KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
ANES. VE REANİMASYON
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Şefi Prof. Dr. Mustafa Gönüllü

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemizin hizmete başladığı 1971 yılında, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğimiz kurularak, 10 ameliyat odasında anestezi verilmeye başlanmıştır. Hastanemizin büyük onarımı sonrasında, 16 salonlu modern ameliyathane salonlarında hizmet verilmektedir.

Ameliyathanede, 01 Ocak 2009-31 Aralık 2009 tarihleri arasındaki 1 yıl içerisinde 16 bin 643 hastaya anestezi altında cerrahi girişim uygulanmıştır. Hastalara bir yıllık süre içinde; 12.079 genel anestezi, 3 bin 319 spinal, 88 epidural, 149 aksiller blok uygulanmıştır. Lokal anestezi uygulamaları bu sayının dışındadır.

Postoperatif dönemde hastalarımıza 24 saat hemşirelik hizmeti de verilebilen 6 yataklı postoperatif ayılma ünitesi bulunmaktadır.

Aralık 2008 tarihinde Sağlık Bakanlığının ölçütlerine uygun olarak düzenlenip gelişmiş modern cihazlarla ve eğitimli hemşire kadrosuyla donatılmış, 20 yataklı üçüncü düzey yoğun bakım ünitesi kliniğimize katılmıştır. İçerisinde izolasyon odasının da bulunduğu, modern cihazlarla donatılmış 20 yataklı yoğun bakım ünitemiz, başta ilimiz olmak üzere bölgemizde başarılı bir hizmeti sürdürmektedir.

Ünitemizde sürekli olarak 2 anestezi uzmanı, 3 anestezi asistanı ve ortalama 2-3 rotasyon asistanı görevli bulunmaktadır. Ünitemizde görevli yoğun bakım hemşire sayımız 30’un üstünde tutulmaktadır.

Yoğun bakım ünitemizde, 2009 yılı içerisinde toplam 877 erişkin hasta, 1 ile 99 gün arasındaki sürelerde yatarak tedavi görmüştür. Hastaların 24’ü başka bir hastaneye sevk edilmiş, 509 hasta hastanemizde başka bir servise nakledilmiş ve 54 hasta (36 şifa, 18 haliyle) ise taburcu edilmiştir.

Hazırlıkları tamamlanmak üzere olan Ağrı Ünitesi ve 24 saat hasta takibinin yapılacağı tam donanımlı 8 yataklı PACU ünitesi kısa sürede hizmete girecektir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kasım 2008 tarihinde klinik şefi olarak benim atanmamla birlikte Eğitim Kliniği kimliği kazanan kliniğimizde, Eylül 2008 TUS’unu kazanan ilk 3 asistanımız göreve başlamış olup, halen 8 asistanımız görev yapmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde halen 12 anestezi uzmanı görev yapmaktadır. Yaklaşık bir buçuk yıldır eğitim kliniği olan birimimiz için, başasistan ve şef yardımcısı ilanımız çıkmıştır. Çok sayıda başvuru yapılmış olup, işlemleri sürmektedir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak kliniğimizde 28 anestezi teknisyeni, 34 yoğun bakım hemşiresi, 6 postoperatif hemşiresi, 5 tıbbi sekreter, 12 personel görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Haftanın bir günü (cuma sabahı 1.5 saat) tüm uzman ve asistanlarımızın katıldığı bir yıllık programla belirlenmiş, seminer ve makale saatimiz aksatılmadan yürütülmektedir. Haftanın 1 günü (çarşamba sabahı 1-1.5 saat) asistanlar ve seminer sorumlusu uzmanın yönetiminde o haftanın seminer konusunun tartışıldığı toplantımız yapılmaktadır. Hastanemiz eğitim komitesince düzenli yapılan, genel konuların ele alındığı bilimsel toplantı ve konferanslara da katılım sağlamaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Yoğun bakım ünitemizde izolasyon odası da dâhil olmak üzere 20 hasta yatağımız bulunmaktadır. Boşalan yatağımız dakikalar içerisinde yeniden dolmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Anestezi uygulanacak hastaların daha önceden değerlendirildiği anestezi polikliniğimiz haftanın her günü, 1 anestezi uzmanı ile hizmet vermektedir. Yatağından ayrılamayacak hastaların muayenesi ise öğleden sonra yatağında yapılmaktadır. Ortalama her gün 60-65 olmak üzere ayda bin 200 civarında hastaya bakılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Her gün 1 anestezi uzmanı kliniğimizde kalarak nöbet tutmaktadır. Yoğun bakım ünitesinde görevli 2 uzman kendi aralarında anlaşarak bir kişi icap nöbeti tutmaktadır.

Kliniğimize başlayan ilk yıl asistanları 3 günde 1, ikinci yıl asistanları 4 günde bir nöbet tutmaktadırlar. Üçüncü ve dördüncü yıl asistanları için 5 günde bir nöbet tutmaları düşünülmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullandığımız (TARD, YÖK ve bazı eğitim kurumlarının bu konudaki görüşlerinden yararlanarak hazırlanmış) ve hastanemiz eğitim komisyonuna verdiğimiz, Çekirdek Eğitim Müfredat Programı’mız bulunmaktadır. Bu program ödünsüz sürdürülmekte ve yılda 2 kez asistan sınavı yapılmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız yeni ve sayıca az olduklarından, dış rotasyonlara henüz başlanmamıştır. İç rotasyonlar (YBÜ, poliklinik, Ameliyathane dışı anestezi, farklı cerrahi bölüm anestezileri) uygun sürelerle dönüşümlü olarak yaptırılmaktadır.

Son bir yıldaki yur tiçi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıl içinde yurt dışı 1, yurt içi 1 makale, yurt içi 2 kitap bölümü, 8 adet kongre poster ya da sözlü sunumu bulunmaktadır. Yeni kurulan birimimizde planlanmış ve yayına dönüşebilecek çok sayıda çalışma başlatılmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı kongrelere yeterince katılabiliyorum. İzmir bilimsel toplantılar açısından verimli bir il oluşundan sık sık ulusal ve bölgesel toplantılar düzenlenmektedir. Bu toplantılara mümkün olduğunca fazla sayı ile (asistan, uzman) katılabiliyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Eylül 2008 TUS’unda en yüksek puanla asistan alan klinik unvanına sahibiz, bu unvanı bundan sonraki iki TUS sınavında da üst sıralarda sürdürmüş bulunmaktayız. TUS’ta yüksek puan toplayarak anestezi uzmanlığını seçecek adayların kafasında cevaplanmasını istedikleri sorular arasında: Çalışacağı ilin coğrafi durumu, çalışacağı klinikte nöbet durumu, uygulanan eğitim programları, klinikteki huzur, döner sermaye geliri, yoğun bakım, algoloji ve çeşitli anestezi yöntemlerinin uygulanması, bilimsel toplantılara katılım, iş memnuniyeti bulunmaktadır. Bu soruların tamamı için kliniğimiz hakkında olumlu cevaplar edinecekleri kanısındayım. Geriye gerçekten sevdiği için anesteziyi seçecek arkadaşlarımızın aramıza katılmasını beklemek kalıyor.

Klinikte Görevli Anestezi Uzman Kadrosu

Klinik Şefi:
Prof. Dr. Mustafa Gönüllü

Uzm. Dr. Yüksel Karakulak
Uzm. Dr. Yusuf Erkan
Uzm. Dr. Işıl Köse (YBÜ)
Uzm. Dr. A. Yalçın Güvenli
Uzm. Dr. Yasemin Karcıoğlu
Uzm. Dr. Yücel Karaman
Uzm. Dr. Selda Dorak
Uzm. Dr. Güzin Şahin
Uzm. Dr. Ergin Alaygut (YBÜ)
Uzm. Dr. Zeki Tekgül
Uzm. Dr. Filiz Kılıççıoğlu
Uzm. Dr. Meral Barak

Asistanlar:
Dr. Şermin A. Karaarslan
Dr. Murat Turan
Dr. Esen Şimşek
Dr. Çiğdem Gökçe (YBÜ)
Dr. Dilşat Özdemir
Dr. Sinan Pektaş
Dr. Mürşide Yıldız (YBÜ)
Dr. Umut Yaşar (YBÜ)


10/05/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer