KLİNİKLER
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği
NÖROŞİRÜRJİ
18 Nisan 2021, Pazar
SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. H. Zafer Kars.* Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz 1975’de Prof. Dr. Mahir Tevruz tarafından kuruldu. Kendisi Haydarpaşa Numune Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi klinik şefliğinden emekli oldu. 1980’li yıllardan itibaren üniversiteden çok sayıda arkadaşın gelmesiyle birlikte daha aktif ve efektif bir çalışma içine girdi. Nusret bey, devamında Prof. Dr. Ahmet Erdoğan, Prof. Dr. Nuri Erda, Prof. Dr. Nur Altınörs tarafından bugüne kadar getirildi. 1994 yılından itibaren de 2. Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniği olarak faaliyete devam ediyoruz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, bir şef bir şef yardımcısı iki başasistan, dört uzman ve dokuz asistandan oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir sorumlu hemşire, 9 hemşire, bir fizyoterapist, bir sekreter ile dört hizmetli olmak üzere toplam 16 yardımcı personelimiz bulunuyor. Bu kadar az personelle hastalara çok iyi bir bakım yapıldığı söylenemez.


* Yatak kapasiteniz ve doluluk oranınız nedir?
5’i yoğun bakım yatağı, 21’de normal olmak üzere toplam 26 yatağımız var. Doluluk oranımız ise yüzde 95’dir. Yatış için sıra bekleyen hasta sayımız 20-30 arasında değişir. Bu hastalarımızı da en geç üç hafta içinde yatırıyoruz.

* Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Klinik şefi haricinde bütün uzman, asistan ve hemşireler nöbet tutmaktadır. Uzmanlar icapçı olarak nöbete kalmaktadır. Asistanlarda da devamlı olarak kıdemli ve kıdemsiz olmak üzere iki kişi nöbete kalır. Ayrıca 24 saat süresince acil serviste de bir beyin ve sinir cerrahi asistanı nöbete kalmaktadır.


* Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Rotasyon uygulamamız, Sağlık Bakanlığı normlarına göre genel cerrahi, nöroloji, patoloji ve anestezi kliniklerindedir. Rotasyonlarımız hastane içindeki kliniklerde yapılmaktadır. Pediatrik nöroşirürji için son sene asistanlarımızı üniversite kliniklerine gönderiyoruz.


* Teknik donanımızın nasıl, yeterli mi?
Teknik donanım olarak hemen hemen hiçbir problemimiz söz konusu değildir. Ancak stereotaktik yöntemleri şu anda hastanemizin şartlarında uygulayabilme şansımız maalesef yok.


* Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Her gün saat 09:00 ile 10:30 arasında toplu hasta viziti ve klinik konseyi yapılmaktadır. Her gün bir ameliyathane kullanıyoruz. Her ay nöroloji kliniği ile ortak vaka toplantısı, radyoloji kliniği ile ortak nöroradyoloji toplantısı, patoloji kliniği ile ortak nöropatoloji toplantısı yapıyoruz. Ayrıca her ay dergi saatimiz var. Klinik çalışmamızı her ay yaptığımız mortalite-morbidite toplantısında değerlendiriyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Yurtiçinde ve yurtdışında yayınlar yapılmaya devam ediliyor. Bunların belli bir düzen dahilinde olmasına gayret ediyoruz. Hasta durumu ve yapılan vakaların durumuna göre bunlar, yurtiçinde ve yurtdışında yayınlatılmaya çalışılıyor.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Gerek asistanlar gerekse uzmanlar klinik çalışmasını bozmadan yurtiçi ve yurtdışındaki kongrelere katılmaya çalışıyorlar.

* Kliniğinizi seçecek asistanlara ne söylemek istersiniz?
Beyin ve sinir cerrahisi çok yeni bir branş değil ama çok matematiksel ve bilimsel bir tarafı olan çok güzel bir branş. Ancak çok emek gerektiriyor. Gerçekten bu işi seven, diğer bir deyimle çok emek sarf edip fedakarlıkta bulunacak doktor arkadaşlarımızın bu işe başlamalarını öneriyorum.
Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Zekai halac (işçi emeklisi)
03.04.2014 19:56:36
Hocam Yaradan allahım şehidim olsunki sizi ilk gördüğümde inan ki kendi ailemden birisini görmüş gb çok sevdim öz abimden ayırt etmedim sizin hastanız olduğum için deyil bu söylediklerimin hepsini bir kenara bırakalım bir hastayı veya refakat çısini okadar iyi dinliyor ki her sorusuna izahatlı bir şekilde yaklaşımınız varki bu bizleri mutlu edecek sevindirici en büyük sevinç tir.Allahim seni Ailene eşine çocuklarına eli öpülecek Annenize ve babanız bağışlasin Erzincan dan Özdağ Zekai HALAÇ saygılarımla. ..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer