KLİNİKLER
T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hematoloji Kliniği
HEMATOLOJİ
23 Eylül 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hematoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. İmdat Dilek

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz, Ocak 2009 tarihinde Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği olarak kuruldu. O tarihten bu yana aktif olarak hizmet vermektedir. Başlangıçta poliklinik ve klinik hizmetlerini yürütürken, günümüzde bölge kan merkezi, transfüzyon merkezi, aferez merkezi ve bağlı hematoloji laboratuvarı ile hizmetlerini sürdürmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizin kuruluşundan itibaren 2009 yılında ilk hematoloji yan dal asistanımızı aldık. Şu anda dört hematoloji yan dal asistanımız eğitimlerine devam etmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda benimle birlikte altı uzman bulunmaktadır. Hematoloji profesörü olarak ben ve ihtisasını tamamlamış bir hematoloji uzmanı, dört de dâhiliye uzmanı olan hematoloji yan dal asistanı arkadaşımızla akademik kadromuzu oluşturmaktayız.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hematoloji kliniğine bağlı olarak çalışan hizmet birimlerinde yeterli seviyede donanımlı teknik ve yardımcı sağlık personelimiz bulunmaktadır.  Biz bölge kan merkezi ve transfüzyon merkezi olarak hem hekim eğitim merkeziyiz hem de yardımcı teknik personel eğitimi vermekteyiz. Örneğin; kan merkezimizde iki hekim, hemşire ve teknisyenler dâhil 20 kişi görev yapmaktadır.

Yine aferez ünitemizde eğitim almış sertifikalı bir hemşire ve bir doktorumuz çalışmaktadır.  Hizmetlerin bir kısmını sözleşme ile almakta, bir kısmını da kendi imkânlarımızla sürdürmekteyiz. Nitelik ve kalite olarak iyi bir seviyede hizmet üretmekteyiz. Poliklinik hizmetlerimiz hematolojinin hem benign hastalıklarında hem de lösemi gibi malign hastalıklarında sürdürülmektedir.

Klinik hizmetlerimizden de bahsedersek, tabii Türkiye’de zaman zaman hemşire, yardımcı teknik ya da yardımcı personel bulmakta güçlük olsa da biz yeterli sayıyla çalışmaktayız.

 

Eğitim programınız nedir?

Asistan eğitiminde hasta başı eğitimin dışında temelde üç tür eğitim yapmaktayız

Bunlardan biri, haftalık seminer programlarımızdır. Burada belirlenmiş konular sunulmaktadır. İkincisi, literatür saatlerimizdir. Haftanın belli günlerinde güncel literatür taramasıyla ilişkili ya da teknik kısımla ilgili literatür saatleri gerçekleştirmekteyiz. Bununla birlikte zaman zaman da vaka takdimleri şeklinde literatür yapmaktayız.

Yine haftanın belli bir gününde konsey yapmaktayız. Burada da hem eğitim açısından hem de hastaların tanıları ya da tedavilerinin yönlendirilmesi açısından kararlar alınmaktadır. Bu konseye, hasta ile ilişkisi olduğunda, ilgili kliniklerden de öğretim üyeleri davet edilerek eğitime devam edilmektedir.

Ayrıca, hastalarımıza tanıyı çoğunlukla kendimiz koyduğumuz için mikroskop eğitimi de temel eğitim gereçlerimizden biridir.  Beşli mikroskobumuzla her gün yaklaşık 1 saat hem hastaların hizmetlerini hem de eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu an yedi yatağımız var. Tabii bu sayı bize yetmiyor. Çoğunlukla diğer kliniklerin yataklarından faydalanmaktayız. O nedenle yatak doluluk oranımız yüzde 100’dür.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hematoloji kliniği olarak hastanenin tüm birimlerine hizmet sunmaktayız. Konsültasyon olarak istenen hizmetleri bir kenara bırakırsak, yılda yaklaşık olarak 15 bin civarında hastaya poliklinik hizmeti sunmaktayız. 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Bizim asistanlarımız dâhiliye uzmanı olarak gelmektedir. Bunlar zaten temel nöbet vazifelerini yapıp gelen asistanlar. Nöbetlerimiz daha çok, rotasyona gelen dâhiliye asistanları şeklinde olmaktadır. Hematoloji yan dal asistanları aylık ortalama dört nöbet tutmakta, bunun dışında icapçı olarak hizmetlerini sürdürmektedirler. 

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Sağlık Bakanlığının son iki üç yıldır oluşturmaya çalıştığı, hematolojinin çekirdek eğitim programını ana hatlarıyla kullanmaktayız.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Biz bir yan dal kliniği olduğumuz için iç hastalıkları asistanlarının bizde rotasyon yapmaları gerekiyor ve yapıyorlar. Onun dışında enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıkları kliniklerinden bize rotasyona gelmekteler. Bazen diğer hastanelerden, özellikle transfüzyon açısından hem sertifika almak hem de bilgi ve becerilerini artırmak için rotasyona gelmekteler.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde kliniğimizden bir yurt dışı yayın ile beş yurt içi yayın yapmış bulunmaktayız. Bunun dışında çok sayıda poster, kongre sunumu ve bildirilerimiz bulunmaktadır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere katılmak konusunda çok büyük sıkıntımız yok. Pek çok kongre olduğunu biliyoruz ve biz de klinik olarak yeterli derecede arzu ettiğimiz kongrelere katılıyoruz.
 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Tıp zor bir meslek. Bu mesleği seçecek kişilerin başta bunu bilmeleri gerek. Onun dışında da dâhili branşları, özellikle iç hastalıklarını seçecek olanların beklentilerinin ne olduğuna dair çok iyi karar vermeleri gerekli. Çünkü dâhiliye, tıbbın çok ağır bir dalı.

Hematolojiye gelince, hematoloji buna biraz daha ağırlık katıyor. Bir dâhiliye uzmanının, hematolojiyi seçmeden önce çok iyi düşünüp öyle karar vermesi gerekiyor. Çünkü bizim hastalarımız genellikle klinik bağımlı hastalardır. Dolayısıyla bu hastalara verilen hizmet ve iş yükü de daha ağırdır.

Tabii zorlukları kadarıyla branşımızın çok zevkli yönleri de var. Çünkü biz hastalarımıza kendimiz tanı koymaktayız. Diğer laboratuvarlara bağımlı olarak tanı koymuyoruz. Sırf bu açıdan bakıldığında bile branşımız çok son derece keyif alınarak çalışılabilecek bir alandır.  

 

Teşekkürler.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Eğitim ve İdari Sorumlusu:

Prof. Dr. İmdat Dilek

 

Uzm. Dr. Şule Bakanay Öztürk

Uzm. Dr. Sema Akıncı

Uzm. Dr. Tuba Hacıbekiroğlu

Uzm. Dr. Abdülkadir Baştürk

Uzm. Dr. Tekin Güney

 

 

Hemşireler

Servis Sorumlu Hemşiresi: Rahime Gedik

Çeçani Kocadere

Emine Eren Servis

Meryem Demirbaş

Hatice Yılmaz

Gökçe Banu Acar

Fatma Bakırtaş Keskin

Ali Karslı

 

Poliklinik Hemşiresi:           

Hatice Akbulut

Aferez Ünitesi                       Dr. M. Buket Mecdel

Sorumlu Hemşire:                Özlem Özcan

Bölge Kan Merkezi

Bölge Transfüzyon Merkezi:

Dr. Fethiye İnce Biçer

Hemşireler:               Serpil Coşar

Esma Ulu

Perihan Güldemir

Aysu Yılmaz

Sağlık Memuru:                    Murat Aydın

Teknisyen:                

Ayşegül Güldamlası

Müsehhel Arzu Yüksek

Özlem Güngör

Hatice Özden Karaçağıl

Serpil Güngör

Cavidan Köksal

Nurcan Demir

Ayşe Akdemir Buran

Hematoloji Laboratuvarı:    Oktay Dokuyucu

Teknisyen:                            Betül Şahin

Biyolog:                                 Alper Demir

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer