KLİNİKLER
SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
26 Mart 2019, Salı

 

 

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Prof. Dr. Cemal Kural

 

1. Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Bakırköy’de 1970 yılında, 100 yataklı Tropikal Hastalıklar Hastanesi olarak açılmıştır. Otuz Eylül 1985 tarihinde genel amaçlı devlet hastanesine dönüştürülmüş ve 150 yatak ile 2000 yılına kadar bu statüde hizmet vermiştir. 1998 yılında, 75. Yıl Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi hastanemiz bünyesine katılmıştır. Hastanemiz 28 Eylül 2000 tarihinden itibaren Prof. Dr. Erşan Aygün’ün kurucu başhekimliğinde eğitim ve araştırma misyonunu da üstlenerek, SB. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır. Hâlen hastanemiz yedi ayrı blokta, 612 yatak ile eğitim hizmetine devam etmektedir. Kliniğimizin bulunduğu E blok, 2009 yılında hizmete girmiş ve bu binanın iki ve üçüncü katında 57 yatak ile yataklı servis hizmeti, aynı binanın giriş katında acil tıp kliniğinin yanında ayrı bir ünite olarak acil ortopedi polikliniği, zemin katta dört odasını aktif olarak kullandığımız yedi odalı ameliyathanemiz bulunmaktadır.

2.Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemiz ortopedi ve travmatoloji kliniğine, Doç. Dr. M. Cevdet Avkan’ın 2001 yılında atanması ile ortopedi ve travmatoloji kliniği eğitim kliniği hâline dönüşmüştür. İlk asistanımız 2004 yılında eğitime başlamıştır. On beş yıldır aralıksız asistan eğitimi verilen kliniğimizde hâlen 17 asistan hekim ortopedi ve travmatoloji eğitimi almaktadır. Kliniğimizin kuruluşundan bu yana 23 asistanın uzmanlık eğitimi tamamlanarak ülkenin farklı yerlerinde ortopedi ve travmatoloji alanında hizmet vermesi sağlanmıştır.

3.Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz; bir eğitim sorumlusu, bir idari sorumlu, iki eğitim görevlisi, bir başasistan ve sekiz uzman olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır.

4.Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 17 hemşire, dokuz ortopedi teknikeri, bir fizyoterapist, üç veri giriş elemanı, 11 temizlik personeli çalışmaktadır.

5.Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Pazartesi sabah olgu sunumları; çarşamba öğleye kadar seminer, konferans ve dersler; cuma sabahı ise dergi kulübü ile makale tartışması yapılmaktadır.

Kliniğimizde TOTBİD, TOTDER, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve ilgili dal derneklerinin il içinde ve dışında yapılan tüm eğitim programlarına asistanların katılımı sağlanmaktadır.

6.Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

  • Kliniğimizde 57 yatağımız bulunmaktadır.
  • Yatak doluluk oranımız 2017 yılında %98,4, 2018 yılında ise %96,0’dır.

7.Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

  • 2017 yılı poliklinik sayımız: 124.180,
  • 2018 yılı poliklinik sayımız: 126.490’dır.

8.Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde nöbet düzenlemeleri periyodik olarak azaltılarak düzenlenmektedir. Yeni başlayan asistan üç günde bir nöbet tutmaktadır.

9.Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde asistan eğitiminin disiplinli bir şekilde uygulanması amacıyla TUKMOS tarafından önerilen ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından da kabul edilen müfredat uygulanmaktadır. Kliniğimiz bu müfredatı ülkemizde en iyi uygulayan eğitim kliniklerinden biri olarak, 2018 yılında TOTEK Akreditasyon Sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Kliniğimiz, ülkemizde hâlihazırda bu eğitim sertifikasına sahip olan iki eğitim ve araştırma hastanesi kliniğinden biri pozisyonundadır.

10.Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistan rotasyon programı, Tıpta Uzmanlık Kurulu eğitim müfredatında asistan eğitim yılına göre belirlenmiş olan rotasyon zamanlarına göre düzenlenmektedir. Her asistanın eğitime başladığı andan itibaren asistan sürecinin hangi yılında ve kaçıncı ayında rotasyonu alacağı belirlenerek ilgili asistanın bu programı aksatmadan uyması sağlanmaktadır.

11.Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Kliniğimizde son bir yıl içinde 19 adet bilimsel orijinal araştırma yayın hâline getirilerek yayımlanmıştır. On yayın SCI-expanded, bir yayın SCI, iki yayın Index Medicus ve altı çalışma Türk Tıp Dizini/ULAKBİM kategorisinde indekslenen dergilerde yayımlanmıştır. Yayımlanan çalışmaların tamamında en az bir asistan hekim yazar olarak yer almaktadır. Kliniğimizin amacı, uzmanlık eğitimi tamamlanmadan önce her asistanın başasistanlık kriterlerini karşılayan bilimsel çalışma birikimine sahip olmasını sağlamaktır.

12.Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Asistan ve uzman düzeyinde katılımlar sağlanmaktadır.

13.Kliniğinizde tıbbi cihaz açısından durum nedir?

Kliniğimizde; 57 servis yatağı, 20 traksiyon aparatı, altı hasta başı monitörü, üç vital monitör, üç defibrilatör, bir seyyar aspiratör, üç alçı kesme motoru, bir tam teşekküllü ultrasonografi cihazı servisimizde mevcuttur.

Zemin kat ameliyathanede dört odamız bulunmaktadır. Kliniğimize ait üç skopi cihazı, iki ameliyat traksiyon masası, bir vertebra ameliyatı aparatı, iki tam artroskopi seti ve tüm ortopedi ve travmatoloji ameliyatlarını yapabilecek cerrahi ekipmana sahibiz.

14. Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, kliniğinize ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Hastanemiz; Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Hastanesi tüm ana dal ve yan dal kliniklerinin bulunduğu, ulaşımı kolay, yeni teknolojik tüm tıbbi ekipmanların bulunduğu bir eğitim ve araştırma hastanesidir. Ortopedi ve travmatoloji kliniğimiz zengin tıbbi malzeme alt yapısı, geniş eğitici kadrosu ile asistanlarımız ve hastalarımızın hizmetindedir.

15. Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimiz beşi eğitim kadrosunda olmak üzere 15 uzman hekim, 57 yatak ile bir ortopedi ve travmatoloji kliniğinde yapılabilen tüm cerrahi ve tıbbi tedavilerin dünya standartlarında yapıldığı bir eğitim kliniğidir. Ülkemizde TOTEK Akreditasyonu’na  (Kurum Uzmanlık Eğitim Yeterlilik Belgesi) sahip iki eğitim ve araştırma hastanesinden biridir. Ortopediyi seven, cerrahiye gönül vermek isteyen tüm meslektaşlarımızı asistan olarak görmek isteriz.

Prof. Dr. Cemal Kural

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: 2001

Klinikte görevli hekimler

Prof. Dr. Cemal Kural (Eğitim Sorumlusu)

Doç. Dr. Mustafa Gökhan Bilgili (İdari Sorumlu)

Doç. Dr. Ersin Erçin (Eğitim Görevlisi)

Doç. Dr. Hakan Serdar Başaran (Eğitim Görevlisi)

Op. Dr. Erdem Edipoğlu (Başasistan)

Op. Dr. Nadir Öneş (Uzman)

Op. Dr. Bülent Tanrıverdi (Uzman)

Op. Dr. Emre Baca (Uzman)

Op. Dr. Süleyman Altun (Uzman)

Op. Dr. Önder Hürmeydan (Uzman)

Op. Dr. Altuğ Duramaz (Uzman)

Op. Dr. Mustafa Gür Otlu (Uzman)

Op. Dr. Feridun Karabıyık (Uzman)

Tarih: 11 Mart 2019

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer