KLİNİKLER
T.C. SB Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği
RADYOLOJİ
30 Ocak 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Adem Kırış

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Haseki Hastanesi Cumhuriyetin ilk yıllarında ‘Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Şehremaneti Haseki Nisa Hastanesi’, olarak 1930’larda ise ‘Haseki Kadınlar Hastanesi’ olarak hizmet vermiştir. 1933 Üniversite Reformu’nda, Haydarpaşa’da bulunan Tıp Fakültesi Avrupa yakasına nakledilince; fakültenin eğitim ve uygulama hastanesi olarak 1967 yılına kadar hizmet vermiş olup, akabinde Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Radyoloji Kliniği ise 1965 yılından itibaren aralıksız eğitim vermektedir. Kliniğimize hizmeti geçen şeflerimiz sırasıyla Uzm. Dr. Kemal Atay, Uzm. Dr. Adil İçgören, Uzm. Dr. Halis Altınkılıç, Uzm. Dr. İsmail Yavuz. Uzm. Dr. Mehmet Bozkurt ve Uzm. Dr. Murat Ulusoy’dur. Halen kliniğimizde görev yapan Uzm. Dr. Yıldıray Savaş 2006-2008 yılları arasında vekaleten klinik şefliğini yürütmüş olup, 2008 yılından itibaren de klinik şefi olarak ben görev yapmaktayım.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 1965 yılından itibaren radyoloji uzmanı yetiştirilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda bir eğitim sorumlusu ve biri de eğitim görevlisi olmak üzere, iki kişi görev yapmaktadır. Bunun yanında, kliniğimizde rutin hizmetlerden sorumlu olan ve eğitime katkıda bulunan 10 uzman arkadaşımız görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Merkez hastanemiz ve bağlı üç semt polikliniğinde 70 radyoloji teknisyeni ve teknikeri görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Haftada iki gün seminer ve literatür saati, iki gün de olgu sunumu oarak dört adet klinik içi eğitim programımız, diğer ilgili kliniklerle de haftada dört kez farklı eğitim toplantılarımız bulunmaktadır.

Kliniğinizdeki görüntüleme cihazları nelerdir?
Kliniğimizde 1.5 Tesla gücünde bir adet MR cihazı, 64 ve 16 dedektörlü iki adet BT cihazı, bir adet dijital-tomosentezli ve bir adet analog olmak üzere iki mamografi cihazı, her türlü incelemeye uygun yedi adet üst düzey renkli Doppler cihazı, iki adet portabl renkli Doppler cihazı, sekiz adet konvansiyonel röntgen cihazı, bir adet skopi cihazı ve bir adet panoramik röntgen cihazı bulunmaktadır.

Yıllık çekim sayılarınız ortalama kaçtır?
Çekim sayılarımız yaklaşık olarak MR için 35 bin, BT için 60 bin, ultrason muayenesi olarak 60 bin, direkt röntgen sayımız da 220 bin civarındadır. Kliniğimizde günde ortalama 15 civarında nonvasküler girişimsel radyolojik işlem yapılmakta olup, vasküler girişimsel işlemlere bu yıl başlamayı ümit ediyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistan nöbeti ihtiyaca ve asistan sayısına göre ayarlanmakta olup, beş-altı adetten başlayıp kıdemli olunduğunda üç-dört nöbet olarak devam etmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Türk Radyoloji Derneğinin çekirdek müfredatı asistan eğitimimizin temelini oluşturmaktadır. Bu müfredata göre hazırlanan ve derneğimiz tarafından iki yıldır düzenlenmekte olan Radyoloji Kış Okulu’na tüm asistanlarımızın katılımı sağlanmıştır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Branşımıza ait dış rotasyon olarak nükleer tıp rotasyonu bulunmaktadır. Bölüm içi rotasyonlardan tüm asistanların her bölümde aktif olarak ve yeteri kadar çalışmasına önem veriyoruz. Branş ve cihaz açısından eksik olduğumuzu düşündüğümüz bölümler için de diğer hastanelere rotasyon planlaması yapıyoruz.
 
Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Dört tanesi yurt dışı olmak üzere 10 civarında yayınımız vardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongrelere uzman ve asistan tüm akademik ekibimizin katılmasını sağlıyoruz. İhtisas süresi boyunca asistan arkadaşlar en az bir yurt dışı ve birkaç yurt içi kongreye katılmış oluyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Sağlık alanında büyük değişimlerin ve dönüşümlerin yaşandığı bir süreç içerisindeyiz. Bu süreç içerisinde radyoloji branşı en önemli aktörlerden birisi, hatta birincisi konumundadır. Bu sürecin radyoloji branşı içerisindeki ilgili herkes tarafından iyi değerlendirilmesinin genelde tüm sağlık hizmetlerini, özelde ise radyoloji branşını olumlu etkileyeceği kanaatindeyiz. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği olarak aramıza yeni katılacak asistan arkadaşların radyoloji eğitimi ve hekimlik bilinci açısından en donanımlı bireyler olması için gerekli şartları oluşturmaya gayret ediyoruz.

Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Akademisyenler ve Uzmanlar:
Doç. Dr. Adem Kırış
Uzm. Dr. Yıldıray Savaş
Uzm. Dr. Kadri Mert
Uzm. Dr. Kubilay Yenigül
Uzm. Dr. Rıdvan Karahasanoğlu
Uzm. Dr. Ali Aslan Özel
Uzm. Dr. Turgut Banarlı
Uzm. Dr. Hatice Gökçe Yalçın Gülşen
Uzm. Dr. Türkan İkizceli
Uzm. Dr. Mesut Bulakçı
Uzm. Dr. Ayhan Koçak
Uzm. Dr. Bora Özbakır

Asistanlar:
Dr.Cemile Mutlu
Dr. Emel Bardakçı
Dr. Betül Güneş
Dr. Çiğdem Özkara Bilgili
Dr. Hafize Otçu
Dr. Zeyneb Yüceler
Dr. Tuba Selçuk
Dr. Fahrudin Haskoviç
Dr. Tuba Kalelioğlu
Dr. Meral Acer
Dr. Feyzi Özçınar
Dr. Nurdan Göçgün
Dr. Muhammed Ceyhan
Dr. Ebubekir Maraşlı
Dr. Ferhat Çengel
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer