KLİNİKLER
T.C. SB Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi El Cerrahi Birimi
GENEL CERRAHİ
27 Şubat 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi El Cerrahi Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Metin Akıncı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Bölümümüz Eylül 2009 tarihinde El Cerrahi Birimi olarak kuruldu. Türkiye’de kurulmuş ilk ve tek el cerrahi birimidir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Bölümümüzün kuruluşundan itibaren, yani  yaklaşık iki yıl üç aydan beri asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Doçent olan, Bakanlığın uzman kadrosunda bulunan birim sorumlusu olarak tek kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personelimiz bir sekreter, 2 protez-ortez teknisyeni, 3 servis hemşiresi ve 2 ameliyathane hemşiresinden oluşmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Ayda bir rotasyona gelen ortopedi asistanlarına uygulamalı eğitim vermekteyiz. Acil yaralanmalarında; amputasyonlar, kısmi amputasyonlar, tendon-adale, sinir ve damar yaralanmaları, kompartman sendromları, doku defekti (eksikliği) ile birlikteki tüm yaralanma ve açık kırıklar, üst ekstremitenin tüm kırıkları, ateşli silahla yaralanmalar dâhildir.

Üst (ve alt ekstremitenin) elektif cerrahisinde; doku nakli gerektiren tüm doku-kemik eksiklikleri, Volkman kontraktürleri, yanık kontraktürleri, tendon-adale, damar ve sinir tamirleri, doğumsal veya sonradan ortaya çıkan felçler için tendon transferleri, tendon-adale, damar ve sinir tümörleri, sinir sıkışma sendromları, Dupuytren kontraktürü, tendinitler, romatizmal el deformiteleri, konjenital el ve ayak anomalileri, üst ekstremitede kısalık sorunları, kaynamayan kırıklar, el bilek çevresi kemiklerin dolaşım sorunları.

Mikrocerrahi yöntemler; her tür replantasyon ve revaskülarizasyonlar, 50 yaşından genç hastalarda kalça osteonekrozunun protez dışı tedavisi (serbest damarlı kemik nakli), üst ve alt ekstremitelerde doku kayıplarında serbest flep, üst ve alt ekstremite amputasyonları, sinir ve damar tamirleri ve greftlemeleri, doğumsal ve travmatik brakiyal pleksus yaralanmaları, damar ve sinir tümörlerinin eksizyon sonrası tamirleri, damar ve sinir çevresindeki tümörlerin eksizyonu, geniş tümöral eksizyon sonrası ekstremite kurtarıcı cerrahi işlemler, bazı konjenital anomalilerin tedavisi, ayaktan parmak nakilleri, Volkmann kontraktürlerinde serbest adale nakilleri konuları tüm detayları ile hem teorik hem de pratik olarak verilmektedir. 

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bölümümüzde 11 yatağımız bulunmaktadır. Bölüm olarak son derece yoğun çalışmaktayız. Bu nedenle yataklarımızın doluluk oranı yüzde 120’lerdedir. Bunun dışında, ayaktan tedavi ettiğimiz hastalarımızın sayısı da oldukça fazladır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Sayı değişken olabilmekle birlikte, yıllık poliklinik sayımız ortalama 4 bin 300-4 bin 500 civarındadır. Yıllık cerrahi uygulama sayımız ise  ortalama  750-800 civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Her ayın son 10 günü uzman icapçı nöbeti tutulmaktadır, her ay ortalama 6-8 kez acil için hastaneye çağırılmaktayız.

Asistanlarımız rotasyonda olduklarından dolayı kendi kliniklerinin nöbetlerini tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Tek bir uzman çalıştığından dolayı ancak el cerrahi temel uygulamalı eğitim verilmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyon uygulamalarımız sürecinde ortopedi kliniklerinden gelen asistan arkadaşlarımıza eğitim vermekteyiz.  Her ay başında değişmeli olarak iki ortopedi asistanı rotasyona gelmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Ulusal kongrelerde 2 poster ve 4 bildiri, kliniğimizdeki uygulamalardan bir tez  çalışması, 3 kitap çevirisi, bir  panel konuşması mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bölüm olarak çok yoğun bir şekilde çalışmakta ve hastalarımıza en üst düzeyde hizmet sunma  çabasında olsak da, mesleki gelişimimiz ve alanımızdaki son gelişmeleri takip etmek adına kongrelere katılmaya gayret gösteriyoruz. Yılda 2  kongreye katılabilmekteyiz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Her ne kadar el cerrahi biriminin bazı uygulamaları kendilerine biraz uzak gelecek gibi ise de ortopedik travmaların yüzde 60’tan fazlasının üst ekstremiteyi ilgilendirdiğini düşünerek uzman olduklarında el cerrahi biriminde gördüklerini ileride hatırlayacaklardır.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, başasistan ve uzmanların isim ve unvanları

El Cerrahi Birim Sorumlusu:

Doç. Dr. Metin Akıncı

 

Asistanlar:

Ahmet Serhat Genç

Burak Yoldaş

 

Teknisyenler:

Tuğçe Tuğluk Uyar

Halil İbrahim Gören

Servis Hemşireleri:

Selma Yılmaz (Sorumlu Hemşire)

Hediye Ecer Yıldız

Dilek Zeynep Uca

Gamze Kedek

Nihan Uluer

Ayşe Arnaz

Ameliyathane Hemşireleri:

Sibel Bıçak

Esra Gürel

Bölüm Sekreterleri:

Sevgi Düzgün (Servis Sekreteri)

Eylem Haliç Yasan

 

Görevli:

Naciye Kul

Halil İbrahim Güler

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Şaban Yılmaz (İşçi )
19.01.2020 18:25:48
Kolay gelsin sağ el orta parmağımda daha önce darbeye bağlı orta boğumda KİST oluştu avucumu yummakla zorlanıyorum parmakta şişlik var ne önerirsiniz teşekkür ederim
People
0
2) Satılmış bakır (Kepçe operatörü)
24.07.2019 15:59:06
Benim sağ elimde parmaklarımın 4 dünde kasma var parmaklarım açılmıyor ben küçükken traktörün dinamo kayışına kapılmış şimdi parmaklarım sakat kalmış hele işaret parmağım dahada kıvrımlı tırnak bölümü bazen bir yere takıyo kopuyo çok canım yanıyo n yapmam lazım 1 yardımcı olurmusunuz tşk
People
28
3) bozeren (nş uz dr)
04.09.2018 22:09:23
sn Güllü tektaş (Ev hanımı): eski ve yeni EMGlerinle beraber bir eğitim araştırma veya üniversite hastanesine başvurmalısın. garanti bekleme. gerekenleri yapacaklarına emin ol. ama, ne yaparsan yap, fazla geç kalma. (bu arada ilave edeyim; kimse sana herhangi bir garanti veremez. ben de hiç kimseye garanti vermezdim. meslekten geçmiş olmadığım dönemime denk gelseydiniz bana gelebilirsiniz derdim ama artık vaka yapmak istemiyorum.)
People
3
4) Güllü tektaş (Ev hanımı)
04.09.2018 17:23:42
Ben üç defa karpaltunel ameliyatı oldum. Buna rağmen sağ karpal tunel distalinde 2cm den başlayan ağır axonal hasar mevcut. Ve ameliyat riskli deniliyor. Ne yapacağımı bilmiyorum ama yardım edin.
People
5
5) Saliga (Ev hanımı)
31.12.2017 21:01:56
Benim sağ elimin işaret parmağımın el ayasına birleşen eklem yerinde 2 yıldır ağrı vardı 5 ay önce emar çekild sinir uçlarında kis var ameliyat olmam gerektiğini söylediler Başka doktor da tekrarlar böyle durabildiğin kadar dur ameliyat olmadan Lütfen benim ne yapmam gerekir bilgi verirmisiniz
People
3
6) zeynep taş (hemşire)
04.06.2017 08:27:37
benim de sağ kolumda eğrilik var ve ayrıca kolumda tümör var her doktor farklı bir şey söylüyor biri ameliyat ol gençsin çabuk iyileşir diyor öbürü kendi kızım olsa yaptırmam diyor diğeri kolunu kullanamazsın et parçası gibi sarkar diyor ben ne yapacağımı şaşırdım artık bıktım yani kör şeytan kes at kolunu diyor
People
6
7) Tükenmiş (Doktor)
07.01.2015 14:38:33
Geçmiş olsun Hasan amcam yorumlardan da anlamışşındır. Türkiye'deki doktorlar artık dayaktan tazminatlardan mahkemelerden angarya işlerden nöbetlerden bıkmışlar sen en iyisi cumhurbaşkanlığına yaz seni yurtdışına mı gönderir kendi mi ameliyat eder müezinoğlunun özel hastanesine mi gönderir allah yardımcın olsun
People
5
8) Hasan Önal (Emekli)
07.01.2015 00:48:57
ÇORUM Devlet Hastanesinde tedavi olamadım .Ankara Numune Hastanesine geldim Ortepedi bölümüne onlarında bizim elakamız yok DEDİLER el cerrahisine yönlendirdiler ORASIDA BİZ BAKMIYORUZ ÖZEL HASTANEYE Git dedi ve bende özel hastane buldum gittim 100 tl muayeneye aldılar 150 tl karışımlı iğne yaptılar aldılar .Kemal sunalın mahkeme filmine döndü velhasılı demekki acil olarak gidsem cenazemiz gelir dolaşmaktan EL CERRAHİSİNDE ARTROSKOPİ OLACAKMIŞIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM BİLEĞİMDE 8ml e 5ml damar genişleme yapmış bileğimin ağrısı dirseğe vuruyor saygılar sunuyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer