KLİNİKLER
T.C. SB Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği
RADYASYON ONKOLOJİSİ
18 Eylül 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Alparslan Mayadağlı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemiz; 1974 yılında 150 yataklı onkoloji hastanesi olarak temeli atılmış, 1987 yılında ise 150 yataklı devlet hastanesi statüsünde hizmete açılmıştır. 1988 yılında eğitim- araştırma hastanesi statüsüne geçmiş ve asistan eğitimi verilmeye başlanmıştır. 2000 yılında yapılan değişiklikle, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.

Kliniğimiz yaklaşık 15 yıl önce kurulmuştur. Binanın düzenlenmesi, ilk cihazlar olan bir lineer akseleratör, kobalt, simülatör ve brakiterapinin yerleştirilmesi ile o günün şartları içinde oldukça kapsamlı bir merkez olarak tasarlanmıştır. Kurulduğu yıllarda tüm ülke çapında radyoterapi merkezlerinin sayısının az olması, cihazların yetersizliği gibi zor şartlarda özellikle İstanbul’daki kanser merkezlerini rahatlatmış ve ilk kurulduğu yıllardan itibaren kaliteli hasta hizmeti üretmeye başlamış bir kliniktir. Tabii ki teknoloji çok hızlı ilerlemektedir. Kliniğimiz son beş yıl içerisinde Sağlık Bakanlığımızın teknolojiye verdiği önem sayesinde kendini güncellemiş ve şu anda BT-simülatör, multileaf collimatörlü üç lineer akseleratör, cyberknife cihazı ile modern bir radyoterapi ünitesi olarak hastalara kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir. Hastalarımızın tedavileri üçboyutlu olarak BT planlama eşliğinde konformal yapılmaktadır. Uzay neşteri olarak da bilinen ‘cyberknife’ cihazı kranial ve vücuttaki uygun endikasyonlarda stereotaktik robotik radyocerrahi ile güvenli ve milimetrik ışın tedavisi imkânı sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde beyin ve vücuttaki kanserli bölgeler yüksek dozlarla tedavi edilebiliyor ve normal dokular radyasyonun etkilerinden maksimum oranda korunabiliyor. Tümör ve hasta hareketleri tedavi süresince görüntü kılavuzluğu sistemi ve bilgisayar kontrollü robot teknolojisi  ile izleniyor ve tedavi sırasında  meydana gelen değişiklikler  düzeltilebiliyor.

‘CyberKnife’; hastaların solunumlarına bağlı meydana gelen tümör hareketlerini izleyerek hassas  düzeltmelerle ışınlamayı gerçekleştiriyor. Beyin tümörlerinde; beyin ve baş-boyun bölgesinin  lezyonlarında; iyi ve kötü huylu beyin tümörlerinde, metastazlarda, arteritovenöz malformasyonlarda ve bazı fonksiyonel beyin hastalıklarında. akciğer kanserleri, prostat kanserleri, vertebra tümörleri, pankreas kanserleri ve göz çevresinde bulunan ve cerrahi olarak gözün alınmasını gerektiren tümörlerde ve bazı daha önceden ışınlanmış bölgelerde tekrarlayan tümörlerde; cyberknife kullanılabiliyor.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde yaklaşık olarak 10 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde iki şef yardımcısı, bir başasistan var. Toplam 18 uzman çalışıyor.

Tabii bu kadronun bir kısmı akademik değil. Eğitim kliniklerinde akademik bir sınavdan geçmeden atanan ya da akademik şartlara uyum sağlayamayacak personelin görevlendirilmemesi durumu ya da kalıcı kadroların akademik oluşturulması ve eğitim vermeyen hastanelerden farklılığı sağlayacak kadro yapısının sağlanması Bakanlığımızın takdiri ve düzenlemesine bağlıdır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Şu andaki en büyük sorunumuz sağlık fizikçisi sayısının  yetersizliği. Yani radyasyon fizikçimiz yetersiz. Çok önemli bir eksik. Yapabileceğimiz ve hizmet kalitesini etkileyebilecek planlamaların ve maksimum ileri teknoloji kullanımının önünde duran bir problem. Eğer iyi yetişmiş sağlık fizikçisi kadroları arttırılabilirse, cihazların sahip olduğu sofistik özellikler daha iyi kullanılabilir ve hastalarımız gittikçe daha üst düzey tedavi imkânlarına sahip olabilir, cihazların verimliliği arttırılabilir.

 

Eğitim programınız nedir?

Hastanemizde aynı zamanda tıbbı onkoloji yan dal eğitimininde verildiği tam teşekküllü blr tıbbi onkoloji kliniğimiz var. Önümüzdeki dönemlerde ortak eğitim programları da düzenlemeyi planlıyoruz. Baş-boyun, akciğer, genitoüriner, meme, gastrointestinal, jinekoloji ve ‘cyberknife’ polikliniklerinde 2-3 uzman çalışmaktadır. Yani, hastalığa spesifik çalıştıkları için bir anlamda iç eğitimlerini daha rahat geliştirme ve belli konularda uzmanlaşma şartları da doğal olarak sağlanmış oluyor. Kendi klinik içi eğitim seminerlerimiz, literatür saati ve vaka tartışmaları da periyodik olarak yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yirmi yataklı bir kliniğimiz var. Doluluk oranı yüzde 80-90 civarındadır. Özellikle radyoterapisini dışarıdan tamamlayamayan hastaların desteklenmesinde ve konkomittant tedavilerin planlanmasında kullanılmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Günlük poliklinik muayene sayımız ortalama 200-300’dür. Daha da önemlisi, yıllık yeni hasta sayımız da yine ortalama 3.000-4.000’dir. 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistan sayıları kısıtlanmış olup, şu anda iki asistanımız mevcuttur.

Klinik nöbetlerini cihaz tedavileri bittikten sonra icapçı olarak yapıyoruz.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Derneğimizin  önerdiği ve Bakanlığımızın çekirdek eğitim müfredatı kapsamında programa alınan eğitim içeriğini tamamlamayı hedefliyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanların rotasyonlardan optimum düzeyde yararlanmaları için ilgili eğitim klinikleri ile işbirliği içinde olmaya çalışıyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde dört yurt dışı, altı yurt içi yayınımız mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

İmkânlar ölçüsünde katılıyorum.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Radyasyon onkolojisi; iyi radyasyon fiziği ve onkoloji klinik bilgisinin yanı sıra, bilgisayar teknolojisi kullanım tecrübesi ve her şeyden önce hastalara karşı farklı ve daha  sağlam bir psikoloji gerektiriyor. Teorik ve pratik olarak sürekli günceli yakalamak için çalışmak gerekli.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Uzm. Dr. Alpaslan Mayadağlı

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Uzm. Dr. Cengiz Gemici

Uzm. Dr. Pınar Üler

 

Başasistan:

Uzm. Dr. Beyhan Ceylaner Bıçakcı

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Ahmet Fatih Oruç

Uzm. Dr. Altay Martı

Uzm. Dr. Atınç Aksu

Uzm. Dr. Ayşe Sevgi Özden

Uzm. Dr. Duygu Gedik

Uzm. Dr. Gökhan Yaprak

Uzm. Dr. Halil Alper Özkan

Uzm. Dr. Hazan Özyurt Bayraktar

Uzm. Dr. Hüseyin Tepetam

Uzm. Dr. Makbule Doğan Eren

Uzm. Dr. Mihriban Koçak

Uzm. Dr. Naciye Özşeker

Uzm. Dr. Saliha Peksu Bilge

Uzm. Dr. Şule Karabulut Gül

 

Asistanlar:

Dr. Sedef Özdemir

Dr. Kemal Ekici

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer