KLİNİKLER
Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
DERMATOLOJİ
18 Mayıs 2016, Çarşamba

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Perihan Öztürk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 1992 yılında kurulmuştur. Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı 2000 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Ana Bilim Dalımızda Dr. Özer Arıcan, Dr. Serpil Şener, Dr. Kemal Özyurt görev yapmıştır. Prof. Dr. Sezai Şaşmaz, Kasım 2010 tarihine kadar ana bilim dalı başkanlığı görevini sürdürmüştür.   2010 yılından bu yana da ana bilim dalı başkanlığını Doç. Dr. Perihan Öztürk devam ettirmektedir. Ana Bilim Dalımızda hâlihazırda Doç. Dr. Perihan Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kamil Mülayim (2014 yılında kliniğimize katıldı) öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana Ana Bilim Dalımızda yedi asistan uzman, üç kişi doçent olmuştur. Şu an itibarıyla iki öğretim üyesi, bir uzman ve iki araştırma görevlisi çalışmaktadır.

 
Ana Bilim Dalınızda kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

On beş yıldır asistan eğitimi verilmektedir.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz ikisi öğretim üyesi, biri uzman ve diğer ikisi de araştırma görevlisi olmak üzere toplam beş kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel olarak dokuz  hemşire, bir  klinik sekreteri, iki poliklinik  sekreteri, bir de yardımcı arkadaşımız  var.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Öğrenci eğitiminde 5. sınıfta üç hafta süren eğitimimiz, teorik ve öğretim üyesi eşliğinde pratik uygulamalardan oluşmaktadır.  Asistan eğitiminde, her hafta düzenli olarak seminer-makale sunumu ve günün ihtiyaçlara göre de sorunlu hasta olgularını vaka tartışması olarak değerlendirmekteyiz.


Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yatak sayımız 12 adet olup, yatak doluluk oranımız yüzde 90-100 arasıdır. 2014 yılı toplam yatan hasta sayımız 350, 2015 yılı toplam yatan hasta sayımız ise 740’tır.


Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

2014 yılı toplam poliklinik sayımız 17 bin, 2015 yılı toplam poliklinik sayımız ise 20 bin civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistanlarımız  aylık nöbet çizelgesini en deneyimli olanın yönlendiriciliğinde kendi aralarında düzenledikten sonra ana bilim dalı başkanına kontrol ve imza için sunarlar.  Kıdem gözetmeksizin tüm asistanlar eşit sayıda nöbet tutuyorlar. Birinci yıl asistanı ayda ortalama  beş altı nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde Türkiye’de uygulanan çekirdek eğitim müfredatına uyuluyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlarımız mevcut asistan sayısına göre genellikle asistan eğitiminin üçüncü veya dördüncü yıllarında yapılıyor. Rotasyonlarımız iç hastalıkları üç ay, tıbbi patoloji iki ay, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji bir ay, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi iki ay şeklinde düzenleniyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Yıllık ortalama iki-dört adet yurt dışı ve 8-10 adet yurt içi yayınımız, kongre ve sempozyumlarda iki üç adet sözel bildirimiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi ve yurt dışı kongrelere imkânlarımız ölçüsünde katılmaya çalışıyoruz.

Ana Bilim Dalınızda tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Fototerapi birimimizde; hem lokal hem de kabin tipi darbant UVB ve PUVA tedavileri uygulanıyor. Cerrahi odasında her türlü biyopsi, tırnak çekimi, nevüs veya kist eksizyonu, elektrokoter ve kriyoterapi yapılıyor. Kozmetoloji birimimizde de; peeling, botoks, dolgu, PRP, dermaroller, radyofrekans ve vasküler ve leke lazer (Alexandrite ve Nd:YAG) işlemleri yapılıyor.


Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Ana bilim dalımız hem fiziksel donanım ve hasta yoğunluğu bakımından hem iyi bir dermatoloji eğitimi açısından hem de son yılların trendi kozmetoloji eğitimi açısından iyi bir kliniktir. Bize gelecek olan asistandan beklentimiz; iyi düzeyde yabancı dil bilen, bilimsel araştırma ve yayın yapmaya istekli, çevresi ile iyi ilişkiler kuran ve uyumlu bir birey olmasıdır.

 

Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri:

Doç. Dr. Perihan Öztürk

Yrd. Doç. Dr. M. Kamil Mülayim

 

Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlileri:

Uzm. Dr. Tuğba Yülek

Arş. Gör. Dr. Mine Müjde Özdemir

Arş. Gör. Dr. İsmet Sevimli

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer