KLİNİKLER
S.B. Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR Kliniği
FTR
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Şefi Dr. Aytül Çakcı


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1964 yılında İşçi Sigortaları Kurumu Hastanesi’nde Dr. Ertuğrul Akıncı tarafından kurulmuştur. Dr. Sadun Güray, Dr. Melih Okçu, Dr. Gülay Dinçer, Dr. Gülay Atay ve Dr. Rezzan Yorgancıoğlu’nun klinik şefliği yaptığı kliniğimiz 2001 yılında, büyük bir tadilat ve yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Kliniğimizin en büyük özelliği, asistan eğitimine verdiği önem, multidisipliner çalışması ve sürekli kendini geliştirme sürecinde oluşudur. Kliniğimiz 19 Şubat 2005 tarihinde Sağlık Bakanlığı bünyesine geçmiştir.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizin akademik kadrosu 1 klinik şefi, 2 başasistan, 6 uzman hekim ve 11 asistan olmak üzere toplam 20 kişiden oluşuyor.


Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimiz fizik tedavi ve rehabilitasyon servis ve polikliniklerinde 19 fizyoterapist, 7 hemşire, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 7 hizmetli, 1 sağlık memuru, 2 masör, 4 sekreter ve 3 bilgi işlem görevlisi hizmet veriyor.


Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?

19 fizik tedavi ve romatoloji yatağı, 6’sı serebral palsi çocuk yatağı olmak üzere 23 rehabilitasyon yatağı bulunan kliniğimiz, hem Ankara hem de Ankara dışı hastalara hizmet verdiğinden çok zengin bir hasta çeşitliliğine sahip olup tam kapasite ile çalışmaktadır.


Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?

Servis nöbetlerini asistanlar arasında eşit olarak paylaştırıyoruz. Her gece 1 asistan, 1 hemşire ve 1 hizmetli servis nöbeti tutuyor. Asistan tuttuğu nöbet için ek ücret alır. Nöbet çizelgeleri aylık olarak hazırlanır. Yeni başlayan bir asistan uyum sürecini tamamladıktan sonra servis nöbetleri, poliklinik ve servis hasta takibine başlar. İhtisasını tamamlamak üzere olan asistanlar ise son aylarında nöbet ve servis hasta takibinden çıkarlar.


Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?

Kliniğimiz asistanları ortopedi, nöroloji ve dahiliye romatoloji-immünoloji kliniklerinde 3’er aylık periodlar halinde aktif rotasyon yapıyorlar. Ayrıca klinik içi EMG ünitesi, ürodinami ünitesi, izokinetik ünitesi, romatoloji polikliniği, osteoporoz polikliniği, serebral palsi polikliniği, spastisite polikliniği, omuz polikliniği rotasyonlarını da sürdürüyor.


Eğitim programınız nedir?

2004 yılında ulusal kongrede 1. Ulusal FTR Yeterlilik Kurulu sınavında son sene asistanlarımız yeterlilik belgesi almaya hak kazandılar. Ayrıca aynı kongrede yapılan, asistan uzman ve yardımcı doçentlerin girdiği ödüllü Türkiye Klinikleri 1. Ulusal FTR Yarışması’nda son sene asistanlarımızın 1, 4, 6 ve 7. sıraları almaları, kliniğimizin eğitime verdiği önemi göstermektedir.

Kliniğimizde Avrupa standartlarında eğitim verebilmek için, Avrupa FTR Board Kurulu’nun hazırladığı asistan karnesini baz alarak asistan eğitim programını sürdürmekteyiz. Avrupa Board Soruları, Amerika ve Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinin FTR kurulu sorularından oluşan soru bankamızı asistan eğitiminde kullanmaktayız. Haftalık olarak klinik şefi ve uzmanlar eşliğinde 2 gün romatoloji viziti, 1 gün rehabilitasyon viziti, asistan eğitim saati, 1 seminer, 1 literatür, 2 romatoloji konseyi, 1 rehabilitasyon konseyi ve olgu sunumu ile asistan eğitimi vermekteyiz.

Kliniğimizin diğer kliniklerle yaptığı ortak konseyler, diğer üniversitelerin FTR bölümleriyle yaptığı ortak çalışmalar ile multidisipliner bir çalışma programı çizmesi asistan eğitimine avantaj sağlıyor.


Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?

Kliniğimiz tıbbi araç gereç olarak, EMG, izokinetik cihazı, treadmill, balans trainer, ürodinami gibi değerleri 100 bin dolarları geçen modern cihazlar, tez ve bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere 24 saat internet olanağı, video kamera, fizik tedavi, romatoloji, osteoporoz, omuz poliklinikleri, EMG, serebral palsi ve spastisite poliklinikleri olarak ayrılmış ve haftanın belli günlerinde hizmet veren poliklinik hizmetleri tam kapasite çalışmaktadır.


Bilimsel yayın durumunuz nedir?

Kliniğimiz akademik kadrosunun, yurt içi ve yurt dışında SCI’ya kayıtlı bilimsel derilerde yayımlanmış çok sayıda çalışması bulunuyor.


Kongreleri takip edebiliyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen bilimsel etkinliklere kliniğimiz aktif bir şekilde katılmakta. Asistanlarımızın da kongrelere katılımı oldukça yüksektir.


Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?

Kliniğimiz diğer FTR klinikleri gibi diğer branşlarla ve kendi içinde multidisipliner bir çalışma modeli uygulamaktadır. Doktor, hemşire, fizyoterapist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, iş-uğraşı terapisti, diğer çalışanlar ve hasta tedavi sürecinde aktif rol alırlar. Kliniğimize katılacak asistanların bir aileye katılacaklarını yani bir bütünün parçası olacaklarını bilmesi gerekir. Hastaların rehabilitasyonunda rol alacak asistanların öğrenme azmini hep taşıması, ekip çalışmasına uyumlu, özverili, çalışkan, araştırma ruhuna sahip, disiplinli olması gereklidir. Makale takibi ve seminer çalışmaları için yeterli düzeyde İngilizce ve internet kullanım bilgisi olması asistanlar için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Çok zengin hasta çeşitliliği içinde, hem teorik hem de pratik olarak iyi bir eğitim almak isteyen, hayata yeni bir bakış açısı kazanmak isteyen asistanlarımızı bekliyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Sedat kilicdogan (Öğretmen )
17.01.2021 00:10:57
Dört dörtlük bir doktor.
People
5
2) Sedat kılıçdoğan (Öğretmen )
13.02.2018 10:50:36
Hayatım altüst olduğu bir dönemde karşıma çıkması benim için bir şanstı. Çok teşekkür ederim kendisine.çok iyi bir insan ve mesleğinde başarılı bir doktor. Yolu açık olsun.
People
6
3) Sems balci (Ev hanimi)
17.01.2018 02:09:42
Gercektende Orhan bey kendi dalinda cok basarili bir dr ve insanlara olan ilgisi kelimelerle anlatilmaz Rabbim herkesin karsisina boyle dr cikarsin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer