KLİNİKLER
T.C. SB İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göğüs Cerrahisi Kliniği
GÖĞÜS CERRAHİSİ
15 Ocak 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göğüs Cerrahisi Kliniği Şefi Başhekim Doç. Dr. İrfan Yalçınkaya

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz Aralık 2005 tarihinde 4. Göğüs Cerrahisi Kliniği adıyla kuruldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaparken, klinik şefi olarak hastaneye atandım. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Eylül 2005 tarihinde kapatılarak Süreyyapaşa Hastanesine nakledilmesiyle adı geçen hastanenin Göğüs Cerrahisi Kliniğindeki hekim kadrosunun yarısıyla çalışmaya başladım. Kliniğin adı ise Temmuz. 2011 tarihinde 1. Göğüs Cerrahisi Kliniği olarak değişti.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde kurulduğu günden bu yana, yani altı yıldır asistan eğitimi verilmektedir. Bu süre içerisinde üç asistan uzmanlık eğitimini tamamlamış ve uzman olmuştur. (Uzm. Dr. Volkan Nehir-Eskişehir Devlet Hastanesi; Uzm. Dr. Zeynep Dilek Bulut-Sinop Devlet Hastanesi; Uz. Dr. Mustafa Küpeli-Siirt Devlet Hastanesi).

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Eğitim kadromuz bir klinik şefi, iki başasistan ve üç uzman olmak üzere toplam altı kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde; sorumlu bir hemşire dışında altı hemşire, iki sekreter, üç personel ile hizmet verilmektedir.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde haftanın ilk dört günü, sabah viziti sonrası iki ayrı odada ameliyatlar yapılmaktadır. Klinikte yatan hastalardan sorumlu olan bir asistan dışındaki asistanlar ameliyatlara girmektedir. Haftanın son günü ise teorik eğitime ayrılmıştır. Sabah cerrahi klinikler ortak eğitim toplantısı, sonrasında vizit yapılmaktadır. Öğleden önce bir sonraki hafta ameliyat olacak vakaların tartışılması yapılmakta ve ameliyat listesi oluşturulmaktadır. Öğleden sonra ise göğüs cerrahisi ve göğüs hastalıkları klinikleri ortak eğitim toplantısı yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde toplam yirmi yatak vardır. Yatak doluluk oranımız yüzde 70-100 arasında değişmektedir. Ayrıca, postoperatif dönemde ve kısa süreli yoğun bakım amaçlı diğer 2. göğüs cerrahisi kliniği ile ortak kullandığımız on dört yatağımız vardır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
1. Göğüs Cerrahisi Kliniğimizin 2011 yılı poliklinik sayısı 2 bin 650’dir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Cerrahi klinikler ortak nöbet tutar, bir uzman ve bir asistan nöbetçi kalır. İlk iki ay on adet refakat nöbeti tutulur. Sonraki aylarda asistan sayısı ve cerrahi kıdeme göre nöbet sayıları belirlenir ve yıllar içinde azalır. Son yıl asistanı ise ya nöbet tutmaz ya da bir iki nöbet tutar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim müfredatımız oluşturulma safhasındadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyon uygulamalarını klinikteki asistan sayısına göre yapıyoruz. İlk yıl genel cerrahi rotasyonu yapılıyor. İkinci yıl kalp ve damar cerrahisi rotasyonu ve son yıl da (5. yıl) göğüs hastalıkları ve anesteziyoloji rotasyonu yapılır. Göğüs hastalıkları rotasyonu hastanemizde, diğerleri ise başka hastanelerde yapılır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
2011 yılında bir yurt dışı yayın, iki yurt dışı bildiri/poster ve 24 yurt içi bildiri/poster hazırlanmıştır. Ayrıca, Türk Toraks Derneği Cerrahi Çalışma Grubu ile birlikte VATS Lobektomi kursu gerçekleştirilmiştir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Uzmanlar kongrelere belirli bir takvimle katıldıkları gibi, asistanlar da yılda bir iki kongreye katılırlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Göğüs cerrahisi, popüler ve bilinen bir cerrahi branş değil, spesifik bir cerrahi olup hastalıkları ve ameliyatları zordur, risklidir ve zahmetlidir. Rahat etmek isteyen, bol ve kolay tarafından para kazanmak isteyenler için doğru bir tercih değildir. Fakat göğüs kapalı bir kutu olduğundan sürprizlere her daim açıktır, zevklidir. Göğüs Cerrahisi Kliniklerimiz (iki klinik) vaka sayısı ve çeşitliliği açısından ülkemizdeki tüm üniversite ve eğitim hastaneleri arasında ilk üçe girdiğinden göğüs cerrahisi ihtisası yapmak isteyenler için doğru adrestir.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:
Başhekim Doç. Dr. İrfan Yalçınkaya

Başasistanlar:
Dr. Hakan Kıral
Dr. Tunç Laçin

Uzmanlar:
Dr. Selami Volkan Baysungur
Dr. Mine Demir
Dr. Cansel Atinkaya Öztürk

Asistanlar:
Dr. Turan Ceylan
Dr. Ekin Ezgi Cesur
Dr. Mahmut Talha Doğruyol
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer