KLİNİKLER
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Görkemli


Mete Generaloğlu/Ankara
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ünitemiz 1999 yılında kuruluş çalışmalarına başlamıştır ve 2002 yılından itibaren Konya ve çevresine hizmet vermektedir. Ünitemizde yılda yaklaşık 200 siklusla başlayan IVF- ICSI tedavilerimiz 2008 yılı itibariyle yılda 600 siklusa ulaşmış durumdadır. Dört personel ile başladığımız ünitemiz şu an 12 personel ile hizmet vermektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kurulduğu tarihten itibaren Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yapan asistanlara eğitim programı uygulanmakta ve tez çalışmaları ünitemiz ile ilgili olan asistanlar aktif olarak eğitimlerinin son yılında gönüllülük esasına bağlı olarak çalışmaktadırlar.
Histoloji Embriyoloji Ana Bilim Dalından asistanlar rotasyon usulü ile eğitim almaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadromuz 6 akademik personelden oluşmaktadır. Akademik kadromuz 1 kadın hastalıkları ve doğum öğretim üyesi, 1 üroloji öğretim üyesi, 2 histoloji ve embriyoloji öğretim üyesi, 1’de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve 1 kadın hastalıkları ve doğum araştırma görevlisi olmak üzere toplam 6 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personelimiz 1 hemşire, 1 sekreter, 1 personel, 2 biyolog ve 1 teknisyen olmak üzere toplam 6 kişiden oluşmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Mevcut asistan ve teknik ekibe sürekli ve düzenli olarak hizmet içi eğitim programı uygulamaktayız. Bu arada Sağlık Bakanlığına eğitim merkezi olmak için başvurumuzu yapmış bulunmaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Ünitemiz ayaktan tedavi hizmeti vermekte olup gerektiğinde kadın hastalıkları ve doğum kliniğinden yeterli sayıda yataklı tedavi hizmeti alabilmektedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık ortalama 3000 hasta infertilite şikâyeti nedeniyle polikliniğimize başvurmakta, muayene ve tetkikleri sonucunda bu hasta grubuna gerekli öneriler ve tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Ovülasyon indüksiyonu, intrauterin inseminasyon ve IVF bu seçenekler arasındadır. Yaklaşık bin 200 siklus indüksiyon monitörizasyonu yapılmaktadır. Bunlardan yaklaşık 600 adedi IVF- ICSI amaçlıyken 400 adedi ise IUI amaçlı protokollerdir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Ünitemiz yataklı hizmet vermediği için aktif olarak gece nöbet sistemi yoktur. Ancak tedavi protokolleri sırasında OPU ve embriyo transferi amaçlı gerektiği takdirde hafta sonları , bayram ve diğer tatil günlerinde hizmet vermekteyiz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullandığımız çekirdek eğitim müfredatımız mevcuttur. Temel olarak infertil hastaya yaklaşım, hastaların anamnezinin alınması, laboratuvar tetkiklerinin istenmesi, ovülasyon indüksiyonunun monitörizasyonu, uzman hekim kontrolünde IUI, oosit pick-up ve embriyo transferi işlemlerinin gözlemlenmesi. Yeni başlayan asistanlar ilk aylarda kadın-doğum servisine yatan hastaların takibi ve planlanması ile ilgilenirken kıdem arttıkça poliklinik ve ayaktan hasta takip ve tedavi planlamasına yapmaktadırlar. Özellikle son yıllarında işlemlere aktif olarak katılma seçenekleri mevcuttur.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Süreler değişkenlik göstermekle birlikte Kadın Doğum eğitimi için ortalama 1 yıllık, Histoloji-Embriyoloji için 6 aylık rotasyon programı mevcuttur.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son 1 yıl içinde 5 adet yurt içi yayın , 7 adet yurt dışı yayın, 4 adet yurt içi sözel poster sunuları, 2 adet de yurt dışı poster sunuları yapılmıştır.

Kongrelere katılabiliyormusunuz?
Mümkün olduğu kadar akademik personelimiz güncel ve konumuzla ilgili olan kongreleri aktif olarak takip etmektedir. Araştırma görevlisi arkadaşlarımız da yılda 2 adet kongreye sözel veya poster prezentasyon amaçlı katılmaktadırlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
İnfertilite ile ilgilenecek asistanların mutlaka çok daha sabırlı ve özverili olması gerektiği inancındayız. Yine donanım açısından yeterli olması, İyi derecede dil bilmesi, literatür takibinde ve yazılımında hevesli ve istekli olması gerekmektedir.

Teşekkürler.
22/06/2009

Kliniğimizde görev yapan akademisyen ve çalışanlar
Klinik sorumlusu ve direktörü: Doç. Dr. Hüseyin Görkemli

Laboratuar sorumlusu: Prof. Dr. Selçuk Duman
Doç. Dr. Murad Aktan

Üroloji Konsültanı:
Prof. Dr. Talat Yurdakul

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı:
Opr. Dr. Nalan Cihangir

Biyolog:
Hüseyin Akbulut
Aslıhan Şaylan

Hemşire:
Ayten Şahin

Klinik Sekreteri:
Filiz Yavuz

Laboratuar görevlisi
Halil Kuyucu
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer