KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
17 Ekim 2010, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Yüksel Yılmaz

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

2. Üroloji Kliniği 2005 yılı Kasım ayında 1 klinik şefi, 3 uzman ve 5 asistan ile kuruldu. Başlangıçta var olan 1. Üroloji Kliniği yatak sayısı 2’ye ayrılarak, toplamda 20 yatak kapasiteli ikinci bir klinik olarak kurulmasına rağmen, hasta odalardaki koğuş sisteminin iyileştirilmesi çabaları doğrultusunda yatak sayısı 16’ya indirilmiştir. Klinik içinde 1 seminer odası, 1 pansuman ve 1 de hasta muayene odası bulunmaktadır. Endoskopi ünitemiz ayrı bir bölüm içinde konuşlandırılmıştır. Şu anda 1 klinik şefi, 6 uzman ve 3 asistan ile hizmete devam edilmektedir. 

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Beş yıldır asistan eğitimi ve-rilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Bir klinik şefi (doçent) dışında akademik kadromuz boş durumdadır. Bu sene açılan başasistanlık sınavını kazanan olmadığı için kadromuzu genişletemedik.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Bir hizmetli personel, 1 veri kayıt elemanı, endoskopi ünitesinde 1 hemşire ve 2 perso-nelden (temizlik elemanı) oluşmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Her hafta pazartesi günleri seminer, cuma günleri dergi değerlendirme toplantıları her iki klinik birarada olmak üzere yapılmaktadır. Seminer konularını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ürolojide USG, üretral darlık, gebelik ve üroloji, kronik pelvik ağrı, ağrılı mesane, IC kadınlarda sistit üroloji - patoloji toplantısı, varikosel geçmişten günümüze skrotal ağrı, hormona dirençli prostat kanserine yaklaşım, vazektomi, BPO’da ürodinamiye kadar yapılması  gerekenler,  erkek seksüel disf. pratik yaklaşım, hidrosel cerrahisi,  üroloji - patoloji toplantısı, BPH’da lazer tedavisi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, taş hastalığı güncelleme, böbrek kistleri, P.E. yeni sınıflama ve tedavi, kadın inkontinansı ve pelvik taban anatomisi, kadın inkontinansında tedavi, yeni ilaçlar böbrek tümöründe umut veriyor mu? Üroloji: patoloji toplantısı, mikroskopik hematüri, mesane tümöründe TUR, yüzeyel mesane tümörüne yaklaşım, URS (nasıl yapıyorum) ürolojide, intigrafi, bir idrar tahlilinden ne bekliyoruz  

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu anda 16 yatağımız var ve doluluk oranı %83.4’tür. Ortalama yatış süresi 4.2 gündür.

2009 yılında 2.116 yatış yapılmış, gün hastanesi dâhil 3.689 operasyon yapılmıştır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık olarak yaklaşık 23 bin poliklinik hastasına hizmet ve-rilmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Göreve yeni başlayan bir asistan doktor, 3 ay boyunca eğitim alıp kliniği ve hastaneyi tanıdıktan sonra refakat nöbeti tutmaya başlamaktadır. Asistanlığının 6. ayından itibaren icapçı son sene asistanı ve yine icap nöbetçisi uzman hekim desteğinde normal nöbet hizmetine geçmektedir. Son sene asistanının tez çalışmaları ve sınava hazırlanması nedeniyle nöbeti azaltılırken, oluşan açık diğer asistanlar tarafından kapatılmaktadır. 

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Üroloji Derneği tarafından hazırlanan çekirdek müfredat programından yararlanılmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Klinik içinde eşit süreli iç rotasyon yapmaya çalışmaktayız. Klinik dışı zorunlu rotasyonlar, asistan kliniği tanıdıktan sonra (6 ay sonra) cerrahi-dâhiliye-anestezi rotasyonu şeklinde sıralanmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

İkisi yurt dışı olmak üzere yayınlanmış 10 makalemiz bulunmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Her yıl en az iki uzman, bir asistan yurt dışı kongresine katılacak şekilde planlanmaktadır. Ayrıca, her uzmanın ilgilendiği ürolojik konuyla ilgili yapılan yurt içi kongrelere asistanlarla birlikte katılınmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizde; üroloji ana bilim dalında yapıldığı düşünülen her uygulama yapılabilmekte uzmanlara androloji-üroonkoloji-ürojinekoloji-laparoskopik ve perkütan cerrahi alanlarında spesiyalize olma imkânı sağlanmakta, gerek poliklinik gerek ameliyathane hizmetleri alanında bu durum göz önünde tutulmaktadır. Böylece her asistan bu alanlarda bilgiyle donanmış uzmanlardan eğitim alma olanağına sahip olmaktadır. Ben ağırlıklı olarak üroonkoloji ve pediatrik üroloji alanında eğitim vermekteyim. Pek çok klinikte eksik olan pediatrik üroloji eğitimi de bu sayede tamamlanmış olmaktadır.

 

Üroloji Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Yüksel Yılmaz

 

Uzm. Dr. Aziz Peker

Uzm. Dr. Ertan Can

Uzm. Dr. Ö. Köyer Gündüz

Uzm. Dr. Gökhan Koç

Uzm. Dr. Hakan Üçok

Uzm. Dr. Kaan Akbay

Asistanlar:

Dr. Sıtkı Ün

Dr. Fırat Akdeniz

Dr. Hakan Türk

 

Bugüne kadar 5 asistanımız uzman olarak üroloji camiasına katılmıştır.

18/10/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer