KLİNİKLER
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
13 Ocak 2020, Pazartesi

Bu sayıdaki konuğumuz, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği ve Klinik Şefi/Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Ertuğrul Kayaçetin

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Gastroenteroloji Kliniği, 1964 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulmuş.  Hastanede klinikler oluşturulurken, Fransızlar gelmişler hematoloji kliniğini kurmuşlar. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Gastroenteroloji klinikleri ise kendi kliniklerinin benzerini burada oluşturmuşlar. On yıl süren eğitimden sonra tıp fakültesi buradan ayrılmış. 1974 yılından beri Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet verirken, 2016 yılından itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesine katıldık.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Yaklaşık 40 yıldır asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde üç profesör, dört doçent, dört uzman bulunmakta. Aslında bu sayının en az iki katı olması lazım, çünkü laboratuvarımız çok ve her bölüme deneyim sahibi insanlar koymamız gerekiyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Çok kaliteli hemşirelerimiz var ama sayıca çok az. Zaten bütün hastanelerin genel sorunu, yardımcı personel ve hemşire yetersizliği. Yardımcı personel durumu da aynı, yeterli sayıda hizmetlimiz maalesef yok. Bunun eksikliğini hissediyoruz.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Haftanın iki günü seminer-literatür dersleri var. Ayrıca perşembe günleri sabah gastroenterolojik cerrahi kliniği ile beraber bir toplantı yapıyoruz; enteresan olgular veya problem olgular tartışılıyor. Kliniğimiz, gastroenteroloji konusunda referans bir kliniktir. Dolayısıyla Türkiye’nin her yerinden hastalar geliyor. Bu sayede asistan arkadaşlar bizde her tür vakayı görürler.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

On tanesi yoğun bakım olmak üzere 70 yatağımız var. Doluluk oranımız yüzde 100.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Haftanın her iş günü gastroenteroloji polikliniği 1 ve 2’de,  haftanın bazı günleri de hepatoloji, inflamatuar barsak hastalıkları (İBH), karaciğer nakil ve pankreas hastalıkları polikliniklerinde hizmet vermekteyiz. Bu polikliniklerde ortalama haftalık 800 hastaya baktığımız düşünülürse bir yılda yaklaşık 40.000 hasta bakılıyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbetlerimiz servis/yoğun bakım ve acil servis olarak tutulmaktadır. Şu anda bu nöbetleri uzmanlarımız ve yan dal asistanlarımız tutmakta. İlk yıl asistanı, şu anda ortalama ayda beş altı nöbet tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet, çekirdek eğitim müfredatını uyguluyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlar aylık yapılıyor. Klinikte, gastroenteroloji ve diğer hepatoloji, İBH, karaciğer nakil ve pankreas hastalıkları polikliniklerinde çalışıyorlar. Ayrıca ultrasonografi, endoskopi ve endoskopik retrograt kolanjiopankreatografi (ERCP) ünitesinde görev yapıyorlar. Rotasyonları aylık olarak planlıyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Yurt içi ve yurt dışı kongrelerde çok sayıda tebliğimiz yayımlanmaktadır. Size sayıyı tam olarak veremeyeceğim ama yurt içi yayınlarımız yıllık 20-30, yurt dışı yayınlarımız ise 8-10’u bulmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Her doktorumuz kendi içimizde sıraya koyarak istediği her kongreye katılabilir.

Kliniğinizde tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Eksiklikler olsa da teknik donanımımız yeterlidir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Kaliteli, donanımlı ve konusunda söz sahibi olmak isteyen arkadaşlarımız için doğru adres.

Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, kliniğinize ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Kliniğimiz, Türkiye’de gastroenteroloji alanındaki en köklü merkez. Yıllık 2.000’in üzerindeki ERCP sayısı (ki bunların çoğunu zor vakalar oluşturuyor, ayrıca Türkiye’deki çocuk ERCP’si yapılan tek klinik); 4.000 civarında hepatoloji, 4.000 civarında İBH takipli hastası; üç kolonoskopi, iki endoskopi masası, endoskopik ultrasonografi  ünitesi, bir double balon masası ve motilite laboratuvarıyla Türkiye’nin alanında en iddialı kliniği durumundadır.

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: 1974

Klinikte Görevli Hekimler

Prof. Dr. Ertuğrul Kayaçetin (Klinik Şefi)

Prof. Dr. Meral Akdoğan

Prof. Dr. Zeki Mesut Yalın Kılıç

Doç. Dr. Bülent Ödemiş

Doç. Dr. Sabite Kacar

Doç. Dr. İsmail Hakkı Kalkan

Doç. Dr. Hale Gökcan

Uzm. Dr. Mahmut Yüksel

Uzm. Dr. İlyas Tenlik

Uzm. Dr. Özlem Akdoğan

Uzm. Dr. Ömer Öztürk

Ast. Dr. Volkan Gökbulut

Ast. Dr. Derya Arı

Ast. Dr. Bayram Yeşil

Ast. Dr. Ferhat Bacaksız

Ast. Dr. Ufuk Cinkara

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer