KLİNİKLER
Sağlık Bakanlığı Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3’üncü Göz Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
11 Ekim 2010, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3’üncü Göz Kliniği Şefi Doç. Dr. Ayşe Gül Koçak Altıntaş

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz çok yeni bir klinik. 2009 yılı içerisinde Mart ayında kuruldu. Daha önceleri Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren iki klinik olarak çalışmalar sürdürülürken, daha sonra Ulucanlar mevkiinde bulunan yeni binaya taşınılmış. Uzun süre iki klinik olarak hizmet verilmesinin ardından 2009 Mart ayından itibaren üçüncü klinik olarak açıldık ve hastanemiz bünyesindeki arkadaşlarımızdan oluşan bir ekiple hizmet vermekteyiz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Aslında daha önce, yani göz 1 ve göz 2’de var olan asistanların bazıları 3’üncü göz kliniğimizin asistanı oldu.  Daha sonra TUS ile alınan bazı asistanlar direkt 3’üncü Göz Kliniği asistanı olarak başladılar.  Kısacası kliniğimizde her yıl asistanı mevcut.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ben bütün uzman arkadaşlarımızı akademik kadroda diye düşünüyorum. Profesörlük olsun yada  olmasın, başasistanlık kadrosu olsun ya da olmasın hepsi kendi branşlarında son derece tecrübeli insanlar. Hepsini akademik kadroda değerlendiriyorum. Kliniğimizde ben şefim, bir şef yardımcısı hocamız var ve bunun dışında sekiz uzmanımız var. Bunların hepsi kendi branşlarında uluslararası dergilerde çok sayıda yayınları olan akademisyen arkadaşlarımız.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hemşire arkadaşları aslında sağlığın ana elemanları olarak düşünüyorum. Çünkü her şeyi onlarla birlikte yapıyoruz. Kliniğimizde dört hemşire arkadaşımız var. İki tane hasta bakıcı  düzeyinde görevlimiz, bir sekreterimiz ve bir de güvenlik görevlimiz var. Tabi nöbet dönemlerinde bu güvenlik görevlileri yer değiştirebiliyor.

 

Eğitim programınız nedir?

Programlanmış eğitim saatlerimiz var. Hastanemizde perşembe ve cuma günleri üç kliniğin  birlikte yürüttükleri bir eğitim programları var. Bu eğitim programlarında bir gün asistanlara, diğer bir gün de uzmanlara eğitim seminerleri var. Onun dışında her üç kliniğe ayrılmış eğitim saatleri var. Bizim kliniğimizin çarşamba  öğleden sonra eğitim saati. Ayrıca pazartesi günleri de ayrıca klasik bir kitabımızı önceden evimizde baştan sona okuyoruz ve burada interaktif bir şekilde konuları tartışıyoruz. Dolayısıyla saat bazında değerlendirdiğimiz zaman dört gün eğitim  programımız var. Ama her gün yaptığımız vizitler zaten  başlı başına bir eğitim programı. Sabah 08’de vizitimiz başlıyor. Tüm asistanlarımız vizitlere katılıyor. Burada her hasta başında, hastanın durumuyla ilgili konuları konuşup tartışıyoruz. Akşamları ise ameliyat vizitleri oluyor. Bir sonraki gün ameliyat olacak kişinin tanıları, ameliyat listesindeki yeri, saat kaçta hangi ameliyatı olacağı, ameliyatla  ilgili yapılması gerekenler yine hasta bazında tartışılıyor.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bizim kliniğimizin bulunduğu katta 12 yatağımız var. Ancak biz hastaneyi global olarak düşünüyoruz. Hastalarımız gerektiği zaman diğer kliniklerin katlarında da yatıyor. Yataklarımızın doluluk oranını yüzdeye vurduğumuz zaman, yüzde 100’ün üzerinde bir doluluk oranıyla çalışıyoruz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bizim kliniğimize ait olan dört poliklinik ve bir de acil var. Acilin de üçte biri bize ait. Ayrıca takipli hastalar var. Bunlar da hastanemizin ek binasında tedavi oluyor. Tam bir sayı vermek gerçekten çok zor, ama günde 60 civarında retina hastası, 50 glokom hastası, 50 kornea hastası ve 50 şaşılık hastasına bakıldığını düşünürsek sayı oldukça fazla.  

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Bir klinik nöbeti, bir de acil nöbetleri var. Nöbetlerini üç klinik ortak  tutuyor. Her kliniğin asistanı ayda 10 gün olarak göz acil nöbeti tutuyor. Diğer asistanlar ise serviste nöbet tutuyorlar. Birinci yıl asistanı çoğu hafta sonu olacak şekilde ayarlanan ortalama 6-7 nöbet tutuyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Klasik kitaplarımızı temel olarak alıyoruz.  Bunlar interaktif olarak, düzenli müfredat olarak işleniyor. Ayrıca literatür takip edilmesi için son makalelerin tartışmalı bir şekilde özetleri sunuluyor. Yani hem güncel makaleler izleniyor hem de klasik bilgiler işleniyor. Asistanlar ayrıca üç ayda bir test usulü sınav oluyorlar. 

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İç ve dış rotasyonlarımız var. Dış  rotasyonlar zaten ihtisas eğitiminde zorunlu olan rotasyonlar. Bizim  rotasyonlarımız yeni yönetmeliğe göre sadece anestezi. Dış rotasyonumuz oluyor. Bir dal hastanesi  olduğumuz için, hastanemiz dışındaki bir başka hastaneye gönderiyoruz. İç rotasyonlar belki göz ihtisasında daha önemli olan rotasyonlar. Bunlar da kornea, kontak lens, şaşılık, glokom, retina ve nörooftalmoloji. Asistanlarımız 6 aylık periyodlarla rotasyonlarını yapıyorlar. 

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Ulusal kongremizde 25 çalışmamız vardı. Uluslararası  düzeyde de 5 çalışmamız yer aldı. Bazıları poster, bazıları sözlü bildiri şeklinde ve hepsi 3’üncü Göz Kliniği bünyesinde yapılan çalışmalardı. Bunlardan 3’ü Dünya Şaşılık Kongresi’nde, 2’si de  Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Toplantısı’ndaydı. Bununla birlikte gönderilmiş çalışmalarımız var, kabul edilmiş  çalışmalarımız var. Şu anda da yurtdışında  kabul edilmiş basım aşamasında olan iki çalışmamız ile yurt içinde kabul edilmiş çalışmamız var. 

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere katılmak her zaman çok kolay olmuyor. Bilimsel bir çalışma yapıyorsunuz, ama sunabilmek için o kongreye gitmeniz lazım. Kongre ücretleri çok yüksek, kongrelerde katılacağınız yerlerin ayarlanması çok zor. Çünkü ulusal kongreden bahsedecek olursak, 3 bin tane göz doktoru var. Bunları bünyesinde toplayacak büyüklükte gerçekleştirilen kongreler genellikle bir tatil beldesinde yapılıyor. Buralara gitmek de çok kolay değil. Dolayısıyla her istediğimiz kongreye katılamıyoruz. Onun için seçici olmak durumundayız. Ulusal kongrelere  asistanlarımızın mümkün olduğunca çok katılmasını istiyoruz. Çünkü orada çok kapasiteli bilgiler her alanda  tartışılıyor.

Ankara’da düzenlenen toplantılar oluyor, bunlara katılım tabii ki aynı şehirde olduğumuz için bizim açımızdan daha kolay oluyor. Uluslararası kongreler konusunda ise destek gerekiyor.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Göz, özelliği olan bir cerrahi branş. Son derece nazik bir organ. Teknolojik gelişmeler toplumda dikkat çekecek boyutta. Bugün herkes artık lazerle gözlükten kurtulma konusunu biliyor, kontak lensteki yenilikleri biliyor. Dolayısıyla bilime, yeniliğe açık olan insanlar için son derece mesleki tatmini olan bir bölüm. Puanlarımız oldukça yüksek. Asistanlarımızın genellikle ilk dörde girenler arasından oldukları söylemek istiyorum. Türkiye 4’üncüsü bizim asistanımız. Kapasitesi son derece yüksek asistanlarımız var. Bu da tabii bilim seviyesini oldukça yükseltiyor. Buraya gelecek asistanlar bilim yönünden de, diyalog kurdukları asistanlar yönünden de bu açlıklarını giderebileceklerdir. Bazı hastanelerde asistanlara vaka yaptırma sıkıntısı olduğunu duyuyoruz. Bizim hastanemizde böyle bir sorun bulunmamakta. Asistanlarımız eğitimlerini tamamladıklarında en azından ana konularda yeteri kadar cerrahi tecrübeye sahip kişiler olarak uzman oluyorlar. Kliniğimizde, Sağlık Bakanlığının uluslararası ikili ilişkiler çerçevesinde yaptığı anlaşmalar doğrultusunda yurt dışından gelen asistanlara da eğitim vermekteyiz. En iyi eğitimi vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Yeter ki teknik olanaklarımız bu şekilde devam etsin ve artsın.

 

3. Göz Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ayşe Gül Koçak Altıntaş

 

Klinik Şef Yrd:

Op. Dr. Gültekin Köklü

 

Uzmanlar:

Op. Dr. Metin Ünal

Op. Tülay Tuna

Op. Dr. Sibel Polat

Op. Dr. Çiğdem Ülkü Can

Op. Dr. Beyazıt İlhan

Op. Dr. Kenan Sönmez

Op. Dr. Süleyman Korhan Karaman

Op. Dr. Hasan Basri Arifoğlu

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer