KLİNİKLER
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
ANES. VE REANİMASYON
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikleri konuk ettiğimiz sayfamızın bu haftaki konuğu, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Koordinatör Şefi Doç. Dr. M. Özcan Erdemli ve Klinik Şefi Doç. Dr. Ayşegül Özgök

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği 1967 yılında kurulan Türkiye Yüksek ihtisas Hastanesi bünyesinde aynı yıl hizmet vermeye başlamıştır. İlk klinik şefi anestezi uzmanı rahmetli Dr. Faruk Müftüoğlu’dur. Onun başkanlığında Gastroenteroloji Cerrahisi, Kardiyovasküler Cerrahi ve Üroloji Kliniğine ait anestezi uygulamaları yapılmıştır. 1968 yılında Türkiye’de ilk kez Dr. Kemal Beyazıt tarafından kalp nakli gerçekleştirilmiş ve bu operasyonda Kliniğimiz tarafından anestezi verilmiştir. 1976 yılında da yine hastanemizde ilk böbrek nakli ile beraberinde de buna ait anestezi uygulaması gerçekleştirilmiştir. 1989 yılında Dr. Sevim Ebil Klinik Şefi olmuş ve 2000 yılı başlarında emekli olana kadar bu görevi sürdürmüştür. Emekli olduktan kısa bir süre sonra 2004 yılında vefat etmiştir. Kendisini sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Yüksek İhtisas Hastanesi 1999 yılında yine ilk karaciğer operasyonunu yapmış ve beraberinde yine transplantasyon anestezisini kliniğimiz vererek, devlet hastanelerinde her üç organ transplantasyonunda da anestezi veren donanımlı bir klinik haline gelmiştir. Dr. Sevim Erbil hanımın 2000 yılı başlarında emekli olmasının ardından klinik koordinatörü olarak bu görevi ben devraldım. 1998 yılında sınavların arkasından Klinik Şefi oldum. 2000 yılından 2005 yılına kadar Kliniği tek başıma yönettim. 2005 yılında Doç. Dr. Ayşegül Özkökde şef olarak atandı. Onunla beraber halen benim koordinatörlüğümde klinik hizmetlerini yürütmekteyiz. Bu güne kadar Kliniğimizden 50’nin üzerinde uzman yetişti. Yetiştirdiğimiz uzmanlar Erzurum, Eskişehir, Bursa, Zonguldak, Konya, Denizli, Antalya gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde görev yapmaktadır. Ayrıca kardiyak anestezi uygulamaları için kliniğimiz bünyesinden geçici görevlendirmeler yapıyoruz. Arkadaşlarımız Rize, Erzurum, Gaziantep gibi illere giderek hizmet veriyor. Bununla birlikte Azerbaycan Bakü’de de Kardiyovasküler Cerrahisi ve Anestezisi verdik.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan eğitimi Çiğdem ve Sevim hanımlar göreve geldikten sonra başladı. Bu da 1978 yılından sonra asistan yetiştirmeye başlamış olan bir klinik olduğumuz anlamına geliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadro olarak kliniğimizde şu an benim dışımda 4 doçent arkadaşımız bulunuyor. Unvan olarak da iki klinik şefi, 1 şef yardımcısı, 2 de başasistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel kadromuz kalabalık. Anestezi teknisyenleriyle bu hizmeti yürütüyoruz. Anestezi teknisyenleri 29 kişi. Aynı zamanda 4 yataklı reanimasyon bölümümüz var. Burada 6 hemşiremiz var. Derlenme bölümümüzün hemşireleri de 10 kişi onlardan destek alıyoruz. Beraberinde fizyoterapist arkadaşlar var, 7 kişiler. Bizim kliniğimiz yönetimi altında görev yapıyorlar. Steril deponun faaliyetlerinde, de bizim kliniğimiz sorumlu. Orada da 5 hemşire var. Ayrıca 3 sağlık memuru, 1 klinik sekreteri ve 3 hizmetlimiz bulunuyor.

Eğitim programınız nedir?
Hasta başı eğitim bizim için çok önemli. Çünkü el becerileri ve anında karar verebilme yeteneğini geliştirmeyi sağlıyor. Ayrıca haftada iki saat düzenli olarak yaptığımız seminer saatlerimiz var. Bunun dışında acil gelişen, akut gelişen olaylar olduğunda da ameliyathane kenarlarında küçük bir toplantı odamız var, orada toplantılar yaparak karşılaştığımız sorunları tartışıyoruz ve onların hizmet içi eğitimini veriyoruz. Aynı zamanda gelişen teknolojiyi yakından takip edebilmek için de yeni cihazların tanıtımları, onların kullanımlarına ait bilgiler vermekteyiz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim yatağımız yok. Ferdi 12 tane ameliyathanemiz, koroner anjiyoya hizmet verdiğimiz yerimiz, gastroenteroloji, ürolojiye ait taş kırma, endoskopi gibi bölümlerde sedasyona ihtiyaç duyulduğunda sedasyon veriyoruz. Bununla birlikte kardiyovasküler cerrahi, üroloji ve gastroenterolojiye ait yoğun bakımlarda da konsültan hekim olarak görev yapıyoruz. Bu yoğun bakımların toplam yatak sayısı 90’a yakın. Aynı zamanda acilde de aktif görev üstlenmiş durumdayız.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Bir polikliniğimiz var. Aylık olarak söylersek yaklaşık 400- 500 civarında aylık polikliniğimiz oluyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bu nöbetlerimize uzman ve asistan arkadaşlarımız katılıyorlar. şef yardımcımız, başasistanlarımız ve uzman arkadaşlarımız belirli bir düzen içerisinde hastanemizde nöbet tutuyorlar. Biz şöyle bir düzenleme yaptık. Yeni başlayan asistanımız, iki yıllık asistanımız diye ikiye bölüyoruz. Bunların Bakanlık tarafından gelen asistan sayılarına göre nöbet sayıları değişiyor. Ancak ortalama bir sayı verirsek, anestezi asistanımızın az olduğu dönemlerde nöbet sayıları 6’ya kadar çıkabiliyor. Normal dönemlerde ise 4’ün altına düşmüyor

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Birinci yıl asistanlarına şu konuları verelim, ikinci yıl asistanına şu konuları verelim diye kendi oluşturduğumuz bir müfredatımız var. Buna da temel olarak Avrupa Anestezi Derneğinin referansını kriter aldık ve ülkemizin şartlarına göre uygulamaya çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bu, ihtisas hastanesi olduğumuz için bizim sıkıntılı bir konumuz. Hastanemizde kardiyovasküler cerrahi, üroloji ve genel cerrahi gastroenteroloji cerrahisi uygulanmakta. Bunların haricindeki anestezi rotasyonlarını arkadaşlarımız görebilsinler diye diğer devlet hastanelerine veya üniversite hastanelerine gönderiyoruz. Bize de kardiyovasküler cerrahi anestezisini görmek üzere diğer devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden birer ay süreyle arkadaşlarımız gelmekteler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içerisinde yurtiçi dergilerde yayınlanmış 3, yurt dışı dergilerde yayınlanmış 1 yayınımız var. Bunun yanısıra 11 sözlü sunu ve posterimiz bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bu konuda finansal sıkıntımız oluyor. Bir de vakit ayırmakta sıkıntı çekiyoruz. Özellikli hastane olduğumuz için cerrahi programlarına uymak durumundayız. Bizim anestezi kliniği olarak “Kongremiz var bu dönem ameliyat sayılarımızı azaltalım ve o kongreye gidip kendimizi takdim edelim” deme şansımız o kadar fazla yok. O nedenle tüm arkadaşlarımızın imkan buldukça kongrelere katılmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anestezinin gerçekten, ülkenin son derece ihtiyacı olan bir branş olduğunu, teknolojik gelişmeleri en yakından takip etmesi ve doğru olarak uygulaması gereken bir branş olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de bize katılacak arkadaşların öncelikle özverili ve etik davranmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. İhtiyaçları olacak şey dikkat ve direnç.

Teşekkürler.
03/11/2008

Doç. Dr. M. Özcan Erdemli Doç. Dr. Ayşegül Özgök Doç. Dr. Süheyla Ünver Doç. Dr. Pınar Durak Doç. Dr. Ümit Karadeniz

Uzman
HijaYazıcıoğlu İhsan Ayık Dilek Kazancı Sema Turan Bülent Yamak Seyhan Yağar Bahar Aydınlı Aslı Demir Selda Muslu Gizem Özmen Büşra Tezcan Çiğdem Yıldırım Güçlü Sevil Tokat

Asistan
Tuğba Aşkın Bilge Meriç Doğan İsmail Kocager Neslihan Öztürk Huriye Uslu Cem Kıvılcım Kaçar Hayriye Gülapoğlu Hasan Şahin Ayşen Zengin Muhsin Selçuk Yavuz Burçin Öztürk Fatih Balaban Mert Tuna Gökçen Duymaz Hakan Eke Mehmet Kılıç Mihrican Koç Elif Dilber Yasemin Polat Sema Şanal Özlem İlhan Gülçin Uzunkaya Eylem Akkuş Yasemen Höbek Aydın Dilan Akyurt Burcu Savur Bilfer Özsu Sertan Kantaroğlu Candan Haytural Tuğba Yiğit Gökçe Çiçek

Sekreter
Sultan Balcı
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer