KLİNİKLER
T.C. SB İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
05 Şubat 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Şefi  Doç. Dr. Belkıs Ünsal

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1960 yılında Doç. Dr. Namık Kemal Menteş tarafından kurulmuştur. Doç. Dr. Menteş, 1961 yılında kurulan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  İç Hastalıkları Kliniğine geçmiş, Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğini de 1973 yılına kadar vekâleten yürütmüştür. Bu süre boyunca Sağlık Bakanlığının onayı ile İzmir Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlanmıştır. 1975 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalından Uzm. Dr. Naci Çalış, İzmir Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine şef yardımcısı ve 1986 yılında da klinik şefi olmuştur. Dr. Naci Çalış’ın 1990 yılında emekli olması ile 1990-1997 yılları arasında Prof. Dr. Sadun Koşay klinik şefi olarak görev yapmıştır. 1998 yılında da ben, açılan şeflik sınavını kazanarak şef olarak atandım ve halen klinik şefliğini yürütmekteyim.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1987 yılından beri kliniğimizde asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde ben klinik şefi olarak, Uzm. Dr. Sinan Akay  şef yardımcısı, Uzm. Dr. Nafi Yazıcıoğlu başasistan, Dr Elif Sarıtaş, Dr. Emrah Alper, Dr. Sezgin Vatansever, Dr. Zehra Akpınar, Dr. Mürvet Hayretdağ, Dr. Bülent Varol’da uzman olarak görev yapmaktayız. Şu anda kliniğimizde beş asistan ihtisas yapmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizin yardımcı personel sayısı: 28’dir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizin yatak sayısı 26 olup, doluluk oranımız yüzde 100’e yakındır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık olarak 50 bin civarındadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde asistan eğitim programımız vardır. Hergün saat 08.30-09.30 arası pazartesi, salı, çarşamba günleri seminer; perşembe günleri dergi saati, cuma günleri de vaka sunumu ve radyoloji ile ortak toplantılarımız olmaktadır. Asistan karneleri doldurulmakta ve asistanlara eğitimleri boyunca üç kez yazılı sınav yapılmaktadır. Asistanlar hepatoloji, iltihabi bağırsak hastalıkları polikliniklerinde rotasyon yapmakta, ayrıca irritabl bağırsak hastalığı polikliniği ve motilite laboratuvarında da çalışmaktadırlar.

Endoskopi ünitemizde tanısal (NBI da dâhil) ve girişimsel endoskopi, ultrasonografi (standart, Doppler), ERCP, endoskopik ultrasonografi (lineer, radiyal), double balon  enteroskopi yapılmakta, nazal endoskop ve argon plazma koter  cihazımız bulunmaktadır. Asistanlarımız tüm işlemlerde eğitim almaktadırlar. Endoskopi ünitemizde günlük ortalama 40  üst endoskopi,  35 kolonoskopi,  6-8 ERCP,  10  EUS ve 10 USG işlemi yapılmaktadır. Ayrıca hemen hemen tüm girişimsel endoskopik işlemler ünitemizde uygulanmaktadır. Yıllık ERCP sayımız 1300,  yıllık EUS sayımız 2200’e  ulaşmıştır.

 Endoskopi ünitemizde birisi ERCP’de diğeri ise endoskopi ve EUS’da olmak üzere iki ayrı anestezi ekibi çalışmaktadır. Ünite içinde derlenme odası bulunmaktadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistanlarımız dâhiliye asistanları ile birlikte, ayda ortalama bir iki nöbet tutmaktadırlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitim programında kullanılan çekirdek eğitim müfredatımız vardır. Asistan rotasyonları Sağlık Bakanlığının belirlediği sürelerde radyoloji, patoloji ve anestezi kliniklerinde yapılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2010-2011 yılları arasında 10 yurt içi yayınımız, 5 de yurt dışı yayınımız bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı katıldığımız tüm kongrelere gönderdiğimiz bildiri sayısı 100’ün üzerindedir.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

İmkânlarımız ölçüsünde branşımızı ilgilendiren kongre ve diğer bilimsel toplantılara klinik olarak katılmaya çalışmaktayız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Aramıza yeni katılacak asistanlara vereceğimiz mesaj; çok hasta görecekler, çok ve çeşitli işlemler yapıp deneyim kazanacaklar  ayrıca teorik olarak da çok çalışacaklar.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Belkıs Ünsal

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Uzm. Dr. Sinan Akay

 

Başasistan:

Uzm. Dr. Nafi Yazıcıoğlu

 

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Elif Sarıtaş Yüksel

Uzm. Dr.  Emrah Alper

Uzm. Dr. Sezgin Vatansever

Uzm. Dr.  Zehra Akpınar

Uzm. Dr. Mürvet Hayretdağlı

Uzm. Dr. Bülent Varol

 

 

 

Asistanlar:

Dr. Mustafa Çelik

Dr. Mahmut Arabul

Dr. Serkan İpek

Dr. Süleyman Günay

Dr. Mehmet Camcı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer