KLİNİKLER
T.C. SB Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
30 Eylül 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu  Doç. Dr. Ulya Ertem

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı ilk çocuk onkoloji bölümü olarak 1985 yılında kuruldu. 1985 yılından günümüze kadar büyük ölçüde gelişim göstererek önemli çalışmalara imza atan bugünkü durumuna geldi.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimiz 1985 yılında 10 yataklı bir bölüm olarak kuruldu. Ancak, Türkiye’de devlete bağlı tek çocuk onkoloji kliniği olduğundan ve o dönemlerde de üniversiteler tarafından sağlık güvencesi olmayan hastalar kabul edilmediğinden çok ciddi bir hasta potansiyelimiz vardı. O nedenle 1993 yılında hem ihtisas verir bir bölüm haline dönüştü hem de yatak sayısı arttı. On üç yataklı bir bölüm oldu.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ben klinik şefiyim, doçentim. Burada kalırsanız profesör olmanız mümkün değil. Bir üniversiteye gidip geri gelmeniz lazım. O prosedürler bana gayriahlâkî geldiği için uygulamadım. Benim dışımda doçent olarak Gürses Şahin Bey var. Ayrıca, doçent adaylarımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Şu andaki sayı çok kötü değil, ama çok yeterli de değil. Tabii ki burada hemşire hanımlara çok iş düşüyor. Bizim hemşirelerimiz çok ciddi anlamda eğitim alan hemşireler, çünkü kemoterapi uyguluyorlar. Hastalara nasıl davranacaklarını çok iyi biliyorlar.

Bizim bölümümüzün hastaları hata kabul etmez. Her açıdan çok uyanık ve bilgili olmak zorundasınız. Yirmi beş-yirmi altı yıllık bir geçmişi olan bölümümüzde hizmet etmiş ve etmekte olan gelmiş geçmiş tüm hemşirelerimize sonsuz saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Büyük bir özveriyle gerektiğinde hiç izin kullanmadan çalışan hemşirelerimiz oldu. Onlar sayesinde bölümümüz bugünkü durumuna geldi. Tabii daha da iyi olmak istiyoruz.

 

Eğitim programınız nedir?

Söylediğim gibi bizim bölümümüzün asistanları, yan dal asistanları. Dolayısıyla bu işin içerisine girdikleri zaman, tabii iş yoğunluğumuzun fazla olmasından dolayı haftada bir literatür programımız oluyor. Bir de haftada bir hazırlayabilirlerse ders anlatıyorlar. Ama söylediğim gibi, yan dal asistanlarımızın çok yoğun bir mesaileri var. Hem servise hem de diğer işlere bakacaklar, dolayısıyla çok yoğunlar.

Bana göre asıl eğitimi hasta verir. Çünkü bir yan dal eğitimine gelen kişi artık o ana dalın uzmanıdır. Artık nasıl eğitileceğini öğrenmiştir. Tabii tıp mesleği usta-çırak işidir. Bizden kemik iliğindeki hücrenin özelliklerini görür, öğrenir. Hastaya yaklaşımı öğrenir. Artık çağımızda sürekli literatür oku, bilgisayarın başından kalkma, ama hastaya bakma, öyle bir eğitim yok. Okuduğu kadar da işin içinde yaşayarak öğrenecek. Onun için nerede hasta çoksa,  kişi orada çok daha iyi eğitim görür.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu anda 23 yatağımız var. Serviste ise şu an itibariyle 17 hastamız var. Eskiden yüzde 100’lerin üzerinde doluluk oranıyla çalışıyorduk. Günümüzde birçok merkezde çocuk onkoloji kliniği açıldığı için,  birçok merkezde hastalar tedavi alabilme imkânına sahip olduklarından eskisi kadar yoğun hastamız yok. Yüzde 70-80 doluluk oranıyla çalışıyoruz. Ancak bizim hastalarımız genellikle taşradan gelen, oralarda tedavi edilemeyen ağır hastalardır.

Bize en çok Güneydoğu ve Doğu’dan hasta gelir. Yani İç Anadolu’yu, Güneydoğu ve Doğu takip eder.  

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık onkoloji poliklinik sayısı yaklaşık olarak 6-7 bin civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Bizde yan dal asistanları var. Yan dal asistanlarımız aynı zamanda pediatri uzmanı olduklarından, onlar hastane içerisinde uzman nöbeti tutuyorlar. Onun dışında da her hafta sonu bir yan dal asistanımız icapçı olarak geliyor. Öyle bir zorunlulukları yok, ama kendi aralarında gönüllü olarak ayarlıyorlar.  

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Bildiğiniz pediatrik onkoloji eğitimini kullanıyoruz. Böyle bir müfredatımız yok. Zaten buradaki hasta ve hastaya yaklaşım hastaya ve durumuna göre değişiyor. Bunu yaşayarak öğreniyorlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Bölüm olarak yayın sayımız oldukça iyi diyebilirim. Yaklaşık olarak son bir yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışı yayın sayımız toplam sekiz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bölüm olarak alanımızı ilgilendiren kongrelere katılıyoruz. Örneğin; yurt içinde Türk Pediatrik Onkoloji Grubu’nun kongrelerine katılıyoruz. Bir uzman ve bir yan dal asistanımız klinikte kalıyor, diğer arkadaşlarımız kongreye katılıyor. Bunu da kendi aralarında sırayla gerçekleştiriyorlar. Ancak, yurt dışı kongrelere katılmak maddi nedenlerle biraz zor oluyor.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çocukları sevmeleri, çok özverili olmaları lazım. Bizim branşımız zordur. Burada ölümle savaşan çocuklar görürsünüz. Onlar son derece cesurdurlar. Son derece yüreklidirler. Bu savaşta size çok eğitim verirler.

Onkoloji, yalnızca tıbbın bir bölümü değildir. Hayat dersi verir insana. Çünkü bu kadar ölüme yakın, ama bu kadar cesur çocukları her yerde göremezsiniz. Onlardan ders almak istiyorsanız, hayat felsefenizi değiştirmek istiyorsanız, dünyada nelerin değerli olduğunu anlamak istiyorsanız onkolojiye gelin derim.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu:

Doç. Dr. Ulya Ertem

 

Uzman:

Doç. Dr. Gürses Şahin

 

Yan Dal Asistanları:

Dr. Ceyhun Bozkurt

Dr. Ceyda Ören

Dr. Eda Balkaya

Dr. Sibel Akpınar Tekgündüz

Klinik Sorumlu Hemşiresi:

Hem. Sunay Çetinkaya

 

Hemşireler:

Hem. Özlem Saygın

Hem. Sultan Doğan

Hem. Ayşegül Şengül

Hem. Ayşegül Taşpınar

Hem. Ayşegül Türkmen

Hem. Burcu Kurtçuoğlu

Hem. Mehtap Atak

Hem. Pınar Ürün

Hem. Pelin Arıkanoğlu

Hem. Gamze Şahin

Hem. Gülşen Pehlivan

Hem. Hanife Ergüder

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer