KLİNİKLER
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
20 Kasım 2010, Cumartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr İrfan Öztürk

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği 23 Aralık 1995 tarihinde, hastanedeki mevcut Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinin yoğunluğu nedeni ile Prof. Dr. Ünal Kuzgun’un başvurusu sonucu Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuştur. O dönemde aynı hastanenin 1. Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şef Muavini olarak görev yapmakta idim. Daha Sonra 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine vekâleten şef olarak atandım. 1998 yılındaki üç aşamalı şef ve şef muavinliği sınavının ardından bu göreve asaleten atandım ve halen bu görevi yürütmekteyim. Kliniğimizde bugüne  kadar 19 ortopedi ve travmatoloji uzmanı yetişmiştir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kurulduğumuz 1995 yılından beri kliniğimizde asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimiz eğitim kadrosu şef, bir şef muavini ve 4 başasistandan oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde personel olarak sorumlu hemşiremiz ile birlikte 6 hemşire, 2 protez ortez teknisyeni, 1 sekreter, 6 yardımcı personel ve bir güvenlik elemanı görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Her yıl düzenli olarak hazırlanan eylül ayında başlayıp haziran ayında sona eren haftalık seminer programı yanında, her vizit sonunda vaka tartışmaları şeklinde teorik eğitim verilmektedir. Marmara Bölgesi’nde hastaneler arası her ay yapılan TOTDER-SET toplantılarına, Artroplasti vaka toplantıları, Omuz-diz-Ayak (ODA) toplantılarına, Travma-ilizarov-pediatrik ortopedi vaka toplantılarına klinik asistan ve uzmanları düzenli olarak katılmaktadırlar. Ayrıca hastane (Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi) düzenli olarak klinikler arası haftalık seminer programı yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Toplam 31 yatağımız mevcut olup, doluluk oranımız yıllık yüzde 92’dir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yılda ortalama 30 bin hastaya poliklinik hizmeti vermekteyiz. Bin civarında ameliyat yapmaktayız.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde ayın tek günleri pasif, çift günleri aktif nöbet uygulaması mevcuttur. Aktif günlerde uzman, bir kıdemli bir kıdemsiz asistan olmak üzere iki nöbetçi bulunmakta. Acil ortopedi vakaları kliniğimizce karşılanmakta ve yatarak tedavi gerektiren vakalar kliniğimize yatırılmaktadır. Pasif günlerde ise serviste bir adet nöbetçi asistan görev yapmaktadır. İlk yıl asistanı ilk 3 ay refakat nöbeti olmak üzere 15 nöbet tutmakta, sonrasında asistan sayısı ve yıllık izinler nedeni ile değişiklik göstermekle birlikte ortalama 6-7 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği tarafından hazırlanan çekirdek eğitim müfredatı asistan eğitiminde temel alınmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2009 yılında; uluslararası dergilerde basılı makale sayısı: 8, ulusal kongrelerde sözel sunu sayısı: 5, ulusal kongrelerde poster sunusu sayısı: 11, sitasyon sayısı: 24 olmuştur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurtiçi ve yurtdışı kongrelere gerek uzman gerekse asistan bazında katılım sağlanmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Artan teknoloji ve endüstri yanında motorlu taşıt kullanımı ile birlikte travma ve kazalar oldukça artmıştır. Travmaya uğrayan insanlar, günümüzde hekimlerin en fazla tedavi ettikleri hasta popülasyonlarından biri haline gelmiştir. Yaşamın her döneminde insanlar bir şekilde ortopedik ve/veya travma sorunları nedeni ile ortopedik cerrahlara başvurmaktadırlar. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji bilimi tıbbın vazgeçilmez ana branşlarından biridir. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte öneminden ve gerekliliğinden hiçbir şey kaybetmeyen ve kaybetmeyecek olan branşımızı tercih edecek meslektaşlarımızın zevkle ve manevi olarak doyuma ulaşarak mesleklerini icra edeceklerinden şüphemiz yoktur.

 

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. İrfan Öztürk

 

Klinik Şef Muavini:

Doç. Dr. Şenol Akman

 

Başasistanlar:

Op. Dr. Ramazan Erden Ertürer

Op. Dr. Mustafa Faik Seçkin           

Op. Dr. Mehmet Mesut Sönmez     

Op. Dr. Adnan Kara

Asistan Doktorlar:

Meriç Uğurlar

Arda Çınar

Seçkin Sarı

Savaş Çamur

Bekir Eray Kılıç

Yunus Öç

Haluk Çelik

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer