KLİNİKLER
T.C. SB İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
23 Ocak 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Doç. Dr. Birtan Boran

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1960 yılında hastanemizin kuruluşundan beri çalışmalarını sürdürmektedir. İlk klinik şefimiz Şemsi Karsaktır. kurulduğu yıllar Balkanlar’ın en büyük hastanesi olarak hizmet vermekteydi.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizin kurulduğu yıldan beri asistan eğitimi devam etmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği olarak bir şef, bir şef yardımcısı, dört uzman, beş asistan olmak üzere toplam 11 kişiyle eğitim faaliyetlerimizi yürütmekte ve hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
1. ve 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri için çalışan; doğumhane ve septikte görevli yedi ebe ve dört yardımcı personel ile klinik serviste görevli altı hemşire ve altı yardımcı personel bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Hastanemiz bir eğitim hastanesidir. Kadın hastalıkları ve doğum asistanları ile zaman zaman kliniğimize katılan aile hekimliği asistanları tüm klinik çalışmalara katılmakta, uzmanlarımızın eşliğinde teorik ve pratik eğitimlerini almaktadırlar. Kliniğimizde her hafta çarşamba günleri seminerler düzenlenmektedir. Hastanemizde “on-line” bilimsel yayınlara istenildiği an ulaşma imkânı bulunmaktadır

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
1. ve 2. Kadın Hastalıkları Doğum Klinikleri olarak birlikte kullandığımız toplam 42 yatağımız mevcut olup, doluluk oranımız yaklaşık yüzde 90’dır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Merkez polikliniği, Osmaniye ve Zeytinburnu Semt Poliklinikleri olmak üzere üç polikliniği bulunmakta, 1. ve 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri uzman ve asistanları günlük dönüşümlü olarak bu polikliniklerde hizmet vermektedirler. Ayrıca merkez polikliniğine bağlı olarak gebe, menopoz ve ürojinekoloji polikliniklerimiz mevcut olup, hastalarımız haftanın beş günü tüm bu polikliniklerden faydalanabilmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbetler, septik acil müdahale odası ve doğumhanenin de bulunduğu servis katında bir uzman ile iki veya üç asistan tarafından tutulmaktadır. Nöbet listeleri her ayın son haftasında, uzman ve kıdemli asistan tarafından düzenlenip başhekimliğe bildirilmektedir. Yeni başlayan bir asistan 10 nöbet ile başlayıp, sonrasında gelecek asistan sayısına bağlı olarak nöbetleri altı ayda bire düşecek şekilde düzenlenmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kliniğimiz standartlarında dört yılda uzman olacak bir kadın hastalıkları ve doğum asistanının tamamlaması hedeflenen uygulama ve cerrahi girişim sayıları belirlenmiştir. Buna göre dört yıllık eğitimden geçen bir asistanımız  en az 150 normal doğum, 100 sezaryen, 40 abdominal histerektomi, 10 sistorektosel operasyonu, 5 operatif histeroskopi vb. işlemler yapmış olmalıdır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık eğitiminin dört yıla indirilmesiyle birlikte yeni belirlenen rotasyon sürelerimiz bir ay patoloji, bir ay anesteziyoloji, bir ay üroloji ve üç ay genel cerrahidir. Hastanemiz bünyesinde bu branşlar bulunmakta olup, asistanlarımız sırayla her bir rotasyonu yapmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Toplamda yılda ortalama 10-11 klinik yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kadın hastalıkları ve doğum klinikleri olarak güncel bilimsel gelişmeler ve yayınlar yakından takip edilmekte olup, uzmanlar ve asistanlar ulusal kongrelere ve İstanbul’da yapılan eğitim toplantılarına katılmaktadırlar. Dört yıllık eğitim alan bir asistanın, eğitimi süresince dört kongre ve sempozyuma katılımı, iki de kongre bildirisi yapması hedeflenmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Uzmanlık yapacağı dalı henüz seçecek arkadaşların iyi düşünerek, kadın hastalıkları ve doğum branşını gerçekten istediklerine karar vermeleri çok önemli. Kliniğimiz, teorik ve pratik eğitimler, asistanlara yaptırılan cerrahi uygulamalarla iyi ve yeterli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmak için ideal bir eğitim kurumudur.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:
Doç. Dr. Birtan Boran  

Şef Yardımcısı:
Op. Dr. Güler Bağbozan Ateşer  

Uzmanlar:
Op. Dr. Yusuf Yaralı
(Başhekim Yardımcısı)
Op. Dr. Zehra Doğan  
Op. Dr. Deniz Yıldıran Sarıcı  
Op. Dr. Ramazan Özyurt  
Op. Dr. Tamer Gültekin  

Asistanlar:
Dr. Anıl Turhan
Dr. Nimet Havare
Dr. Esra Güzel
Dr. Serpil Polat
Dr. Altan Var
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer