KLİNİKLER
Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi 1. KBB Kliniği
K.B.B.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Eğitim Hastanesi 1. KBB Klinik Şefi Doç. Dr. İstemihan Akın.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 24 Haziran 1964 tarihinde 20 yataklı olarak Op. Dr. Ziya Tinel tarafından kuruldu. 1981 yılında klinik sayısı ikiye çıkarılarak 1. KBB Kliniği Şefliği’ne Op. Dr. Ata Gürzumar atandı. 1994 yılında Dr. Ata Gürzumar’ın emekli olmasının ardından 1997 yılında Doç. Dr. Adil Eryılmaz Klinik Şefliği görevini sürdürdü. 2000 yılından bu yana da bu görevi ben sürdürmekteyim.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 klinik şefi, 1 klinik şef yardımcısı, 2 başasistan ve 7 uzman olmak üzere toplam 11 kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 1 servis sorumlusu hemşire, 6 hemşire, 2 ameliyat hemşiresi, 1 sekreter ve 4 personel olmak üzere 14 arkadaşımız yardımcı personel olarak görev yapıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin yatak doluluk oranı yüzde 100’ler civarındadır. Bu oran hastanemiz ve kliniğimizin başarılı çalışmaları nedeniyle bir merkez haline gelmesi ve tercih edilir olmasından dolayı hiç azalmamakta, tersine giderek artmaktadır. Yatak sayımıza gelince. Kliniğimizde toplam 33 yatağımız mevcut. Bunlardan ikisi özel oda diğerleri ise koğuş şeklindedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemelerimizi, klinik, poliklinik ve ameliyathane çalışma çizelgemizi aylık olarak hazırlamaktayız. Bu listede yer alan arkadaşlarımız nöbetlerini aksatmadan titizlikle yerine getirirler. Asistanlar her gün nöbete kalıyor. Yeni başlayan asistanlar ilk 3 ay, gün aşırı nöbete kalıyorlar. Daha sonra da nöbet çizelgesine devam ediyorlar. Asistanlarımız ayrıca acil servis nöbetleri de tutmaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde iki tür rotasyon uygulamamız var. Bir bize diğer kliniklerden gelen asistanlar, bir de bizden başka kliniklere giden asistanlar şeklinde. Asistanlarımız 3 ay nöroloji, 3 ay anestezi, 3 ay göz hastalıkları ve 3 ay genel cerrahi rotasyonu görüyorlar. Bizim kliniğimize ise aynı süre ile plastik cerrahi ve göz hastalıkları gibi kliniklerden asistanlar rotasyona geliyorlar. Bunun dışında SSK’nın şehiriçi dispanserleri ve polikliniklerinde uzman rotasyonlarımız da yapılmakta. Uzmanlarımız buralarda birer hafta süreyle görevlendirilerek rotasyon yapmaktalar.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı yıllık olarak sene başında oluşturuyoruz ve eğitimimizi bu program çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Eğitim programı olarak haftada bir gün seminer saati, bir gün literatür saati ile gerektiği kadar vaka takdimi saatleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca her gün sabahları büyük vizite, öğleden sonra başasistan vizitesi, sabahları erken, akşamları ise daha geç saatte asistan viziteleri yapıyoruz. Ayrıca hasta başı vaka taktimi ile rutin olarak yaptığımız vaka tartışmaları ve sunumu ile seminerlerimiz de eğitimimizin bir parçasını oluşturuyor.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Tıbbi araç-gereç durumumuz bazı ihtiyaçlarımız bulunsa da iyi seviyede sayılabilir. Kliniğimiz bünyesinde ameliyathanemizde 1 genel ve 1 lokal ameliyat masamız var. Bu masalarda haftanın her günü gerekli ameliyatlar yapılmakta. Ayrıca 1 stroboskopi, endoskopi, horlama, kokleer implant üniteleri ile hizmet vermekteyiz. Ayrıca 1974 yılında Türkiye’de eğitim hastaneleri düzeyinde ilk odyoloji ünitesi kliniğimiz bünyesinde kurulmuştur. Odyoloji ünitemizde 6 sessiz kabin, 2 timponometri, 1 kalorik ve ENG cihazıyla hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Odyoloji ekibimiz 1 uzman odyolog ve 11 odyometrist arkadaşımızdan oluşuyor. Kliniğimiz tüm Anadolu’dan gelen hastalara üçüncü basamak tedavi hizmeti veren bir terminal durumundadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimizde yılda ortalama olarak 6-7 yerli yayın ve 2-3 adet yabancı yayın yapıyoruz. Bilimsel çalışmalarımızı her geçen gün artan bir tempoyla sürdürüyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Klinik olarak branşımızla ilgili olan yurtiçi ve dışı kongreler ile kurslara imkanlarımız ölçüsünde katılmaktayız. Bu kongrelerde katkı olarak çalışmalarımızı anlatan bildiri, poster ve yayınlarımızı meslektaşlarımızla paylaşıyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
En başta literatürü takip edebilmeleri açısından iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekli. Bunun dışında kliniği bir aile ortamı olarak görmeleri, yaptığı işi seven, işine önem veren çalışmalarında buna göre daha titiz ve özenli olmalarını bekliyoruz. Bununla birlikte hastalar ve çevreleriyle olan ilişkilerinde saygılı, ölçülü, daha bilgili, çalışkan, dürüst ve örnek bir tavır sergileyecek tarzda olmalarını bekliyoruz.

Teşekkürler. 20.12.2004
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer