KLİNİKLER
SB Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği
DAHİLİYE
02 Mart 2017, Perşembe

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Gürcan Kısakol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İç Hastalıkları Eğitim Kliniği ilk kez Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Doç. Dr. Sedat Demir’in 2006 yılında klinik şefi olarak atanmasıyla kurulmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2009 tarihinde, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesi olmasına ve Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Dal Hastanesi olmasına karar verilmesiyle diğer eğitim klinikleri ile birlikte İç Hastalıkları Eğitim Kliniği de Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledilmiştir. Hastanemiz 28 Ağustos 2015 tarihinde Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Dal Hastanesi ile birleşerek Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır. Hastanemiz, 14 Eylül 2015 tarihinde ise yapılan protokol sonrası Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile afiliye olmuş ve kliniğimiz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığına bağlanmıştır.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

2006 yılından itibaren uzmanlık eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde iki öğretim üyesi, iki eğitim görevlisi, bir başasistan, 14 iç hastalıkları uzmanı, 10 iç hastalıkları yan dal uzmanı olmak üzere toplam 29 doktor ve 15 asistan doktor görev yapmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde hemşire ve hasta bakıcı sayısı kısmen yeterli olmakla birlikte, yoğun işleyişten dolayı zaman zaman aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimiz 80 yataklı olup, ek olarak sekiz yataklı palyatif bakım birimimiz ve ikinci basamak altı yataklı iç hastalıkları yoğun bakım ünitemiz bulunmaktadır. Ayrıca birimimizde iç hastalıkları kliniğine bağlı çalışan geriatri, romatoloji, hematoloji, gastroenteroloji, tıbbi onkoloji, allerji ve immünoloji yan dal klinikleri ile nefroloji ve endokrinoloji/metabolizma hastalıkları eğitim klinikleri mevcut olup, ilgili hastalıkların ayaktan ve yatarak takibi bu birimlerle birlikte müşterek yürütülmektedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

İç Hastalıkları Kliniği olarak hastanemize bağlı hizmet veren Gürsu, Kestel Semt Poliklinikleri, Dörtçelik Psikiyatri Hastanesi ve Nilüfer Ek Binası İç Hastalıkları Polikliniklerine ek olarak Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 10 iç hastalıkları polikliniği ile ayda ortalama 15 bin hastaya hizmet verilmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitim programımız, her akademik yılın başında tıpta uzmanlık eğitimi yönetmeliğine uygun olarak eğitim sorumlumuz tarafından hazırlanmaktadır.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Kliniğimizde salı ve perşembe günleri asistan eğitimine yönelik olarak seminer ve makale sunumları gerçekleştirilmekte olup, çarşamba günleri genel cerrahi kliniği ile ortak konsey toplantıları yapılmaktadır. Ek olarak diyabet hastalarına yönelik ayda iki gün gerçekleştirdiğimiz diyabet okulu eğitimlerimiz mevcuttur.

 

 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet çizelgesi aylık olarak yapılmakta olup, ilk yıl asistanı ayda dokuz nöbet ile göreve başlamaktadır. Takiben kıdem yılına göre nöbet sayısı azaltılmaktadır. Nöbet hizmeti, uzman hekim sorumluluğunda iki üç asistan hekim ile yürütülmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlarımız iç hastalıkları uzmanlık tüzüğüne uygun olarak belirlenen zaman ve sürelerde rotasyon eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ulusal kongrelere katılabilmekte ve katıldığımız birçok kongrede poster sunumları yapmaktayız. Uluslararası kongrelere katılımlarda ise zaman zaman sıkıntılar yaşamaktayız.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Klinik olarak genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Klinik ve polikliniklerimizde güncel bilimsel gerçekler ve teknolojik imkânlar doğrultusunda iç hastalıklarını ilgilendiren pek çok hastalığın tetkik ve tedavisini yapmaktayız. Bu mesleğe gönül vermiş, iyi bir iç hastalıkları uzmanı olmak isteyen bütün meslektaşlarımızı aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

 

Teşekkürler.

 

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: 2006

Akademik Kadro:

Prof. Dr. Gürcan Kısakol (Öğretim üyesi)

Doç. Dr. D. Sinem K. Kıyıcı (Öğretim üyesi)

Doç. Dr. Serdar Kahvecioğlu (Eğitim görevlisi)

Uzm. Dr. Mustafa Ahmet Hünük (Eğitim görevlisi)

Uzm. Dr. Eyüp Taşdemir (Başasistan)

 

 

 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer