KLİNİKLER
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 1. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
NÖROŞİRÜRJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 1. Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Zeki Şekerci.

Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz, 1975 yılında Prof. Dr. Mahir Tevruz tarafından kuruldu. Kendisi şuanda Haydarpaşa Numune Hastanesi Beyin Cerrahisi Klinik Şefi. Daha sonra Nusret bey devamında Prof. Dr. Ahmet Erdoğan, Prof. Dr. Nuri Erdem, Prof. Dr. Nur Altınöz tarafından bu güne kadar getirildi. Şimdi de klinik şefliğini ben yürütüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, bir şef bir şef muavini ve dört de uzman olmak üzere altı kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Şu aşamada beş personelimiz var. Lise mezunu hepsi ve bunlar işe yeni başladılar. Yardımcı personelimizi eğittik. Bunlar kalifiye eleman sınıfına giriyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nasıl?
Otuzbeş yatağımız var. Bu yatağın beşi yoğun bakımda ve bu yataklar tam teşekküllü. Hastaların tamamen monitörize edildiği, hiçbir eksiği olmayan beş yatak bunlar. Geri kalan yataklarımız ise dolu. Doluluk oranımız yüzde yüz. 300’e yakın da sıra bekleyen hastamız var. Bu hastalarımız en fazla bir ay sıra bekler.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?
Her gece icapçı bir nöbetçi uzman var ve ben de her gece nöbetçiyim. Yani icap nöbeti. Hekim kadromuzdan üç kişi de, biri acil serviste, ikisi serviste olmak üzere her gece nöbet tutuyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Beyin cerrahisinin 2 ay genel cerrahi, 2 ay patoloji ve 10 ay nöroloji olan yasal rotasyonları var. Rotasyonlar aşağı yukarı 1.5 yıl sürüyor.

Eğitim programınız nedir?
Her hafta cuma günleri saat 13:00-15:00 arasısını eğitime ayırıyoruz. Literatür saati, vaka takdimleri ve her 15 günde bir de seçilen bir konuda seminer oluyor. Bu kesinlikle aksamadan yürütülen bir programdır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nasıl, gereksinimlerinizi karşılayabiliyor musunuz?
Burası Türkiye’nin en eski kliniklerinden birisi. Beyin cerrahisi gelenekçi bir bölüm. Elemanların hepsi usta-çırak sisteminden yetişmiştir. Burada bir sistem var. Hacettepe ile İbn-i Sina’da ne varsa alet olarak hepsi bizde de mevcut. Mikroskoplar, yardımcı destek setleri gibi. Bazı eskiyen malzemelerimiz var. İstek yaptık onları da kısa zamanda yenileyeceğiz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Klinik olarak bilimsel yayın politikamız, senede iki yurtdışı yayın ve en aşağı 4 de yurtiçi yayın şeklinde. Bunun yüzde 50’sine ulaşmış durumdayız. Yeterli yayınımız var. Bu klinikten son 3 yılda ciddi yurtiçi ve yurtdışı dergilerde aşağı yukarı 5’e yakın yayın çıktı. Yani yayın sorunumuz yok.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan neler beklersiniz? Onlar nelerle karşılaşacak?
Beyin cerrahisi özverili bir bölüm. Her şeyden önce burayı severek gelmeleri gerekiyor. İkincisi de mutlaka yabancı dil şart. En az KPDS ve ÖDS’den 65 almaları gerekir. Bu zorunlu değil ama böyle bir sistemde gelirlerse çok daha fazla rahat ederler. Çünkü bütün kitaplar İngilizce. Bilgiye daha çabuk ulaşırlar. Böyle gelmeyenler için de talimat verdim yabancı dil bilmeyenler, dil kursuna gidiyor. Severek gelecek, yabancı dili olacak. Buranın birtakım zorlukları var ama biz bir aile gibi çalışıyoruz. Gelen çocukların memnun kalacağını tahmin ediyorum.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer