KLİNİKLER
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Klinikler köşesinin bu haftaki konuğu Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. E. İnci Tuncer.Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Selçuk Üniversitesi’nin hazırlık safhasından asıl üniversiteye geçişi 1975 yılında gerçekleşti. 1982 yılında 8 fakülte 4 yüksekokul ve 3 enstitü seviyesine ulaştı. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Göğüs Hastanesi’nin tadilatı sonucu 1984 yılında faaliyete geçti. 22 Kasım 2001 tarihinden itibaren hastanemizin ismi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi olarak değiştirildi. Anabilim dalımız 1982 yılında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hatice Özenci başkanlığında kuruldu ve 1986 yılına kadar da kendileri bu görevi yürüttü.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Anabilim dalımızın kuruluş tarihi olan 1982’den itibaren asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 4 profesör, 2 uzman ve 10 uzmanlık öğrencisi asistan görev yapıyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir sekreter, merkez mikrobiyoloji laboratuvarımızda 9 kadrolu teknik personel, 10 yardımcı personelimiz bulunuyor. Laboratuvarınızın birimleri ve çalışma işleyişi nasıl?
Başhekimliğe bağlı merkez mikrobiyoloji laboratuvarı bünyesinde anabilim dalımız öğretim üyeleri belli bölümlerin sorumluluğunu sürdürüyorlar. Bakteriyoloji ve İmmünoflerosan Bölümü benim, Seroloji ve Allerji Bölümü Prof. Dr. Bülent Baysal, Mikoloji ve Moleküler Mikrobiyoloji Bölümü Prof. Dr. Duygu Fındık; Parazitoloji ve Kan Bankası Bölümü sorumluluğu ise Prof. Dr. Mahmut Baykan tarafından yürütülüyor.

Laboratuvarınıza kaç tetkik geliyor?
Laboratuvarımızda 2005 yılı itibarı ile toplam 324 bin 573 adet test çalışıldı. Laboratuvarımız hastanemiz tüm klinik, polikliniklerinden ve dışardan gelen hastalara hizmet veriyor.

Laboratuvarınızın işleyişi nasıl?
Hasta kabulü kesintisiz olarak sürüyor ve 24 saat hizmet veriyor. Geceleri bir teknisyen ve bir asistan nöbetçi olarak kalıyor. Anabilim dalımıza katılan asistanlar ilk 6 ayın sonunda nöbet tutmaya başlıyor. Aynı zamanda aylık bir öğretim üyesi sorumlu icap nöbeti tutuyor.

Eğitim programınız nedir?
Lisans düzeyinde tıp fakültesi ve diş hekimliği öğrencilerine eğitim veriyoruz. Lisansüstü eğitim ise tıpta uzmanlık programı çerçevesinde yapılıyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet, tıp fakültesi öğrencilerinin teorik ve pratik derslerine girmek, asistan dersleri, her dönem seminer ve literatürler sunmak gibi etkinliklerden oluşan çekirdek asistan eğitim müfredatımız var.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti’nin öngördüğü ve fakültemizin de kabul ettiği formata uygun olarak uyguluyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyon programımız 3 ay nükleer tıp ve 1 ay kan bankası rotasyonlarından oluşuyor. Bölüm içi rotasyonları ise, laboratuvar güvenliği, sterilizasyon, dezenfeksiyon, besiyeri (1 ay); bakteriyoloji laboratuvarı (12 ay); mikoloji laboratuvarı (4 ay); seroloji laboratuvarı (4 ay); mikobakteriyoloji laboratuvarı (4 ay); parazitoloji laboratuvarı (4 ay); moleküler mikrobiyoloji laboratuvarı (3 ay); immünofloresans laboratuvarı (5 ay) olarak düzenlenmiştir.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Rutin laboratuvarımızın ve araştırma laboratuvarımızın alan olarak genişliği ideal olmamakla beraber, eğitim için yeterli araç gereç donanımımız mevcut.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
3-6 Mayıs 2005 tarihleri arasında 4. Ulusal Mantar Hastalıkları ve Klinik Mikoloji Kongresi, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti ve Selçuk Üniversitesinin katkıları ile Konya’da düzenlendi. Her yıl anabilim dalımızda bir ya da iki öğretim üyesi yurt dışı kongrelere katılıyor. Yurt içi kongrelere de asistanlar sıra ile, öğretim üyeleri de alanlarına göre katılıyor. Ayrıca eğitim kurslarına da ilgilenen asistanları gönderiyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Hayır, istifa eden asistan yok.

Aranıza katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Ortalama olarak bir asistan 500-550 YTL döner sermaye payı alıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Akademik kariyer yapmak ve akademik yaşam, gittikçe zorlaşan ve daha çok sabır gerektiren, bunun karşılığında ekonomik refah ve toplumsal itibar olarak tatmin ediciliği gittikçe azalan bir meslek olmasına rağmen henüz cazibesini yitirmedi. Anabilim dalımızın yapısı gereği klinik bilimlerle çok yakın olması, sadece cihazlarla değil de klinik yorumları da gerektirmesi sanırım yeni asistan arkadaşlarımızın mesleki açıdan tatmin olmalarını sağlıyor. Asistan arkadaşlarımızın uzmanlık ve kariyer yapabileceği bölümleri seçerlerken ilgili ve istekli oldukları anabilim dallarını seçmelerinin daha sonraki yaşamlarını kolaylaştıracağını düşünüyorum.
Teşekkürler. 17.04.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer