KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. İç Hastalıkları Kliniği
DAHİLİYE
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sakine Leyla Aslan.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz 1851’de Gureba-yı Müslimin Hastanesi adıyla kuruldu. 1914 yılında özel idareye devredilerek önce “Memleket Hastanesi”, daha sonra da İzmir Devlet Hastanesi adını aldı. 1982 yılında Basın Sitesi’ndeki bugünkü binasına taşındı. 1996 yılında Atatürk Eğitim ve daha sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını aldı. Hastanemiz 1950 yılından itibaren ana dallarda ihtisas vermeye başlamıştır. Dahiliye kliniğinin kurucu şefi Dr. Celal Yarkın’dır. 1954 yılında, 1. dahiliyenin şefi Dr. Celal Yarkın olmak üzere 1, 2, 3 ve 4. Dahiliye Klinikleri kurulmuştur. 3. Dahiliye Kliniği’nin kurucu şefi Dr. Hüsnü Aydıner ve şef yardımcısı Dr. Necmettin İzmirlioğlu’dur. Bunun ardından Dr. Rasim Gültekin 3. Dahiliye Klinik şefi oldu. Şef yardımcısı, daha sonra 2. Dahiliye Kliniği şefi olan Dr. Tuncay Soyak’tır. Ben 3. Dahiliye Kliniği’nin kuruluşundan itibaren üçüncü şefiyim. Şef yardımcılarım Dr. Adnan Özensoy ve daha sonra Dr. Cahit Kazas’tı. Adnan Bey 1996’da emekli oldu. Cahit Bey’i ise maalesef 1997’de genç yaşta kaybettik.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz halen 1 şef, 2 başasistan ve 1 uzman doktordan oluşuyor. Boş olan şef yardımcısı kadromuzun ilk sınavda bu arkadaşlarımızdan biriyle doldurulacağını umuyorum.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Servisimizde sorumlu hemşire dahil 8 hemşire, 1 bilgisayardan sorumlu sekreter ve 3 hizmetli çalışıyor. Bu yardımcı personel sayısının kliniğin yoğun iş yükünü karşılamakta çok zorlandığını itiraf etmek zorundayım. Başhekimliğin desteğine rağmen, hastanedeki toplam hemşire sayısı yetersizliği nedeniyle 6 yataklı yoğun bakımımıza ayrı hemşire ekibi kuramadık. Nöbetlerde ve hafta sonlarında kalan tek nöbetçi hemşirenin neredeyse 30 yataklı yoğun bakım servisi gibi çalışan servisimize hitap edebilmesini bir mucize gibi görüyorum.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
3. Dahiliye Kliniği’nde toplam 30 hasta yatağımız bulunuyor. 1. ve 2. Dahiliye Servisleri’nde de 36-38 yatak mevcuttur. Ege Bölgesi referans hastanesi niteliğinde hizmet veren hastanemiz iç hastalıkları servislerine yatan hastalarımızın yüzde 90 kadarı acil servis kanalıyla yatıyor. Yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 110 civarında bulunuyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde “branş nöbeti” tutulmaktadır. Her 3 dahiliye servisinden biri, üç günde bir acil nöbeti tutmak durumundadır. O gün acile gelen toplam 500 civarındaki hastadan 300 kadarı iç hastalıkları ekibi tarafından muayene, tetkik ve tedavi edilir ve yatak tedavisi gereken hastaların yatışı yapılır. Nöbet ekibi bir uzmanın başkanlığında değişmeli olarak 8-10 asistan doktordan oluşur. Ayrıca, her servisin nöbetçi asistan doktoru vardır ve gereğinde uzman doktora danışabilir veya hastalarını konsülte edebilirler.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Döner sermaye dağıtımında yeni eleman eski eleman ayrımı yapmıyoruz. Bir ekip çalışması olduğu göz önüne alınarak asistan ve uzmanlar döner sermayeden kendi aralarında eşit düzeyde yararlanıyorlar. İlgili ayın performansına göre değişmekle beraber, asistan doktorlar ayda 700 milyon, uzman doktorlar 1 milyar 700 milyon civarında döner sermaye katkısı alıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde kardiyoloji, gastroenteroloji ve nefroloji klinikleri ihtisas vermektedir. Ayrıca 3 endokrinoloji uzmanı, 2 hematoloji uzmanı, 1 onkoloji uzmanı ve 1 romatoloji uzmanımız var. Zorunlu olan göğüs hastalıkları, kardiyoloji, enfeksiyon hastalıkları ve biyokimya rotasyonu dışında diğer yan dallarda da ikişer ay süreyle rotasyon yaptırmaya çalışıyoruz. İhtisas süresi 5 yıla çıktığı için, son yıllarda bunu daha rahat uygulayabiliyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Uzmanlık eğitimi uygulamalı bir eğitimdir. Bu bakımdan hastanemiz, tüm tıp ihtisas dalları için gerçek bir hazinedir. “Söylersen unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim” prensibine göre asistan ve uzman adaylarımız klinikte, acil servis ile poliklinikte hasta takip ve tedavisi yaparlar. Bu uygulamalarda akademik kadromuz eğitici, yardımcı ve denetleyici görevi yapıyor. Asistanlarımız rotasyonlarında, gene aktif olarak çalışarak mesleki bilgi ve görgülerini arttırıyorlar. Bunun yanı sıra asistan ve uzman doktorların seminerlerini içeren birde teorik eğitim programımız var. Kongreleri izleme konusuna gelince. İzmir gibi Türkiye’nin 3. büyük şehrinde bulunmamız dolayısıyla yapılan çeşitli kongre ve sempozyumlara katılma avantajını da elde etmiş oluyoruz. İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Ege Diyabet Çalışma Grubu’nun düzenlediği aylık toplantılara katılmak da olasıdır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bu konuda hastanemiz oldukça yeterlidir. Konvansiyonel röntgen, ultrasonografi, ekokardiyografi, koroner ve periferik anjiyografi, tomografi, MR, sintigrafi, mamografi, kemik dansimetre olanakları vardır. Biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuvarlarımız faaliyet halindedir. Servisimizde EKG cihazı ve mikroskop kullanıyoruz. Bağışla edindiğimiz ultrason cihazı ise gelmek üzere.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kalp Durması, Ani Ölüm ve Kardiyopulmoner Resüsitasyon adlı 1985 basımı bir kitabım var. 1990 yılından bu yana 3. Dahiliye Kliniği’nin 7-8’i dış yayın olmak üzere 50’ye yakın yayını bulunuyor. Ne yazık ki rutin işlerimizin yoğunluğu düzenli yayın yapmamızı engelliyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Daha önceleri kongre ve sempozyum katılımının yıllık izinden kesilmesi ciddi bir caydırıcı unsur oluşturuyordu. Bakanlığımızın son düzenlemesiyle kongrelere katılım kolaylaştı. Bu çerçevede alanımızla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kongreler ile sempozyumları imkanlarımız ölçüsünde izlemekteyiz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
İnsani değerlere ve insan hayatına saygılı, insan acılarına ve ülkemiz sorunlarına duyarlı, dünya gündemini ve bilimsel gelişmeleri izleyen, iyi yabancı dil bilen ve bilgisayar kullanabilen doktorlarımızın iyi bir dahiliye uzmanı olarak yetişmesine katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz.
Teşekkürler.

31.01.2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Ediz Dalkılıç (Doktor)
14.06.2017 11:51:05
Narsistik hocalara karşı çok çaba vermiş birisi, 4. Sınıf öğrencilerine FIB-4 skoru hesaplatan hocalara, siz o formülü ezberletmekle elinize ne geçecek, uzmanlar bile uygulamalarla hesaplıyor diye karşı çıkar. Öğrenci dostu, sözlülerde 90dan aşağı not vermez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer