KLİNİKLER
T.C. SB Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği
DAHİLİYE
10 Ekim 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr. Ali Tamer

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

30 Ekim 2008 tarihinde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefliğine atandım. Ocak 2009 tarihinden itibaren ilk asistan hekimlerimizin göreve başlaması ile İç Hastalıkları Kliniği kuruldu.

Kliniğimize ait dört genel dâhiliye polikliniği, diyabet polikliniği, endokrin polikliniği, nefroloji polikliniği, romatoloji polikliniği, onkoloji polikliniği ve gastroenteroloji polikliniği bulunmaktadır. Endoskopi ünitesi, diyaliz merkezi ve periton diyalizi merkezi ile hizmet vermektedir.

Nefroloji kliniğimizde Uzm. Dr. Savaş Sipahi ve Uzm. Dr. Demet Yavuz tarafından klinik, poliklinik ve diyaliz hizmetleri yürütülmektedir. Yirmi yataklı nefroloji kliniği, 20 yataklı diyaliz ünitesi ve periton diyalizi ünitesi ile hizmet vermektedir. Çarşamba günü periton diyalizi polikliniği yapılmaktadır. Diyaliz ünitesinde rutin diyaliz hizmeti dışında 24 saat acil diyaliz hizmetleri verilmektedir.

Gastroenteroloji kliniğimizde Doç. Dr. M. İhsan Uslan ve Uzm. Dr. Mustafa Erhan Altunöz tarafından klinik, poliklinik ve endoskopi ünitesi işlemleri yapılmaktadır. Endoskopi ünitesinde gastroskopi, kolonoskopi ve ERCP hizmetleri verilmektedir.

Romatoloji kliniğimizde Uzm. Dr. Ayten Yazıcı poliklinik ve klinik hizmetlerini yürütmektedir.

Onkoloji kliniğimizde Uzm. Dr. Devrim Çabuk poliklinik, klinik ve kemoterapi ünitesi hizmetlerini yürütmektedir.

Endokrinoloji kliniğimizde Uzm. Dr. Semra Aytürk ve Uzm. Dr. Tayfun Garip poliklinik ve klinik hizmetlerini yürütmektedir. Çarşamba ve cuma günleri spesifik hastalıklar poliklinikleri yapılmaktadır. Hastanemiz biyokimya laboratuvarının desteklediği ölçüde hormon testleri uygulanabilmektedir. Yakın zaman içinde ultrasonografi cihazı kliniğimize kazandırıldığında tiroid hastalıkları ultrasonografisi ve biyopsi işlemleri yapılmaya başlanacaktır.

Genel dâhiliye kliniğimizde ise hematolojik, diyabetik, geriatrik ve acilden ve poliklinikten yatan komplike vakalar izlenmektedir. Ayrıca, diyabet polikliniği yürütülmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Yaklaşık 2.5 yıldır asistan eğitimi vermekteyiz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

İki öğretim üyesi bulunmaktadır. Ben iç hastalıkları klinik şefi olarak görev yapmaktayım. Doç. Dr. M. İhsan Uslan, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosunda yer almakta ve protokol gereği hastanemiz gastroenteroloji kliniğini yürütmektedir.

Kliniğimiz bir klinik şefi, bir öğretim üyesi, altı yan dal uzmanı, dört genel dâhiliye uzmanı  ve 10 araştırma görevlisi ile çalışmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hemşire sayımız yeterli değildir. Özellikle spesifik branşlar için yetişmiş yardımcı personel açığımız bulunmaktadır. Diyetisyen eksiğimiz dikkati çekmektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Haftada iki gün seminer programı yapılmaktadır. Bir gün seminer, bir gün literatür şeklinde yapmaktayız. Ayrıca, klinik asistanları ile dosya viziti yapılmaktadır. Klinik asistanları ile interaktif olgu üzerinden konular işlenmektedir. Zaman zaman olgu konseyleri yapmaktayız. Onkoloji ve endokrinoloji klinikleri, genel cerrahi, patoloji, radyoloji, ağrı polikliniği, radyasyon onkolojisi ile birlikte haftalık olgu konseyleri yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Korucuk Kampüsü’nde İç Hastalıkları Genel Dâhiliye Servisinde 20 yatak bulunmakta ve genel dâhiliye, romatoloji, onkoloji ve endokrinoloji klinikleri ile beraber kullanmaktayız. Gastroenteroloji kliniğinde 10 yatak bulunmaktadır. Merkez Kampüsü’nde Nefroloji Kliniğinde 20 yatak mevcuttur. Doluluk oranı yüzde 90’ların üzerindedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Gastroenteroloji polikliniği 10 bin hasta/yıl, onkoloji polikliniği 10 bin hasta/yıl, romatoloji polikliniği 7 bin hasta/yıl, endokrinoloji polikliniği 17 bin hasta/yıl, nefroloji polikliniği 12 bin hasta/yıl, genel dâhiliye poliklinikleri 50 bin hasta/yıl şeklindedir.

Diyabet polikliniğinde her gün 15 yeni hasta, 15 kontrol hastası olarak muayenelerimizi devam ettirmekteyiz. İki diyabet eğitim hemşiremiz ve bir diyetisyenimiz mevcuttur. Ancak, özellikle diyetisyen hizmet yetersizliği önlemlerimize rağmen had safhadadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Asistan hekimlerimiz ilk altı ay Korucuk Kampüsü Genel Dâhiliye ve Gastroenteroloji Kliniklerinin olduğu bölümde 10 nöbet ile başlamaktadır. Kıdemli asistanlar beş nöbet tutmaktadır. Nöbet merkez hastanede acil ve nefroloji kliniği olan bölümde bir ve Korucuk Kampüsü’nde bir asistan olmak üzere her gece iki asistan hekim nöbeti şeklinde yürümektedir.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Klinik şefi olarak atandığım zaman dört yıllık eğitim ve rotasyon planlaması yaptım. Şu an bu planlama üzerinden devam etmektedir. Öncelikle acil ve genel dâhiliye konuları (sık görülen hastalıklar) işlendi. Daha sonra sırası ile yan dal klinik konuları rotasyon şeklinde işlenmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlar endokrinoloji üç ay, romatoloji iki ay, onkoloji iki ay, nefroloji üç ay, gastroenteroloji üç ay, genel dâhiliye servisi altı ay ve ayrıca kardiyoloji üç ay, infeksiyon hastalıkları iki ay, radyoloji bir ay ve göğüs hastalıkları iki ay şeklinde planlanmıştır.

Yan dal uzmanlarımız mecburi hizmet kapsamında geldiği için, mümkün olduğunca fazla asistan hekimimizi yan dal kliniklerimizde rotasyon yaptırmak istiyoruz. Asistan hekimlik süreleri içerisinde rotasyonlarını 2-2,5 yıl içerisinde tamamlayarak, kıdemli olarak tekrar rotasyon yaptırmayı planlamaktayız. Hematoloji kliniği kurulamazsa dış rotasyona göndermeyi planlamaktayız.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Üç adet yurt dışı, 20 adet yurt içi yayın ve kongre sunumları mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Fırsat buldukça katılmaya çalışıyoruz. Asistan hekimlerimizin daha çok mezuniyet sonrası kurslara katılmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Özellikle genç ve bilimsel çalışmalara meraklı asistan hekimlerin kliniğimizi tercih etmesini istiyoruz.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ali Tamer

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Savaş Sipahi (Nefroloji)

Uzm. Dr. Demet Yavuz (Nefroloji)

Uzm. Dr. Semra Aytürk (Endokrinoloji)

Uzm. Dr. Tayfun Garip (Endokrinoloji)

Uzm. Dr. Ayten Yazıcı (Romatoloji)

Uzm. Dr. Devrim Çabuk (Onkoloji)

Uzm. Dr. Ahmet Nalbant (İç Hastalıkları)

Uzm. Dr. Rıdvan Lise (İç Hastalıkları)

Uzm. Dr Tezcan Kaya (İç Hastalıkları)

Uzm. Dr. Naile Gökkaya (İç Hastalıkları)

Uzm. Dr Mustafa Erhan Altunöz

Öğretim Üyeleri:

Doç. Dr. M. İhsan Uslan (Gastroenteroloji)

 

Araştırma Görevlileri:

Dr. Selçuk Yaylacı

Dr. Ahmet B. Genç

Dr. M Volkan Demir

Dr. Hakan Demirci

Dr. Tayfun Temiz

Dr. Serdar Olt

Dr. Ayşenur Uçar

Dr. Atila Önmez

Dr. Ülkü Yılmaz

Dr. Hasan Ergenç

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer