KLİNİKLER
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
KALP VE DAMAR CERR.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahir Yüksek

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1982 yılında Göğüs Kalp Damar Cerrahisi olarak Prof. Dr. Hasan Solak tarafından kurulmuştur.1990 yılında Kalp Damar Cerrahisi ve Göğüs Cerrahisi olarak ayrılmakla birlikte,1998 yılına kadar birlikte yürütülmüş ve bu yıldan sonra ayrı klinikler olarak çalışmalar devam etmiştir. Fiziki imkânlar açısından çekilen sıkıntılar bir hayırsever tarafından yaptırılan ve 1998 yılında hizmete açılan Asuman-Doğan Kafalı Kalp Merkezine taşınmamızla az da olsa son bulmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
2. Kliniğimizde kurulduğundan bu yana asistan eğitimi verilmektedir. İlk yıllarda az olan asistan sayımız şu anda 9’dur. Mevcut asistan sayısı ihtiyacımıza tam olarak cevap verememektedir. Yetiştirdiğimiz asistanlar yurdumuzun çeşitli yerlerinde uzman hekim ve öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde 4’ü profesör, 3’ü doçent ve 1’i de yardımcı doçent olmak üzere toplam 8 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Çok yakın bir zamanda klinik kurucumuz emekliye ayrılacak ve sayı 7’ye düşecektir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Halen 11’i yoğun bakım, 5’i ameliyathane ve 10’u serviste çalışan toplam 26 hemşiremiz mevcuttur. Ayrıca 4 perfüzyonistimiz ve 15 hizmetlimiz de görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Hem öğrencilerimizin hem de asistanlarımızın eğitimi ile uğraşmaktayız.

Öğrenciler bizim bölümümüzün 3’üncü basamak bir dal olmasından dolayı daha çok teorik eğitimi almaktadır. Bu sırada olabildiğince ve gerektiği kadar pratik eğitimi de yaptırılmakta ve ameliyatlara seyirci olarak alınmaktadırlar.

Asistanlarımıza ise teorik ve pratik eğitimi yaptırılmaktadır. Haftanın her günü makale ve seminerler yapılmakta, hem asistanlarımız hem de öğretim üyelerimiz seminer ve makale sunumu yapmaktadır. Asistanlarımız ilk yıllarda basit müdahaleleri yaparak yetişmekte, kıdemli oldukça operasyonlara alınarak 1. asistan konumuna gelmekte ve bizim gözetimimizde yeteri kadar vaka yaparak uzman olmaktadır.

Kaç yatağınız var, yataklarınızın doluluk oranı nedir?
Toplam yatak sayımız 51’dir. On iki kişilik 3. basamak bir yoğun bakım servisimiz var. Odalarımız en fazla 3 kişilik ve 2’si suit olmak üzere 6 tane özel odamız mevcut. Kliniğimizde referans hastane olmamızdan dolayı doluluk oranı mevsimsel değişiklik göstermekle birlikte yüzde 90’dır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayısı ortalama 7 bin civarındadır. Ancak bize daha çok hastalar poliklinik yoluyla değil, başka kliniklerden transfer olmaktadır. Kardiyoloji ve acil servis bizim en fazla hasta kabul ettiğimiz kliniklerdir. Ayrıca nefroloji ve göğüs hastalıkları da bize sıklıkla hasta gönderen kliniklerdir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yeni başlayan bir asistan bir yıl günaşırı nöbete girmektedir. Bu sayı sonraki yıllarda üç günde bire düşmekte, son yılda ise klinik asistan sayısına göre azalmaktadır. Son aylarda ise asistanımız daha çok tez çalışmasına ve teorik çalışmaya yöneldiğinden nöbetten çıkarılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Hazırlanan asistan karnelerine göre asistanın vaka durumu gözlenmekte, eksik olduğu bir durum varsa giderilmektedir. Asistan tezi asistanlıkta süresinin yarısını tamamladığında verilmektedir. İlk yıldan sonra asistan rotasyonlarını tamamlamakta ve son yıllarını klinikte vaka yaparak geçirmektedir. Her asistana bir rehber öğretim üyesi belirlenmekte, bu öğretim üyesi aynı zamanda o asistanın tez hocası olmaktadır

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız genel cerrahi, kardiyoloji, göğüs cerrahisi, göğüs hastalıkları ve anestezi rotasyonu yapmaktadır. Ancak yapılan son değişiklikler henüz pratiğe geçirilmediğinden 2 ay genel cerrahi,2 ay kardiyoloji,1 ay göğüs cerrahisi rotasyonu yapmaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıldaki yurt içi yayın sayımız 10, yurt dışı da 5’tir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Hem öğretim üyeleri hem de asistanlarımız yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bölümümüz oldukça yorucudur. Özel hastanelerin sayısının artışı birçok üniversite hastanesinde olduğu gibi bizi de vaka konusunda zora sokmuştur.

Ancak üniversite hastanelerinin hastası komplike olduğundan, genel anlamda hasta sayısında bariz bir düşüşe sebep olmamıştır. Bu nedenle üniversite hastanelerinde çalışmak asistanlarımızın bilgi ve becerisini ziyadesiyle artıracaktır. Bizler asistanlarımıza gereken bilgi ve tecrübeyi kazandırdığımızı düşünüyoruz. Çünkü mezun olan asistanlarımız bunu bizzat bildiriyorlar.


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında
görev yapan akademisyenler

Prof. Dr. Tahir Yüksek
Prof. Dr. Hasan Solak
Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi
Prof. Dr. Ali Sarıgül
Doç. Dr. Kadir Durgut
Doç. Dr. Erdal Ege
Doç. Dr. Niyazi Görmüş
Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Narin


08/03/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer