KLİNİKLER
T.C. SB Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
11 Aralık 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Atilla Semerciöz

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Bağcılar Devlet Hastanesi olarak 2006 yılında kurulan hastanemiz, o dönemde sadece üroloji poliklinik hizmeti verebilmiş, 16 Mayıs 2008 tarihinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismini alarak tedavi hizmetini sürdürmüştür. Kliniğimiz resmi olarak 18 Mart 2009 tarihinde benim klinik şefi olarak atanmam ile eğitime başlamış olup, eğitim, araştırma, hasta bakım ve tedavi hizmetleri artarak devam etmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimiz, ülkemizdeki yeni açılan üroloji kliniklerinden olup, 2008 Eylül TUS ile gelen üç asistanla 2009 yılının başında eğitime başlamıştır. Üç yıldır asistan yetiştirmekteyiz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Eğitim kadromuz bir klinik şefi, bir şef yardımcısı, bir başasistan ve bir uzman olmak üzere toplamda dört kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde; sorumlu bir hemşire dışında yedi hemşire, iki sekreter, dört personel ile servis hizmeti, üç hemşire, bir personel ile ameliyathane, bir hemşire ve bir sekreter ile ürodinami, ultrasonografi, lokal girişimler ve transrektal biyopsilerin yapıldığı endoüroloji ünitesi ve  üç sekreter ile poliklinik hizmeti verilmektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programı, AUA, EAU kılavuzları ve Türk Üroloji Derneği eğitim programı temel alınarak teorik eğitimler, hasta başı vizitleri, haftalık seminer ve makale saatleri şeklinde yapılmaktadır. Pratik eğitim ise Türk Üroloji Derneğinin önerdiği asistan karnesi dikkate alınarak ultrasonografi, ultrasonografi eşliğinde biyopsi, perkütan girişimler, ürodinami, androlojik incelemeler ile ürolojik açık, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri kapsamaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde, 11 adet iki yataklı ve bir adet de tek yataklı hasta odalarımız vardır. Bu odalarımızda toplam 23 yatak bulunmaktadır. Her odada kişisel eşya dolabı, buzdolabı, telefon, televizyon, refakatçi koltuğu, refakatçi yatağı, lavabo, banyo ve tuvalet yer almaktadır. Kliniğimizde yatak doluluk oranımız yaklaşık olarak yüzde 90-100 arasında değişmektedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2010 yılı için üroloji polikliniğimizde yaklaşık 45 bin hasta muayenesi yapılmıştır. 2011 yılında bu sayının artması beklenmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde  halen toplam yedi asistan vardır, Sağlık Bakanlığının genelgesi doğrultusunda ilk iki yıl asistanları ayda 10 nöbet tutmaktadır. Daha sonra kıdemlerine göre nöbetler azalmaktadır.

 

Asistan eğitiminizde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

AUA-EAU kılavuzları ve temel üroloji kitapları başta olmak üzere, birçok kaynaktan faydalanılarak çekirdek eğitim müfredatımız oluşturulmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Sağlık Bakanlığının belirlediği sürelerde gereken rotasyonlar, gerek hastanemizde gerekse de hastanemizde bulunmayan bölümler için diğer eğitim hastanelerinde yapılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yayın sayınız kaçtır?

Kliniğimiz yeni açılmış olması nedeni ile geçen yıl 3 adet yurt içi kongre tebliğimiz oldu. Bu yıl da yurt içinde 1 tebliğ, 3 video sunumu, yurt dışında ise 2  tebliğ sunulmuştur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kliniğimizde yurt içi ve yurt dışı kongrelere her düzeyden katılabilmekteydik. Ancak Bakanlığımızın yeni uygulamaları ile yeni yılda nasıl olacağını bilemiyoruz. İlaç endüstrisindeki sıkıntı, kongre düzenleme ve katılımları da olumsuz etkileyecek gibi gözüküyor.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizi tercih edecek kişinin öncelikle insanı ve hekimliği, daha sonra cerrahi branş olarak ürolojiyi sevmesini isteriz. Arkadaşlarımızın, seçecekleri bu dalı ömür boyu yapacağını unutmaması gerekir.

Son zamanlarda sağlık politikalarında olumlu-olumsuz pek çok değişiklik olmaktadır, Bu değişikliklerin getirdiği dalgalanmanın durulacağını, hekimlik mesleğinin kutsiyetinin sağlanacağını bekliyoruz. Geleceğe umutlu ve olumlu bakmak istiyoruz. Yarın ne olacağı belirsiz ise bundan kim mutlu olabilir? Pek çok meslektaşımız arayış içine girmişse, yarınından endişeliyse, sabah işine gelirken kafası sakin değilse, ortada bir sorun olduğunu ve soruna ortak çözüm aramak gerektiğini düşünüyoruz. Yine de hiç ölmeyecek gibi çalışmaya devam ediyoruz.

Kliniğimizde, üroloji kliniklerinde yapılan (perkütan taş cerrahisi dışında) her türlü cerrahi işlem yapılmakla birlikte çok yoğun hasta bakım ve eğitim hizmeti verilmektedir. Perkütan ve fleksibl setlerimiz de alım aşamasındadır. Bunlarla birlikte alet ekipmanımız tamamlanacaktır.

Tüm arkadaşlarımızla birlikte hedefimiz, klinik olarak çok kısa sürede referans merkezleri arasında yer almak, çağı bilgi ve beceri olarak takip etmek, etik değerlerden taviz vermemek, yapacağımız çalışmalarla tıp literatürüne katkı sağlamak, üst düzeyde teknoloji kullanarak hastalarımıza faydalı olmaktır. Genç ve dinamik bir kadroya sahip olmanın avantajını yakın zamanda göreceğimizi ümit ediyorum.

Temennimiz, kliniğimizden uzman olarak ayrılacak her asistanımızın mesleğini en iyi şekilde yapabilir olmasıdır.

 

Teşekkürler.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Prof. Dr. Atilla Semerciöz

 

Şef Yardımcısı:

Doç. Dr. Engin Kandıralı

 

Başasistan:

Op. Dr. Ömer Onur Çakır

 

Uzman:

Op. Dr. Serdar Aykan

 

Asistanlar:

Dr. Serhat Yentür

Dr. Mustafa Zafer Temiz

Dr. Emrah Yakut

Dr. Abdullah Gül

Dr. Aykut Çolakerol

Dr. Kasım Ertaş

Dr. Serkan Gönültaş

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer