KLİNİKLER
SSK Ankara Göz Hastalıkları Hastanesi 2. Göz Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Bu sayıdaki konuğumuz SSK Ankara Göz Hastalıkları Hastanesi 2. Göz Kliniği Şefi
Op. Dr. Orhan Zilelioğlu.


* Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Göz Kliniği 1974 senesinde SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dr. Orhan Sahir Üzer ve Dr. Mete Ökte başkanlığında kuruldu. Sonra Dr. Zeren Günalp devam ettirdi. Kliniğim 1994’de ikiye ayrıldı. 1993 yılından itibaren de klinik çalışmalarımızı ben ile başmuavinim Dr. Seyhan Özkan’la birlikte yürütüyoruz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz bir şef, bir şef muavini, iki başasistan, on altı tane de uzman hekimden oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel durumu konusunda şu anda çok sıkıntıdayız. Elimizde beş tane yardımcı personelimiz var. Bunların çoğu lise mezunu çocuklar. Fakat bizim yatak sayısı fazla olduğu için yardımcı personel konusunda sıkıntımız çok büyük.


* Yatak sayınız ile yatak doluluk oranınız nasıl?
Yatak sayımız 65’dir. Hasta yoğunluğu nedeniyle yatak doluluk oranımız ise hemen hemen yüzde yüzdür.


* Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?
Her gün nöbetimiz var. Bir mütehassıs ile bir asistan her gün nöbete kalır. Acil gelir gelmez hemen müdahale ederler.


* Rotasyon uygulamanız nasıl?
Kliniğimde biri iç, biri de dış olmak üzere iki türlü rotasyon uygulaması var. Dış rotasyon, nöroloji, kulak burun boğaz ve anestezide ikişer aylık süreler içinde uygulanır. Birde aynı asistanların iç rotasyonları vardır. Burada dokuza yakın birimimiz vardır. Arkadaşlarımız ikişer aylık süreler içinde de iç rotasyonunu tamamlarlar. Her rotasyon sonunda da imtihana girerek belli bir geçiş notu alır ve ihtisas imtihanına girerler.


* Eğitim programınız nedir?
Eğitim programı olarak iki türlü program uygulanır. Her sene yapılan oftalmoloji kongreleri vardır. Bu kongreler hemen hemen senede altı tanedir. Arkadaşlarımız her ocak ayı içersinde kongreye hazırlanırlar. Bunun dışında her cuma öğleden sonra 13:30 ile 15:30 arasında eğitim programı ile seminerlerimiz vardır. Onbeş günde bir pazartesi günleri de mecmua saatlerimiz vardır.


* Tıbbi araç ve gereç durumunuz nasıl, gereksinmelerinizi karşılayabiliyor musunuz?
Her zaman kendi kendimizi yeniliyoruz. Klinikte 9 ayrı bölüm var. Her bölümün kendisine göre tıbbi araç ve gereçlere ihtiyacı var. Bunlar karşılanıyor. Türkiye’de ne yapılırsa bizim burada da aynı şekilde yapılmaktadır. İhtiyaca cevap verebilmek amacıyla her seferinde kendimizi yeniliyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayınımız son derece fazladır. Yayınlarımız katıldığımız kongrelerde hazırlanan bildiri kitapları içerisinde yeralır. Bunun dışında asistanların tezleri her zaman yapılmaktadır. Aynı zamanda arkadaşlarımızın yaptığı tebliğler çeşitli mecmualarda yayınlanmaktadır. Bu da yaklaşık 16’yı bulur.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan neler beklersiniz? Onlar nelerle karşılaşacak?
Çağın şartlarına göre gelen asistanlar daha bilinçli oluyorlar. Kliniğime gelecek olan asistanların bir defa son derece iyi yabancı dil bilmesi gerekir. Ayrıca çalışkan ve aktif olmalı. Bizim ameliyatlar ince olduğu için iyi görmeleri gerekir.

Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer