KLİNİKLER
T.C. SB Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
13 Kasım 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Şefi Prof. Dr. Osman Nuri Dilek

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

2007 yılından önce devlet hastanesi statüsünde hizmet veren hastanemizin 2007 yılında eğitim ve araştırma hastanesi olması üzerine, kliniğimiz bu tarihten itibaren statü olarak eğitim kliniği olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. 2008 yılında asistan alımı yapılmış, fakat gerçek anlamda eğitim kliniği olarak faaliyete geçilmesi 2009 yılında kliniğimize şef görevlendirilmesi ile gerçekleşmiştir.

Haziran 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Sakarya Üniversitesi arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde Tıp Fakültesi öğretim üyeleri de hastanemizde çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda Genel Cerrahi Kliniğine ilk görevlendirme yapılmıştır. Bu tarihten itibaren Merkez kampüs ve Korucuk kampüs olmak üzere iki farklı  yerde eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütülmektedir.

Merkez kampüste sadece özellikle acil cerrahi hastaları ile günübirlik cerrahi hastaları takip ve tedavi edilmekte, Korucuk kampüste ise başta onkolojik cerrahi olmak üzere elektif olarak tanımlanan hastaların takip ve tedavisi yapılmaktadır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde iki yıldır asistan eğitim vermektedir. Bu dönem (Eylül TUS 2011) ilk defa YÖK’e yabancı uyruklu araştırma görevlisi almak için de müracaat ettik.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz Tıp Fakültesinden gelen üç profesör, bir doçent ve bir yardımcı doçent, beş uzman olmak üzere 10 kişiden oluşuyor. Kliniğimizde beş araştırma görevlimiz var. Ayrıca; Nisan TUS sınavı sonucuna göre yabancı uyruklu araştırma görevlisi talebimiz var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Merkez kampüste altı hemşire, üç yardımcı personel, Korucuk kampüste ise altı hemşire ve dört yardımcı personel ile hizmet verilmektedir.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) kararları çerçevesinde, tıp fakültelerinde uygulaması yapılan ve Türk Cerrahi Derneğinin belirlediği programlara paralel içeriğe sahip olacak şekilde detaylandırılmıştır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Merkez kampüste acil cerrahi müdahale gereken hastalar için 20 yatak, Korucu kampüste elektif ameliyat gereken hastalar için 23 yatak kapasitemiz mevcuttur ve doluluk oranımız yüzde 100’dür. Kliniğimizde son bir yılda 2 bin 500 ameliyat (200-230/ay) yapılmıştır. Acil vakalar haricinde tamamen randevulu olarak çalışıyoruz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız ortalama olarak 25-30 bin olup, üç ayrı polikliniğimiz bulunmaktadır. Ayrıca, meme-endokrin ve ayrı kolorektal cerrahi polikliniklerimizi açtık. Bu polikliniklerin ikisinde uzman, birinde araştırma görevlisi, bir poliklinikte de öğretim üyesi bilfiil çalışmaktadır. Kendimize ait bir endoskopi ve ERCP ünitemiz vardır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Travma kabul oranı yüksek bir hastane olmamızdan ve ilimizde merkez hastane olma özelliğimizden dolayı genel cerrahi uzmanlarımız yatılı nöbet tutmaktadır. Uzman başına ayda ortalama beş nöbet tutulmaktadır.

Asistan nöbetleri ilk iki yıl günaşırı olarak planlanmaktadır. Asistanlarımız bu süre içinde ayda ortalama 15 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet. Eğitim çalışmalarımızı Türk Cerrahi Derneğince hazırlanan çerçeve programa paralel olarak sürdürüyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bu konuda TUK tarafından belirlenen standart rotasyon planlarını eksiksiz uyguluyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

“SCI-Expanded” kapsamında yayınlanmış dergilerde 2009 yılında beş, 2010 yılında ise altı uluslararası yayınımız vardır. 2010 yılında yurt dışında yayınlanan bir kitapta bir bölüm yazarlığımız bulunmaktadır, ayrıca çok sayıda “bölüm çevirisi de yapılmıştır. Bunun yanında, 2011 yılı için; ikisi yurt dışı hakemli dergide olmak üzere, beş ulusal yayınımız, beş uluslararası bildirimiz ve ulusal kongrelerde sunulmuş 25 de poster ve sözlü çalışmamız vardır. 2011 yılında yurt içi dergi-sayı editörlüğü ve çok sayıda yayınlanmış Türkçe makalemiz vardır.

Bunların dışında, kabul edilmiş ve yayınlanmayı bekleyen çalışmalarımız da bulunmaktadır. Ayrıca, 2012 yılında sayı editörlüğünü yapacağımız bir derginin de hazırlıklarını sürdürüyoruz.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Özellikle yurt içindeki kongrelere dönüşümlü olarak uzman ve asistan düzeyinde düzenli katılım gerçekleştiriyoruz. Asistanlarımızı kongrelere mutlaka götürüyoruz. Asistanlarımız son bir yılda beş ayrı [İzmir, Bursa, Antalya (iki) ve Ankara] kongreye katıldılar.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimizde akademik personel, uzman, asistan ve yardımcı personel arasında huzurlu bir ortam mevcuttur. Üstelik eğitim kliniği serüvenine yeni başlayan bir klinik olduğumuz için; asistanlar doğrudan akademik kadro ve uzmanlar ile birlikte vizit, poliklinik ve ameliyat faaliyetlerine katılmaktadır. Kliniğimizde transplantasyon hariç her türlü vaka ve onkolojik cerrahi yapılmaktadır. Acil vaka bakımından hasta sayımız çok fazladır. Bu, her alandaki eğitimin doğrudan işin uzmanından alındığı anlamına geldiği için, asistan olarak çalışmaya başlayacak doktor arkadaşlar açısından çok önemli ve değerli bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Araştırma görevlilerimize, her türlü cerrahi deneyime ilave olarak ileri derecede laparoskopik cerrahi eğitimi, endoskopi eğitimi ve sertifikaları da verilmektedir.

 

Teşekkürler

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Sorumlusu ve Eğitim Sorumlusu:

Prof. Dr. Osman Nuri Dilek

 

Akademisyenler:

Prof. Dr. Gökhan Akbulut (Eğitim Sorumlusu)

Prof. Dr. Fehmi Çelebi (Eğitim Sorumlusu)

Doç. Dr. Orhan Veli Özkan (Eğitim Sorumlusu)

Yrd. Doç. Dr. Fatih Altıntoprak

Op. Dr. Vecdi Müderris

Op. Dr. Güner Çakmak

Op. Dr. Hakan Demir

Op. Dr. Enis Dikicier

Op. Dr. Feyyaz Onuray

 

Asistanlar:

Asistan Dr. Taner Kıvılcım

Asistan Dr. Yusuf Arslan

Asistan Dr. Ömer Yalkın

Asistan Dr. Kemal Gündoğdu

Asistan Dr. Yener  Uzunoğlu

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer