KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Osman Nuri Dilek

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
2007 yılından önce devlet hastanesi statüsünde hizmet veren hastanemizin, 2007 yılında eğitim ve araştırma hastanesi olması üzerine kliniğimiz bu tarihten itibaren statü olarak eğitim kliniği olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. 2008 yılında asistan alımı yapılmış, fakat gerçek anlamda eğitim kliniği olarak faaliyete geçilmesi 2009 yılında kliniğimize şef görevlendirilmesi ile gerçekleşmiştir. Haziran 2009’da Sağlık Bakanlığı ve Sakarya Üniversitesi arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri de hastanemizde çalışmaya başlamışlardır. Bu kapsamda Cerrahi Kliniğine ilk şef görevlendirmesi yapılmıştır. Bu tarihten itibaren Merkez Kampüs ve Korucuk Kampüsü olmak üzere iki farklı yerde eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütülmektedir. Merkez kampüste sadece acil cerrahi hastaları takip ve tedavi edilmekte, Korucuk kampüste ise elektif olarak tanımlanan hastaların takip ve tedavisi yapılmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde bir buçuk yıldır asistanımız vardır. Bu dönem (Nisan TUS) ilk defa YÖS ile yabancı uyruklu araştırma görevlisi aldık. Bu öğretim üyesinin başlaması için resmi işlemleri sürüyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz tıp fakültesinden gelen 1 profesör, 1 doçent ve 2 yardımcı doçent ve 5 uzman olmak üzere 9 kişiden oluşuyor. Bununla birlikte 2 tane de araştırma görevlimiz var. Ayrıca; Nisan TUS sınavı sonucuna göre 1’i yabancı uyruklu 2 araştırma görevlimiz yeni başlıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Merkez kampüste 5 hemşire, 3 yardımcı personel, Korucuk kampüste 5 hemşire, 4 yardımcı personelle hizmet verilmektedir.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız Sağlık Bakanlığı TUK kararları çerçevesinde, tıp fakültelerinde uygulaması yapılan ve Türk Cerrahi Derneğinin belirlediği programlara paralel içeriğe sahip olacak şekilde detaylandırılmıştır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Merkez kampüste acil cerrahi müdahale gereken hastalar için 15 yatak, Korucu kampüste elektif ameliyat gereken hastalar için 23 yatak kapasitemiz mevcut ve doluluk oranımız %100‘dür. Kliniğimizde son bir yılda 2 bin 500 ameliyat yapılmıştır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayımız 25- 30 bin civarında olup, 3 ayrı polikliniğimiz vardır. Ayrıca, meme ve endokrin cerrahi polikliniği açtık. Bu polikliniklerden ikisinde uzman, birinde araştırma görevlisi ve bir poliklinikte şef veya şef yardımcısı bilfiil çalışmaktadır. Kendimize ait bir endoskopi ve ERCP ünitemiz vardır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Hastanemizde travma kabul oranı yüksek olduğu ve ilimizde merkez hastane konumunda olduğu için, genel cerrahi uzmanları yatılı nöbet tutmaktadır. Uzman başına ayda ortalama 5 nöbet tutuluyor. Asistan nöbetleri ilk 2 yıl gün aşırı olarak planlanmaktadır ve asistanlar bu süre içinde ayda ortalama 15 nöbet tutmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet, kullanmakta olduğumuz bir çekirdek eğitim müfredatımız var. Türk Cerrahi Derneğince hazırlanan çerçeve programa paralel olarak eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bu konuda zaman zaman belirsizlikler olmakla beraber, standart rotasyon planlarını eksiksiz uyguluyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
2009 yılında SCI-Expanded kapsamında 3 yurt dışı yayınımız vardır. 2010 yılında şu ana kadar SCI-Expanded kapsamındaki dergilerde 4 uluslararası yayınımız vardır. Ayrıca; 1 yurt dışı hakemli dergide olmak üzere, 4 ulusal yayın, 5 uluslararası bildiri ve ulusal kongrelerde poster ve sözlü sunumlarımız vardır. Ayrıca, kabul edilmiş ve yayınlanmayı bekleyen çalışmalarımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Özellikle yurt içindeki kongrelere dönüşümlü olarak uzman ve asistan düzeyinde düzenli katılım gerçekleştiriyoruz. Asistanlarımızı kongrelere mutlaka götürüyoruz. Asistanlarımız son bir yılda üç ayrı (İzmir, Bursa ve Ankara) kongreye katıldılar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimizde akademik personel, uzman, asistan ve yardımcı personel arasında huzurlu bir ortam mevcuttur. Üstelik eğitim kliniği serüvenine yeni başlayan bir klinik olduğumuz için; asistanlar doğrudan akademik kadro ve uzmanlar ile birlikte vizit, poliklinik ve ameliyat faaliyetlerine katılmaktadırlar. Kliniğimizde transplantasyon hariç her türlü vaka ve onkolojik cerrahi yapılmaktadır. Bu, her alandaki eğitimin doğrudan işin uzmanından alındığı anlamına geldiği için, asistan olarak çalışmaya başlayacak doktor arkadaşlar için çok önemli ve değerli bir fırsat olduğu kanaatindeyiz.

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:
Prof. Dr. Osman Nuri Dilek

Doç. Dr. Gökhan Akbulut
Op. Dr. Vecdi Müderris
Op. Dr. Arif Aydın
Op. Dr. Güner Çakmak
Op. Dr. Hakan Demir
Op. Dr. Murat Önal
Op. Dr. Fatih Altıntoprak
Op. Dr. Enis Dikicier

Asistanlar:
Dr. Taner Kıvılcım
Dr. Yusuf Arslan


28/06/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer