KLİNİKLER
T.C. SB İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
ANES. VE REANİMASYON
04 Aralık 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Emine Nur Özyuvacı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

16 Ocak 1960 tarihinde kurulan hastanemizde anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanları ilk yıllarda anlaşmalı personel olarak çalışmaya başlamışlardır. İlk uzmanlarımız Sayın Melahat Bolayır, Kadriye Bilge, Nurten Burgazlıoğlu, Hatice Ateş ve Gürhan Ünlütürk’tür. 1978 yılında Dr. Hatice Ateş ilk klinik şefi olmuş ve bu tarihten itibaren de eğitim kliniği olarak asistan alımına başlanmıştır. 1992 yılında Dr. Hatice Ateş’in emekliliğinden sonra Dr. Şule Akyol 2001 yılına kadar şef vekili olarak görev yapmıştır. Uzm. Dr. Fikret Kutlu 2001- 2006 yılları arasında klinik şefi olarak çalışmış, daha sonra emekliye ayrılmıştır.

2005 yılı Aralık ayında şef yardımcısı olarak başladığım göreve, 2008 yılından itibaren klinik şefi olarak devam etmekteyim.

Kliniğimizde 2004 yılında yoğun bakım hizmete girmiş, şu an yatak sayımız 18'e çıkarılmıştır. Ağrı Kliniği ve poliklinik hizmetimiz 2006 Nisan ayından itibaren başlamıştır. Hem ana binada hem de ek binada semt poliklinik hizmeti verilmektedir. Bir poliklinikteki günlük hasta sayımız 70- 90 arasıdır. Hem medikal hem de girişimsel ağrı tedavi metotları teknolojik , bilimsel temellere dayanılarak geniş bir hasta kitlesine hitap etmektedir. Hastanemizde onkoloji kliniğinin açılması ile “kanser ağrısı ve tedavisi” ile ilgili yöntemlere de ağırlık verilmeye başlanmıştır. Anesteziyoloji biliminin geniş çatısı altında yer alan “rejyonal anestezi uygulamaları” da güncel görüntüleme ve yöntemlerle yapılabilmektedir.

Bu bağlamda asistan eğitimi açısından donanımlı hastanelerden biri olduğumuzu söylemek isterim.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Otuz üç yıldır uzmanlık eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Şef, şef yardımcısı, başasistan ve 12 uzman doktor ile birlikte 15 kişiden oluşuyor.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği içinde halen 14 uzman doktor bulunmaktadır. 18 yataklı yoğun bakım servisi, Hâlihazırda iki ağrı polikliniği, anestezi polikliniği, iki acil ameliyathanesi (kadın-doğum ve cerrahi), 22 elektif cerrahi ameliyathanesi aktif olarak çalışmaktadır. Maalesef sadece 10 asistan doktor ile eğitim devam etmektedir. anestezi teknisyen ve teknikeri, kırk, yoğun bakım eğitimi almış sadece yoğun bakımda çalışan 40 hemşire ile 22 yardımcı personelden (sekreter, temizlik, teknik servis) oluşan toplam 128 kişilik minik bir ordu olarak çalışmaktayız.

 

Eğitim programınız nedir?

Her sabah asistan ve uzmanlarımız ile saat 07:45’te günün hastaları ve uygulamaları görüşülür. Bu 15 dakikalık sürede olguya dayalı bilimsel görüşler sunulur. Eylül-haziran ayları arası her çarşamba 1.5. saat eğitim seminerleri yapılır. Bu seminerlere her ay konusunda uzman, tercihan üniversiteden öğretim üyesi davet edilir. Her hafta perşembe mesai çıkışı makale saati yapılır. Her ay iki kez, fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği ve beyin cerrahi kliniği ile beraber algoloji ortak toplantısı yapılır.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği asistan karnesi önerileri doğrultusunda girişimsel işlemler, sinir blokları uygulamaları, yoğun bakım rotasyon ve uygulamaları, klinik dışı rotasyonlar yapılmakta, olabildiğince yurt içi kongre katılımları, il içi seminerler, hizmet içi eğitim panelleri takip edilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yoğun Bakım üçüncü basamakta 15, birinci basamakta üç yatağımız mevcuttur ve tabii ki yüzde 100 ve üstü doluluk oranı ile çalışılmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Anestezi öncesi hastalarımızın değerlendirildiği anestezi poliklinik sayımız yılda ortalama 10 bin, kronik ağrılı hastalarımızın takip ve tedavilerinin yapıldığı ağrı poliklinik sayımız ise yılda ortalama 11-12 bin arasındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Toplam eğitim süremiz 4 yıl olarak belirlenmiştir: 1’inci yıl asistanı 8, 2’nci yıl asistanı 7, 3’üncü yıl asistanı 6 ve  son yıl asistanı da 5 nöbet ile eğitimini tamamlamaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet, derneğimiz müfredatı ile beraber kliniğimizce belirlenen sayıda hasta başı uygulamalar, yoğun bakım ve ağrı kliniği rotasyonları ve buralardaki uygulamalar belirli bir program çerçevesinde yapılmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Sağlık Bakanlığının en son genelgelerine uygun olacak şekilde; bir ay kardiyoloji, bir ay göğüs hastalıkları, bir ay çocuk hastalıkları, bir ay dâhiliye olmak üzere her asistan toplam dört ay rotasyona gönderilmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Poster, sözlü bildiri, makale olarak yurt içi 25, yurt dışı 12 yayın yapılmıştır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Toplam doktor sayımız ben dâhil 25. Ama bir şekilde kliniğimiz işleyişini aksatmadan en az 10 kişi (uzman ve asistan eşit sayıda) yurt içi kongrelere, özellikle İstanbul içi kongrelere katılabiliyoruz. Her asistan ihtisası süresince ez az bir kez; Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği yıllık kongresine, ulusal yoğun bakım, rejyonal ağrı ve ağrı kongrelerine katılabilmektedir. 

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hareketli, canlı, zevkli, farklı, ama bir o kadar yorucu ve zor bir branşı seçtiklerini ve başladıkları zaman keyif ile devam edeceklerini, gerek bireysel gerekse de multidisipliner çalışma olanaklarının olduğunu belirtmek isterim. Ben yeniden meslek seçsem yine doktor, yeniden branş seçsem yine anesteziyoloji ve algoloji diyen, bu işi gönlümü koyarak yapan hekimlerden biriyim.

“Izdıraplı, ağrılı yaşam ile ölüm arasında gidip gelen insanoğluna el verip, yeniden hayata döndüren, ağrısını, acısını bu kadar güzel ve hızlı ortadan kaldıran başka bir dal düşünemiyorum.”

Genç meslektaşlarımın kliniğimizi tercih etmelerini öneriyorum.

Bizleri diğer meslektaşlarımıza tanıtma fırsatı yarattığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer