KLİNİKLER
T.C. SB Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Aralık 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Op. Dr. Ahmet Çetin

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Cumhuriyetin ilk yıllarında hastanenin adı ‘Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Şehremaneti Haseki Nisa Hastanesi’, 1930’larda ise ‘Haseki Kadınlar Hastanesi’ olmuştur. 1933 Üniversite Reformu’nda, Haydarpaşa’da bulunan Tıp Fakültesi İstanbul yakasına nakledilince; fakültenin kadın-doğum, tedavi ve farmakoloji ile 2. hariciye klinikleri Haseki Hastanesine yerleştirildi. Kadın-doğum kliniğinin buradan, 1967’de Cerrahpaşa'ya taşınıncaya kadar yaptığı çalışmalar, hastaneye bir doğum hastanesi görünümünü kazandırdı.  Daha sonra Mansur Sayın’ın 1967’de kurduğu servis sayesinde, fakültenin çekilmesinden sonra Haseki Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği hiçbir sarsıntı duymadan işleyişine devam etmiştir. 

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1933 yılından beri aralıksız olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kadın-Doğum Kliniğinin akademik kadrosu bir şef, doçent olan iki başasistan ve beşuzman doktor olmak üzere toplam sekiz kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Biri servis sorumlusu olmak üzere, poliklinik, servis, ameliyathane ve doğum salonunda çalışan toplam 15 ebe hemşiremiz görev yapıyor. Yardımcı personel sayımız olması gerekenden azdır. 

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde her hafta cuma günleri, ekim ve mayıs ayları arasında asistanlara yönelik düzenli seminer programı yapılmaktadır. Seminerler uzmanlar ve asistanlar tarafından sunuluyor. Ayrıca, pazartesi günleri dönüşümlü olarak istatistik, makale saati, perinatoloji-onkoloji- rertilite ve ürojinekoloji olgu sunumu, obstetrik-pediatrik ve jinekoloji-patoloji ortak toplantıları düzenlenmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Servisin 30 yatağı mevcut olup, ortalama doluluk oranı yüzde 95-100’dür.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Kliniğimizde gebelik, infertilite, jinekoloji, perinatoloji, ürojinekoloji ve jinekolojik onkoloji  de polikliniği hizmetleri verilmektedir. Hastanemizin yıllık poliklinik sayısı 38 bin civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Hastanemizde asistanlar dört grup halinde, ayda ortalama sekiz nöbet tutmaktadır ve asistanlık süresince sabittir.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistanlık eğitimi boyunca belli sayılarda değişik jinekolojik operasyon yaptırmaya ve kadın-doğum ile ilgili konularda ders anlatıp eğitim vermeye dikkat ediyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Genelde ikinci yılını tamamlayan asistanlar rotasyon eğitimine başlamaktadır. Kadın-doğumda üç rotasyon var. Eğitim programı bünyesinde asistan doktorlarımız altı ay genel cerrahi, üç ay üroloji ve üç ay anestezi rotasyonları yapmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yılda yayınlanmış iki üç yurt dışı ve beş altı adet yurt içi yayınımız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ulusal kongrelerde yayınlanan çok sayıda poster ve olgu sunumlarımız mevcuttur. 

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi kongrelere mümkün olduğunca katılmaya çalışıyoruz. Yurt dışındaki kongrelere katılabilmek için ekonomik destek gerekmektedir. Günümüz şartlarında yurt dışı kongrelerin takip edilmesi mümkün görünmemektedir.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kadın-doğumun çok zor ve riskli bir dal olduğunu, günümüz koşullarında çok daha fazla özen ve dikkat gerektirdiğini, ayrıca mediko-legal sorunların çok daha fazla yoğunlukta karşılarına çıkabileceğini bilmeleri ve bu nedenlerle bu branşı seçerken çok fazla sevmeleri halinde tercih etmeleri gerektiğini vurgulamak isterim. Çünkü ağır geçen nöbetleriyle, yoğun çalışma temposu ve farklı hasta profiliyle aşırı fedakârlık isteyen bir branştır.

 

Teşekkürler.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Op. Dr. Ahmet Çetin

 

Başasistanlar:

Doç. Dr. Cem Dane

Doç. Dr. Pakizer Banu Kılıçoğlu Dane

 

Uzmanlar:

Op. Dr. Ahmet Aliosmanoğlu

Op. Dr. Mehmet Murat Semiz

Op. Dr. Murat Erginbaş

Op. Dr. Ali Murat Kıray

Op. Dr. Behiye Pınar Çilesiz Göksedef

Op. Dr. Uğur Ateş

 

Asistanlar:

Dr. Murat Ekmez

Dr. Yaprak Rüstemoğlu

Dr. Sait Bakır

Dr. Hande Güler

Dr. Kamuran Kılavuz

Dr. Onur Kaya

Dr. Seyfettin Kef

Dr. Nagehan Bilgili

Dr. Şeyma Yöney

Dr. Aslıhan Karadaş

Dr. Tuğba Karadeniz

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer