ediyorum,hastaların tedavisi için tüm çaba ve gayratleri,özverili ve samimi davranışları için hepsine minnettarım,ALLAH sizden razı olsun ve yardımcınız olsun,ALLAH sizleri başımızdan eksik etmesin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer