KLİNİKLER
T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji Kliniği
ACİL TIP
10 Eylül 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Onkoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu  Prof. Dr. Bülent Yalçın

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemiz 2000’li yılların başlarında kurulmuş. Aslında 2004 yılında Medikal Onkoloji Kliniği de hastanede kurulmuş, ancak o zamanki kurucu arkadaşımızın başka bir merkeze gitmesi nedeniyle askıya alınmış. Ben, Ekim 2011 tarihinde geldim. Pratikte disiplinize bir klinik olarak 2012 Ekim ayından itibaren faaliyete geçtik. Buna bir yeniden doğuş diyebilirsiniz. O tarihten bu yana gerçek anlamda bir klinik onkoloji hizmeti vermeye başladık ve bunu sürdürmekteyiz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Asistan eğitimi vermeye henüz başlamadık, ama istemde bulunduk. Biliyorsunuz, burası hem Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanesi hem de Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin afiliye olduğu bir hastane. Aslında burada benim iki kimliğim var. Birisi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi, bir de Sağlık Bakanlığı hastanesi klinik şefi.  İki yönde de, hem üniversite adına hem de Sağlık Bakanlığı kadrosu adına asistan isteminde bulunduk.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kadroda iki kişiyiz. Ben profesörüm, bir de Doç. Dr. Nuriye Özdemir hanımefendi var. Kendisi şu an görevlendirme ile Numune Hastanesinde bulunuyor. Orada görev yapıyor, ama bizim akademik kadromuz içerisinde.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hiçbir klinik şefi bunun için yeterli demez. Türkiye’de hemşire sayısı doktor sayısından daha az gibi görünüyor. Ama sayısının az olmasından ama kadro yetersizliğinden atama yapılamıyor, hemşire bulunamıyor. Bunun için sözleşmeli hemşire olarak döner sermayelerden alımlar var, ama çok başvuru söz konusu değil.

fiu an asistanımız yok dediniz, ama önümüzdeki süreçte asistanlar geldiğinde verilecek eğitim için hazırladığınız eğitim programınız nedir?

Tıbbi onkoloji bilim dalının bazı temel konuları vardır. Bunu temel onkoloji, klinik onkoloji olarak ikiye ayırırsak, iki bölümde de eğitim programımız var. Bir adım ötesinde, yüksek doz tedavi ünitesi kurmaya niyetimiz var. Tabii bunlar için çalışmalarımız sürüyor, ama meyve vermesi için henüz bir iki yılı var. fiartlar uygun olduğu takdirde muhtemelen bu yıl sonuna doğru asistanlarımız gelecektir.  

Kanserli bir hastanın yönetimi aslında apayrı bir yönetimdir. Onkolojik bir hastaya yaklaşım multidisipliner olmalıdır. Tek bir disiplin, tek bir gözle bu iş olmaz. Cerrahisi, radyolojisi, patolojisi, tıbbi onkolojisi, gastroenterolojisi, nükleer tıpçısı, psikiyatristi, hepsinin bir araya gelerek hastayı yönetmesi, tedavisini planlaması gerekiyor. Biz hastanemizde geçtiğimiz Ekim ayından itibaren her salı günü düzenli olarak multidisipliner tümör konseyi adı altında her vakanın ayrıntılı olarak konuşulduğu, son literatür bilgileri ışığında kararların alındığı ve tedavi planının belirlendiği toplantılar yapmaktayız. Bu da, bu hastanenin tıbbi onkoloji olarak önünün açık olduğunun bir göstergesidir.

Aynı zamanda onkolojik olarak teknik donanıma da ihtiyaç var. Bu açıdan baktığımızda hastanemizde iki adet son teknoloji ve gerçekten çoğu merkezde bulunmayan kemoterapi ve IMRT cihazımız var. Biz mevcut imkânlarımızla yetişmiş personel ve multidisipliner konseylerimizle hastalarımızı mükemmel şekilde tedavi edebileceğimize inanıyoruz.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

fiu an 10 yatağımız var. Doluluk oranımız ise yüzde 200 diyebilirim. Mevcut yataklarımızı randevu usulü kullandığımız gibi, başka kliniklerin de uygun olan yataklarını kullanabilmekteyiz. Yatak sayımızı 20’ye kadar artırdığımız da oluyor.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Ben buraya geldiğimde, mecburi hizmet kadrosuyla burada bulunan bir uzman arkadaşımız vardı. O dönem 20-30 hastaya bakılıyordu. Bugün bakılan hasta sayımız günde 70’in üzerindedir. 2011 yılı boyunca yeni kanser tanısı almış 500 hasta vardı. Bu yıl Haziran ayı itibariyle, yani yılın ilk altı ayında yeni tanı olarak 600 hastayı bulmuş durumdayız.  Bu yılın sonuna kadar bin, 2013 yılında 2 bini geçmek; yakın ve uzun vadede hedefimiz bu.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Biz nöbet tutmuyoruz. Çünkü hastanenin aynı zamanda iç hastalıkları klinik şefliği ile üniversitenin iç hastalıkları ana bilim dalı başkanlığı görevini de yürütmekteyim. Mart 2012 tarihinden itibaren bir rotasyon sistemi koyduk. İç hastalıkları asistanlarından aldığımız destekle diğer iç hastalıkları alt bilim dallarının -gastroenteroloji, nefroloji, endokrinoloji, tıbbi onkoloji, hematoloji- rotasyoner şekilde nöbet ihtiyacını karşılıyoruz. fiu anda mecburi hizmetini yapan üç tıbbi onkoloji uzmanı arkadaşımız var. Onlar da icapçı olarak her an hazırlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Çekirdek eğitim müfredatımız henüz yok, ama hazırlanması için çalışmalar sürdürülmekte.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

fiu anda tıbbi onkoloji kliniği olarak asistanımız olmadığından bir rotasyon söz konusu değil. Ancak kendi iç akışımızda mevcut tıbbi onkolog olarak dört kişi çalışmaktayız. Öğretim üyesi olarak benim haricimde üç de uzmanımız var. Biri klinikte sorumlu oluyor. Diğer ikisi gündüz kemoterapi ünitesinde görev yapmaktalar. Bunlar her ay rotasyon oluyor. Yani iki kişi poliklinik ve gündüz tedavide görev yaparken, biri mutlaka klinikte vizitleri ve hasta takibini yapmakta. Bu bir takvim şeklinde dönüyor. Aynı zamanda iç hastalıkları ana bilim dalının araştırma görevlilerinin de bir veya ikisi de ayda bir tıbbi onkoloji kliniğine rotasyona geliyorlar.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongreye katılmak demek, elbette klinikten, yani işleyişten üç dört gün uzak kalmak demektir. Hizmet işlevini bozuyorsa bu büyük bir kısıtlayıcı faktör olmaktadır. Yani çok rahat gidemezsiniz. Ancak bizim hekim sayımız şu an yetersiz değil. Onun için kongrelere katılabiliyoruz. Yılda bir kez yurt dışı, bir veya iki kez de yurt içi kongrelere katılıyoruz. 

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bundan 10-15 yıl önce onkoloji gerçekten yetim bir bilim dalıydı. Son 1-1,5 yıldan beri modern yaklaşımların ortaya konulduğu bir disiplin haline geldi.  Bilgi birikiminin artması, yetişmiş eleman sayısının artmasıyla onkoloji alanında önemli gelişmeler, atılımlar oldu. Kısaca şunu söyleyebilirim. Onkolojik hastalar ölünceye kadar size bağlı hastalar. Sürekli birlikte olduğunuz, çok sık gördüğünüz insanlar oluyorlar. Bir aile gibi oluyorsunuz. Kronik hastalar oldukları için bizlerle irtibatlarını kesemiyorlar. Ya tedavi veya takip amaçlı olarak belirli periyotlarla ömürlerinin sonuna kadar gelip gidiyorlar. O nedenle onkoloji meşakkatli bir konu. Bunun için onkolojiyi seçecek arkadaşlarda ben üç şeye bakarım. Biri sabır, diğeri çalışkanlık ve üçüncüsü de dürüstlük. Bu üçüne varım diyorlarsa arkadaşları bölümümüze bekleriz. Bu insanların kendileri ile ilgilenecek arkadaşlara ihtiyaçları var.

 

Teşekkürler.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu:

 

Prof. Dr. Bülent Yalçın

Yrd. Doç. Dr. Nuriye Özdemir

 

Uzm. Dr. Umut Demirci

Uzm. Dr. Didem fiener Dede

Uzm. Dr. Muhammet Bülent Akıncı

Servis Sorumlu Hemşiresi:             Rahime Gedik

Servis Hemşireleri:                          Çeçani Kocadere

Ali Karslı

Emine Eren

Fatma Bakırtaş Keskin

Meryem Demirbaş

Hatice Yılmaz

Gökçe Banu Acar

Kemoterapi İnfüzyon Ünitesi Sorumlu Hemşireleri

fiaziye Tunçel

Habibe Ergün

Berrin Karakaya

Esin Dağlı

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer