KLİNİKLER
SSK Ankara Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 3. Genel Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Hülagü Kargıcı.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğin evveliyatını bilemiyorum. Ancak 1998’in sonundan beri ben bu klinikte, klinik şefi olarak görev yapmaktayım. O tarihten bu tarafa da genel cerrahi kliniğinde sigortalı ve daha sonra da Bağ-Kur’lu hastaları kapsayan hizmetimizi veriyoruz. Aynı zamanda eğitim kliniği olduğumuz için asistan eğitiminde de bulunuyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bizim kliniğimizde bir şef, bir şef muavini ve beş asistan bulunmakta.


Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Aslında ihtiyacımızı karşılıyor diyebiliriz ama bir iki takviye olsa daha iyi olabilirdi.

Yatak sayınız ne ve doluluk oranınız nasıl?
İki özel odayla birlikte 34 yatağımız var. Doluluk oranımız yüzde 100 civarında.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Hastanemizde üç genel cerrahi kliniği var. Bu üç genel cerrahi kliklerindeki asistanlar ortak olarak acil nöbetlerini tutmakta. Bu üç klinikteki uzmanlar da dönüşümlü olarak nöbet tutmaktalar. Ayrıca bizim kliniğimizde servis nöbeti olmaktadır. Asistanlarımız belli sırayla servis nöbeti tutmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Rotasyon uygulamamız standart. Tababet uzmanlık yönetmeliğine göre genel cerrahi alanında mevcut standart rotasyonlar vardır. Yani, patoloji, anestezi, ortopedi gibi. Asistanları, bu kliniklere rotasyona göndermekteyiz. Aynı şekilde kadın doğumdan ortopediden bize rotasyon için asistan geliyor.

Eğitim programınız nasıl?
Vizitlerde ve hasta başındaki uygulamalarda, ameliyatlarda usta-çırak ilişkisi şeklinde eğitim uygulamaları yapılıyor. Her hafta düzenli olarak yaptığımız seminerlerin yanı sıra vaka ve makale tartışmaları eğitim programımızın temel unsurlarından.

Tıbbı araç gereç durumunuz nedir?
Maalesef çok eksiğimiz mevcut. Ben geldiğimden bu tarafa tıbbı donanımla ilgili olan taleplerimiz yerine getirilemedi. Kliniğimizde majör cerrahi, yani büyük cerrahi, riskli cerrahi yapmaktayız. Bununla ilişkili olarak tabii ki özel bazı cihaz taleplerimiz olmakta. Ancak bu taleplerimiz şuana kadar yerine getirilemedi. Hastanedeki mevcut cihazların da bütün kliniklerce ortak kullanımının da sağlanması konusunda da yetersizlik var. Dolayısıyla tıbbi donamım konusunda bir hayli eksiğimiz var. Hizmet beklendiği oranda da tıbbi donanım eksikliğinin giderilmesi gerekir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri maddi imkanlarımız doğrultusunda takip etmeya çalışıyoruz. Her yıl yapılan Ulusal Cerrahi Kongresi’nde birkaç bildirimiz olmakta. Bunlar daha sonra çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır.

Kliniğinize gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Bizde işler, usta-çırak uygulaması olarak yürütülüyor. Ancak bu pratik uygulamaların tam bir tabana oturması için temel bilgileri ve teorik bilgileri çok iyi almaları lazım. Bu konu da -tabii ki klinikte seminerler, makale saatleri ile vaka tartışmaları yapılmakla birlikte- kendilerinin de okumasını ve okuyarak bu bazı temeli oluşturmalarını isterim. Bunun da çok önemli olduğu kanaatindeyim.

Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer