KLİNİKLER
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
FTR
19 Nisan 2021, Pazartesi
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer KURU.


Ana Bilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Ondokuz Mayıs Üniversitesinin 1975 yılında kurulmasının ardından Tıp Fakültesi hastanesi 1978 yılında hizmet vermeye başlamış ve 1979 yılında da fakülte bünyesinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı kurularak başkanlığına Dr. Emel Akyüz getirilmiştir. Kliniğimizde 1982 ye kadar çalışan Dr Emel Akyüz den sonra sırasıyla Dr. Aslan çınar ve Dr. Ferhan Cantürk ana bilim dalı başkanlığını yürütmüşlerdir. 1996 dan bu yana da ben anabilim dalı başkanlığı görevini yürütüyorum. Kliniğimiz 1990\'lara kadar fizik tedavi ve rehabilitasyon ağırlıklı olarak çalışırken daha sonraları anabilim dalımıza bağlı romatoloji bilim dalının da kurulmasıyla birlikte romatoloji yoğunluğu da oldukça artan bir klinik hüviyetine kavuşmuştur. 1986 ya kadar sadece ayaktan tedavi hizmeti veren ana bilim dalımız tıp fakültesi hastanesinin 1986 da yeni binasına taşınmasını müteakip yataklı tedavi hizmeti de vermeye başlamıştır. Anabilim dalımızın kurulduğu 1979 yılından bu güne kadar 18 araştırma görevlisi eğitimlerini tamamlayarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olmuşlardır.

Akademik kadronuz nasıl?
Halen iki doçent ve bir yardımcı doçentten oluşan öğretim üyesi kadromuzun yanısıra 10 kişilik de bir asistan kadrosuyla hizmet vermeye çalışıyoruz. Anabilim dalımıza bağlı ve benim sorumluluğumda çalışan romatoloji bilim dalının yanısıra gene kliniğimiz bünyesinde faaliyet gösteren bir osteoporoz ve EMG ünitemiz mevcut.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Fizyoterapist sayısı açısından fena değiliz. Anabilim dalımızda 5 fizyoterapist çalışmakta. Ancak hiç rehabilitasyon hemşiremiz yok. Bunun önemli bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Yatak kapasiteniz kaç?
Biri özel oda olmak üzere toplam 19 yatağımız var. Hedefimiz 30 yatağa çıkmak.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Anabilim dalımız bünyesinde faaliyet gösteren üç polikliğimiz mevcut (Fizik Tedavi, Romatoloji, Osteoporoz). Bu polikliniklerde günde ortalama 30-50 arasında hasta bakılmakta. Ayrıca ayaktan tedavi ünitemizde de kısıtlı sayıda hastaya tedavi hizmeti verilmektedir. Yataklı tedavi servisimiz ise randevu sistemi ile çalışmakta ve ortalama yatak bekleme süresi 1.5-2 ay arasında değişmektedir. Kliniğimizde mevcut "Bel Okulu"nun yanısıra son dönemde faaliyete geçirdiğimiz "Fibromyalji Okulu"na da hastaların yoğun ilgisi olmaktadır.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Bir takım eksikliklerimiz olmasına rağmen oldukça yeterli olduğunu düşünüyorum. Klasik bir fizik tedavi ünitesinde kullanılan cihazların hepsi mevcut. Bunun yanısıra EMG- Biofeeback, EMG, Koşu Bandı ve Kemik Sonometresi cihazlarına da sahibiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Her gece bir asistan nöbete kalıyor. Uzmanlar ise icapçı nöbeti tutuyor. Ayrıca hastanenin acil servis nöbetine de asistanlarımız sıraları geldikçe gidiyorlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Uzmanlık tüzüğüne göre fizik tedavinin zorunlu rotasyonları var. Bunlar üçer ay süreli İç Hastalıkları, Nöroloji ve Ortopedi rotasyonları. Bunun yanısıra asistanlar klinik içindeki ünite ve polikliniklerde (Romatoloji, Osteoporoz, Fizik Tedavi, Bel Okulu, vb.) sırayla çalışıyorlar.
Eğitim programınız nasıl, anlatır mısınız?
Her Cuma seminer, her Salı ise literatür kulübümüz var. Seminer konuları romatoloji ve rehabilitasyon dengelenerek verilir. Semineri anlatan arkadaşımız konuyla ilgili klasik bilginin yanısıra son bilgileri de vermekle yükümlüdür. Dergi kulübünde ise kütüphanemize gelen dergilerden seçilen makaleler danışman eşliğinde okunur ve tartışılır.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Üç öğretim üyesi olan bir kliniğe göre oldukça iyi. Senede ortalama 6-7 yayın çıkarmaktayız. Ayrıca bilim dalımızla ilgili tüm yurt içi ve yurt dışı kongre ve sempozyumlara aktif olarak katılmaktayız.

Burayı tercih edecek adaylardan beklentileriniz nelerdir?
Burayı tercih edecek adayların öncelikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun nelerle, hangi hastalıklarla uğraştığını bilmeleri yani kısaca branşımızı tanımaları gerekir diye düşünüyorum. Branşı tanıyarak, severek gelen insanlardan tek beklentimiz her an yeni bir şey öğrenme isteklerini hiçbir zaman kaybetmemeleri ve çalışmaktan bıkmamaları. Böyle yaparlarsa başarılı olmamaları için hiçbir sebep yok.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer