KLİNİKLER
SSK Ankara Göz Hastalıkları Hastanesi 1. Göz Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
19 Nisan 2021, Pazartesi
SSK Ankara Göz Hastalıkları
Hastanesi 1. Göz Kliniği Şefi Doç. Dr. Esin Fırat

Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz 1974 senesinde SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi\'nde Dr. Orhan Sahir Üzer ve Dr. Mete Ökte başkanlığında hizmete başladı. Daha sonra Dr. Zeren Günalp tarafından devam ettirildi. Sonra da ben atandım. Burası Türkiye\'de sadece göze hitap eden bir göz hastanesi.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz bir şef, iki şef muavini, bir başasistan, 14 uzman ve 7 asistandan oluşuyor.


Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak iyi bir ekibimiz var ama takviye edilmesi şart. Şu aşamada yardımcı personel durumumuz sayıca yetersiz kalıyor.


Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Yatak sayımız yaklaşık 60\'dır. Yatak doluluk oranımız ise hemen hemen yüzde yüz.


Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?
Nöbet düzenlememiz şef muavini arkadaşımız tarafından yapılıyor. Her gün 24 saatlik periyodik nöbet uygulamamız oluyor. Bu nöbetleri bir uzman ile iki asistan arkadaşımız tutuyor.


Rotasyon uygulamanız nasıl?
Kliniğimde bir iç, bir de dış olmak üzere iki türlü rotasyon uygulaması var. Dış rotasyon, nöroloji, kulak burun boğaz ve anestezide ikişer aylık süreler içinde uygulanır. Birde aynı asistanların iç rotasyonları vardır. Burada dokuza yakın birimimiz vardır. Arkadaşlar gene ikişer aylık süreler içinde de iç rotasyonunu tamamlarlar. Her rotasyon sonunda da imtihana girerek belli bir geçiş notu alır ve ihtisas imtihanına girerler.


Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde belirli sürelerde eğitim seminerleri yapılır. Belli zamanlarda uzman ve asistanlarla toplantılar yapılır. Eğitim programı olarak iki türlü program uygulanır. Her sene yapılan oftalmoloji kongreleri vardır. Bu kongreler hemen hemen senede altı tanedir. Arkadaşlarımız her Ocak ayı içersinde kongreye hazırlanırlar. Bunun dışında cuma günleri 13:30 ile 15:30 arasında seminer düzenlenir. Her salı günü kliniğimiz için asistanlarla özel seminerler yapılır.


Tıbbi araç ve gereç durumunuz nasıl?
Şu aşamada tıbbi araç ve gereç durumumuz iyi ve ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Bozulan aletlerimizi Genel Müdürlüğümüz günün şartlarına göre yenileyebiliyor.
Her zaman kendi kendimizi yeniliyoruz. Klinikte 9 ayrı bölüm var. Her bölümün kendisine göre tıbbi araç ve gereçlere ihtiyacı var. Bunlar karşılanıyor.
Türkiye\'de ne yapılırsa bizim burada da aynı şekilde yapılmaktadır. İhtiyaca cevap verebilmek amacıyla her seferinde kendimizi yeniliyoruz.


Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayınımız son derece fazladır. Kongrede katıldığımız toplantılar içersinde hepsi kitap içinde çıkarlar. Bunun dışında asistanlarımız tez çalışmaları sürdürmektedir. Aynı zamanda her sene en az 16 tebliğimiz çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır.


Kliniğinizi seçecek asistanlardan neler beklersiniz? Onlar nelerle karşılaşacak?
Çağın şartlarına göre gelen asistanlar daha bilinçli oluyorlar. Kliniğimize gelecek olan asistanların, bir defa son derece iyi yabancı dil bilmesi gerekir. Ayrıca çalışkan ve aktif olmalı. Ayrıca bizim ameliyatlarımız çok hassas olduğu için iyi görmeleri gerekir.


Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer