KLİNİKLER
Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İstanbul Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Klinik Şefi Dr. Tülay Olgun

Kliniğiniz tarihçesini anlatır mısınız?
Şişli Etfal Hastanesi, 2. Abdülhamid’in 8 aylık ölen kızı Hatice Sultan’ın anısını yaşatmak maksadıyla 5 Haziran 1899 yılında hizmete açılmıştır. Böylece Osmanlı İmparatorluğu toprakları üzerindeki ilk çocuk hastanesi olmuştur. Hastanemizdeki birçok gelişmelerden sonra 1967 yılında hayırsever Misbah Muhayyeş‘in bağışlarıyla inşaatı tamamlanan çocuk binasının 3. Çocuk Kliniği’ne, Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Kliniği Şef Muavini iken açılan imtihan ile şef olarak atandım. 1989 yılının eylül ayından itibaren 3. Çocuk Kliniği (süt çocuğu) klinik şefliğin devam ettirmiş olup, 1995 yılı ekim ayından sonra Çocuk Enfeksiyonu Şefliğini yürütmekteyim.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Hastanemiz 1899 tarihinde hizmete açıldıktan sonra, bilindiği kadarıyla 1932 yılından 1949 yılına kadar üniversite çocuk ihtisasını burada sürdürdüğü öğrenildi. 1949 yılından sonra Sağlık Bakanlığı’na devredilerek ihtisas hastanesi olup, asistan eğitimine başlanıldığı öğrenildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde 1 şef muavini, 2 uzman, 7 asistan mevcut idi. Beraber çalıştığım şef muavinim şeflik imtihanını alarak ayrıldı. Bu durumda 2 uzman 7 asistan ve değişen sayıda rotasyon asistan ile çalışmaktayım.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 6 hemşire, 5 yardımcı personel, 1 sekreter, 1 güvenlik bulunmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Servisimizde 33 yatak mevcut olup doluluk oranı ortalama yüzde 75 civarındadır (Bulaşıcılık nedeniyle 1 odada aynı tür enfeksiyon kabul etmek zorundayız).

Asistanlar ortalama kaç yılda uzman unvanı alıyor?
2002 yılından önce başlayan asistanlar uzmanlık unvanı 4 yılda, 2002 yılından sonra başlayan asistanlar 5 yılda uzmanlık eğitimi alacaktır.

Eğitim programınız nedir?
Haftada 2 gün Salı-perşembe hastanemizin diğer çocuk klinikleriyle müşterek interaktif bilimsel toplantılar yapmaktayız. Haftada bir gün (çarşamba) klinik içi seminerler yapılmaktadır. Her gün sabah ve öğleden sonra vizit yapılıp hastanın kliniği soru cevap şeklinde tartışılır. Haftada bir gün hastane içi mortalite ve morbilite toplantıları oluyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim programımızı nazari ve tatbiki olarak sürdürmekteyiz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde Tababet Uzmanlık Tüzüğü’nün belirttiği şekilde 3 ayrı yerde 3‘er aylık zorunlu rotasyon mevcuttur. Asistanlarımız, Kadın Doğum Kliniği (yeni doğan bölümü), Büyük Enfeksiyon Kliniği ve Biyokimya Laboratuvarında rotasyon yapar.

Eğitimde kullandığınız araç gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitim için gerekli araçlar mevcuttur. Tepegöz, barkovizyon, yeterli sayıda eğitim CD’leri ve internet üzerinden literatür taramaları eğitimde kullanılmaktadır. Klinik kütüphanesinde çok sayıda son yıllara ait klasik pediatri kitapları ve dergileri bulunuyor.

Kongrelere katılıyor musunuz?
Sağlık Bakanlığı’ndan maddi destek almadığımız için maddi imkânları el verenler katılabiliyor.

Son 5 yılda istifa eden asistanlarınız var mı? Varsa sayısı ne kadar?
İstifa eden yok. Fakat muvafakat alarak geri kalan asistanlığını tamamlamak üzere üniversiteye nakledilen 1 asistanım mevcut.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
İlk yıl asistanı ayda 10 veya 12 nöbet, kıdemli asistan 8 veya 9 nöbet, son sene asistanı 6 nöbet tutmaktadır.

Kliniğinizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet. 6 ayda bir asistanın gelişmesiyle ilgili durum, standart düzenlenmiş karneler doldurularak idareye bildirilmektedir.

Aranıza yeni katılan asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Mesleğimiz fedakarlık isteyen bir meslek olduğuna göre severek ve isteyerek yapmak gerekir. Bu nedenle hastaya yararlı olmak ama yararlı olabilmek için çok okumak, çok araştırmak dolayısıyla parayı düşünmeden akademik kariyerde ilerlemek gerekli olup, bu durumda maddi ve manevi kazançlı olunabilir.

Teşekkürler. 8.05.20065
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer